Energooszczędna pralka

Pranie to czynność codzienna. Dwuosobowa rodzina pierze w pralce o pojemności bębna 6 kg przeciętnie 3 razy w tygodniu (156 razy w roku), czteroosobowa rodzina pierze 6 razy w tygodniu (312 razy w roku), 5 osobowa rodzina pierze 8 razy w tygodniu (416 razy w roku).

Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Pralka

Pralka to urządzenie mechaniczne służące do prania odzieży. Współczesne pralki automatyczne zużywają mniej wody i energii elektrycznej niż modele z XX wieku, zachowując przy tym wysoką jakość prania. Obecnie przepisy Unii Europejskiej zobowiązują producentów do dołączania etykiet energetycznych informujących o zużyciu energii i wody przez dany rodzaj pralki.

Stosując energooszczędną pralkę:
↓ ślad węglowy

↓ ślad wodny
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ zużycie wody
↓ ilość wydawanych pieniędzy

Czas czytania: 16 minut

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022

Podstawowe informacje

Pierwszą pralkę zbudował Amerykanin James King w 1851 roku. Jej działanie opierało się na wykorzystaniu pary, a zasada działania znacznie odbiegała od naśladowania ręcznych czynności.

Pralki napędzane elektrycznie zaczęto konstruować w 1899 roku. Jedną z pierwszych była pralka z bębnem z lakierowanego drewna, która została zbudowana w 1907 roku przez Alvę Fishera. Przez następne lata pralka była udoskonalana poprzez poziome lub pionowe ustawienie bębna, czy zmianę szybkości obrotów. W Polsce przez wiele lat popularna była pralka Frania.

Z czasem pralki półautomatyczne zostały wyparte przez automatyczne. Pralka z 1934 roku sama utrzymywała stałą temperaturę wody, dozowała proszek i płukała. W 1937 roku w USA zbudowano pierwszą programowaną pralkę automatyczną wykonującą takie czynności jak: pranie, płukanie, odwirowanie oraz czasowe zaprogramowanie czynności, ustawienia temperatury wody czy szybkości obrotów.

Pierwszą produkowaną w Polsce pralką automatyczną była produkowana od lat siedemdziesiątych pralka Polar PS 663 Bio Superautomat.

Zasada działania pralki

Zasada działania pralki

Po włożeniu odzieży do pralki, dodaniu detergentu i rozpoczęciu programu, pralka wykonuje z reguły kilka funkcji:

  • pranie wstępne – po uruchomieniu tej funkcji pralka rozpoczyna pranie dla rzeczy bardzo zabrudzonych, trwa około 15 minut z temperaturą do 30 °C lub na zimno
  • pranie główne – to pranie normalne, piorące z temperaturą do 90 °C (w zależności od ustawień i opcji). Po tym cyklu następuje wirowanie pośrednie z niskimi obrotami (na programach delikatnych nie wykonuje wcale).
  • płukanie – cykl wypłukujący resztki detergentu z odzieży piorący w zimnej wodzie. Po tej funkcji następuje wirowanie pośrednie. Na programie Bawełna płukanie jest wykonywane domyślnie 3 razy + dodatkowe płukanie 4 razy (razem ze zmiękczaniem).
  • wirowanie – ostatnie wirowanie z najwyższymi możliwymi obrotami dla danego programu (ten cykl można wyłączyć).

Współcześnie producenci umieszczają na pralkach symbole, bądź ekran umożliwiający odczytanie prędkości wirowania, ustawioną temperaturę, wybrany program, bądź ustawienie specjalnych funkcji, jak np. opóźniony start.

Rodzaje współczesnych pralek

Ładowane od przodu

Pralki ładowane z przodu są najpopularniejszym typem pralek na całym świecie. Otwór wrzutowy znajduje się z przodu urządzenia. Bęben pralki obraca się dookoła osi ustawionej równolegle do płaszczyzny podłogi, przez co zawartość bębna porusza się w górę i w dół. Większość pralek przeznaczonych do publicznego użytku (np. w pralniach) jest tego typu.

Pralki ładowane od przodu zużywają mniej wody i detergentu niż pralki ładowane od góry z bębnem o pionowej osi, oraz wirują ubrania wydajniej, ze względu na budowę bębna. Pralki tego typu mogą osiągać do 2000 RPM w trakcie odwirowywania ubrań, chociaż większość urządzeń domowego użytku wykonuje około 1000 RPM.

