Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka

Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Pranie to czynność codzienna. Dwuosobowa rodzina pierze w pralce o pojemności bębna 6 kg przeciętnie 3 razy w tygodniu (156 razy w roku), czteroosobowa rodzina pierze 6 razy w tygodniu (312 razy w roku), 5 osobowa rodzina pierze 8 razy w tygodniu (416 razy w roku).

Jak kupić energooszczędną pralkę

W energooszczędnych pralkach możemy znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań. Posiadają programy, z których możemy wybrać najlepiej pasujące do naszego prania. Wyposażone są również w skomplikowane czujniki, pomagające wybrać optymalną temperaturę prania i jego czas. Większość pralek samodzielnie waży, ile prania włożyliśmy do środka i na tej podstawie dobiera potrzebną ilość wody i detergentu.

1. Kupując pralkę zwróć uwagę na etykietę energetyczną

Znajdziesz ją na zewnątrz pralki, z przodu lub na górze urządzenia. Nalepka powinna być wyeksponowana tak, żeby była wyraźnie widoczna dla kupujących. Parametry na etykiecie energetycznej odnoszą się do standardowego programu prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60 °C przy pełnym załadunku bębna.

zobacz więcej szczegółowych informacji: etykieta energetyczna dla pralek

2. Zwróć uwagę żeby pralka była w najwyższej klasie energetycznej czyli A++ lub A+++

Najwięcej zaoszczędzisz, jeżeli wybierzesz klasę A+++. Takie pralki zużywają o 20% mniej energii niż urządzenia w klasie A+.

Uwaga! W samej klasie A+++, pomiędzy modelami istnieją duże różnice w zużyciu energii sięgające nawet 40%, dlatego przed zakupem pralki warto porównać poszczególne modele.

3. Sprawdź głębokość pralki

Pomoże ci w tym informacja na etykiecie energetycznej pralki. Pojemność znamionowa (w kg) informuje, ile wynosi pojemność bębna urządzenia dla tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku. W przypadku 4-5 osobowej rodziny wybierz pralkę o większej pojemności bębna. Pozwoli to zmniejszyć częstotliwość prania, oraz na znaczne oszczędności energii elektrycznej i wody.

4. Porównaj wskaźniki zużycia energii na jeden cykl prania

Jest on podany na etykietach energetycznych pralek.

5. Sprawdź ile pralka będzie zużywać wody

Możesz w tym celu wykorzystać informację na nalepce, która określa w litrach roczne zużycie wody.

6. Sprawdź efektywności wirowania pralki

Etykieta energetyczna wskaże klasę efektywności wirowania pralki. Litera A oznacza, że dany model pralki uzyskał najlepsze wyniki podczas testów wirowania.

7. Sprawdź poziom emitowanego hałasu przez pralkę

Porównując modele pralek, zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu w decybelach (dB). Na etykiecie znajduje się informacja, jak głośno będzie pracowało urządzenie w trakcie prania, oraz podczas wirowania. Im wyższe wartości, tym będzie ono pracowało głośniej.

Dla porównania przykładowe poziomy głośności:

  • szum liści 10-20dB
  • szept 20dB
  • mieszkanie nocą 30dB
  • biblioteka 35-40dB
  • cicho grające radio 40dB
  • normalna rozmowa 50-60dB
  • głośna rozmowa 70dB
  • ruchliwa ulica 80-90dB
  • muzyka beatowa 120dB
  • odrzutowiec 140dB

8. Zwróć uwagę czy pralka posiada dodatkową funkcje automatycznego ważenia wsadu

Pralka z taką funkcją sugeruje stosowną dawkę środków piorących, oraz dobiera niezbędną ilość wody.

9. Funkcje automatycznego doboru ilości wody do prania

10 Sprawdź czy urządzenie posiada system zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy

W trakcie pracy bębna specjalne zbiorniki zraszają pranie od góry, dzięki temu pralka pobiera mniej wody. Mniej wody to ekonomiczniejsze pranie.

11. Krótkie programy

Pozwalają na szybkie i energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy.

12. Blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi

Zabezpieczenie mające uchronić przed otwarciem drzwiczek pralki, gdy bęben jeszcze pracuje.

Zasady energooszczędnego korzystania z pralki

1. Uruchamiaj pralkę tylko wtedy, kiedy zgromadzony jest pełny ładunek prania

Zanim rozpoczniesz pranie, zapełnij bęben pralki w całości. Jeżeli ta zasada nie jest stosowana, wówczas marnuje się energia, woda, środki piorące, a także szybciej zużywają się ubrania. Nowoczesne energooszczędne urządzenia dostosowują ilość wody, oraz środków piorących do poziomu zapełnienia bębna, co pozwala oszczędzać wodę, energię i czas.

Badania porównawcze 109 pralek wykonane przez ICRT (International Consumer Research and Testing) potwierdzają, że pralki załadowane jedynie do 40% pojemności, zużywały o 42-95% więcej energii, oraz do 90% więcej wody na każdy kilogram prania.

Uwaga! Pamiętaj jednak żeby nie przeładowywać bębna. Gdy wsadu jest za dużo, ubrania nie zostaną dokładnie wyprane i ich czyszczenie trzeba będzie powtórzyć. Instrukcje obsługi pralek informują szczegółowo o maksymalnym załadunku, podając ciężar rzeczy przeznaczonych do prania w stanie suchym.

2. Zrezygnuj z prania wstępnego jeżeli nie jest konieczne

Zaleca się uruchomienie tego trybu jedynie w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych, a nie do codziennego użytkowania. Rezygnując z prania wstępnego, przebiega ono szybciej i zużycie energii elektrycznej jest mniejsze.

3. Trudne plamy zapierz wstępnie ręcznie zamiast używać dłuższego programu

4. Korzystaj z programów ekonomicznych – ekologicznych

Programy ekologiczne zużywają znacznie mniej energii i wody, ale mają dłuższy czas trwania prania i płukania. Jest to istotny warunek efektywności energetycznej. Kiedy zostanie zwiększony nakład czasu, mogą być wybrane niższe temperatury, gwarantując jednocześnie takie same rezultaty prania.

5. Staraj się prać w nocy jeżeli masz obniżoną taryfę na prąd

Jeżeli masz w domu możliwości korzystania z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd, to opcja opóźnionego startu pralki pozwoli ci na znaczne oszczędności.

zobacz: Taryfy energii elektrycznej – zasady korzystania z tańszej taryfy dwustrefowej

6. Pierz ubrania w niskich temperaturach

Redukując temperaturę prania, można uzyskać równie dobre rezultaty, co piorąc w wyższych temperaturach. Pranie ubrań w temperaturze 30-40°C, pozwala na zaoszczędzenie do 40% energii.

Nowoczesne proszki do prania i detergenty działają tak samo skutecznie w niższych temperaturach, a na proces czyszczenia nie wpływa niska temperatura wody płuczącej. Warto więc ustawić pralkę na płukanie zimną wodą.

7. Wyłączaj pralkę

Upewnij się, że pralka jest wyłączona. Jeżeli świecą się jakiekolwiek światełka, oznacza to, że urządzenie nadal wykorzystuje energię elektryczną.

8. Regularnie czyść filtry w pralce i na wężu doprowadzającym wodę


etykieta energetyczna dla pralek