Energooszczędne urządzenia

Jak wybrać i kupić energooszczędne urządzenia - Depositphotos / @ valigurskyO wysokości rachunków za energię elektryczną w dużej mierze decyduje charakter użytkowania posiadanych urządzeń elektrycznych, oraz stopień ich energochłonności. Pomimo wprowadzania do eksploatacji urządzeń o coraz wyższej sprawności energetycznej, rachunki za energię nie ulegają istotnemu obniżeniu, a często nawet rosną. Wpływ na to ma stale rosnąca cena za energię i jej nośniki, oraz zwiększenie całkowitej ilości prac wykonywanych w oparciu o urządzenia mechaniczne.

Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie. Wprowadzając i użytkując energooszczędny sprzęty do naszych domów ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, oraz zmniejszamy negatywne skutki efektu cieplarnianego. Efektywne korzystanie z urządzeń przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego które nas otacza.

Jak kupić energooszczędne urządzenia oraz zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń


Pierwszym krokiem przy zakupie nowego urządzenia jest zapoznanie się treścią etykiety efektywności energetycznej. Etykieta efektywności energetycznej informuje w zwięzły sposób o danych technicznych i efektywności energetycznej konkretnego urządzenia. Pozwala na porównanie jego parametrów z innymi urządzeniami z tej samej grupy. Ułatwia wybór przy zakupie nowego urządzenia. Unijna etykieta pozwala wybrać urządzenie o oczekiwanych parametrach, takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, zużycie energii, wody.

Urządzenie energooszczędne jest droższe, ale rekompensują to niższe koszty użytkowania. Zaprojektowano je tak, żeby lepiej wykorzystywało np. energie elektryczną, wodę, detergenty. Niższe koszty użytkowania mogą przyczynić się do zwrotu całości lub części poniesionych na nie nakładów finansowych w stosunku do tańszych urządzeń. Etykieta energetyczna pozwala wybrać urządzenia najmniej energochłonne.

Uwaga! Kiedy kupujesz urządzenie płacisz nie tylko jego pierwotną cenę, ale również opłacasz koszty jego użytkowania, tak długo jak z niego korzystasz. W ciągu całego życia urządzenia koszty wody, energii, potrzebnych materiałów do jego działania mogą wielokrotnie przekroczyć cenę jego zakupu. Dlatego warto kupić urządzenia energooszczędne.

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Co to jest etykieta energetyczna oraz jak czytać poszczególne etykiety energetyczne urządzeń

energooszczędna pralka - wlaczoszczedzanie.pl

pralka

płyta grzejna - wlaczoszczedzanie.pl

płyta grzejna

energooszczędny piekarnik - wlaczoszczedzanie.pl

piekarnik

energooszczędny odkurzacz - wlaczoszczedzanie.pl

odkurzacz

energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody - wlaczoszczedzanie.pl

pojemnościowy podgrzewacz wody

energooszczędny telewizor- wlaczoszczedzanie.pl

telewizor


energooszczędny ekspres do kawy - wlaczoszczedzanie.pl

ekspres do kawy

energooszczędny komputer - wlaczoszczedzanie.pl

komputer

energooszczędny monitor - wlaczoszczedzanie.pl

monitor

Brak możliwości komentowania