Ładowane od góry

Typowe pralki ładowane od góry są popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii i w Ameryce Łacińskiej. Ubrania są wrzucane do bębna od góry, a bęben obraca się wokół osi umieszczonej prostopadle do płaszczyzny podłogi.

Przez to pralki te zużywają około 2 razy więcej wody i detergentów, a ubrania są bardziej mieszane niż wirowane. Ze względu na budowę bębna, pralki tego typu mogą wirować z prędkością około 650 RPM. Pranie w pralce tego typu trwa krócej niż w pralce ładowanej od przodu, z powodu prostoty urządzenia. Prostota budowy sprawia również, że wycieki z tego typu pralki są mniej prawdopodobne. Pranie dużych rzeczy, takich jak poduszki może być kłopotliwe w takiej pralce, gdyż unoszą się one na wodzie. Maszyny tego typu są zazwyczaj tańsze, lecz koszty użytkowania sprawiają, że pralki ładowane od przodu są lepszym ekonomicznie wyborem.

Występujące w Europie pralki ładowane od góry posiadają bęben o poziomej osi, a załadunek bielizny do prania następuje przez klapkę bębna umieszczoną w cylindrycznej jego części. Pod względem osiągów, zużycia wody i prądu nie odbiegają one od podobnych modeli pralek ładowanych od przodu. Tego typu pralki stają się popularne również w krajach Ameryki Północnej ze względu na mniejsze zużycie wody i prądu od pralek z bębnem o osi pionowej.

Spotyka się również pralki małogabarytowe, czyli pralki ładowane od góry, które ze względu na oszczędność miejsca posiadają zmniejszoną od standardowej wysokość.

Zakup energooszczędnej pralki

Zakup energooszczędnej pralki

W energooszczędnych pralkach możemy znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań. Posiadają programy, z których możemy wybrać najlepiej pasujące do naszego prania. Wyposażone są również w skomplikowane czujniki, pomagające wybrać optymalną temperaturę prania i jego czas. Większość pralek samodzielnie waży, ile prania włożyliśmy do środka i na tej podstawie dobiera potrzebną ilość wody i detergentu.

Wybierz urządzenie w najwyższej klasie energetycznej

Opierając się na danych zawartych na etykiecie energetycznej zwróć uwagę na to żeby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej. Etykieta energetyczna to etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia. Informacja o klasie energetycznej musi zostać umieszczona w widocznym miejscu na każdym urządzeniu wystawionym w punkcie sprzedaży.

Od 1 marca 2021 roku na unijnej etykiecie energetycznej dotyczącej pralek i pralko-suszarek dla gospodarstw domowych stosuje się skalę od A (najbardziej energooszczędne) do G (najmniej energooszczędne).

Etykiety zawierają informacje o produkcie dotyczące:

  • klasy efektywności energetycznej
  • zużycia energii na 100 cykli
  • zużycia wody na 1 cykl
  • czasu trwania 1 cyklu
  • emisji hałasu

Parametry na etykiecie energetycznej odnoszą się do standardowego programu prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60 °C przy pełnym załadunku bębna.

Szczegółowe informacje na temat modeli wprowadzanych na rynek UE są dostępne w europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego (EPREL) po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na nowych etykietach energetycznych. W rejestrze można znaleźć m.in. informacje dotyczące wymiarów danego modelu, jego pojemności znamionowej, czasu trwania programu eco lub minimalnej gwarancji oferowanej przez dostawcę.

Przepisy dotyczące ekoprojektu dla pralek i pralko-suszarek obowiązują wszystkich producentów i importerów, którzy chcą sprzedawać swoje produkty w UE. Od 1 marca 2021 roku rozporządzenie (UE) 2019/2023 w sprawie wymogów dotyczących ekoprojektu dla pralek i pralko-suszarek dla gospodarstw domowych lepiej odzwierciedla potrzeby użytkowników, a także obejmuje elementy mające na celu dalsze zwiększenie możliwości naprawy urządzeń i ich zdolności do recyklingu. Części zamienne, takie jak zawiasy do drzwi i uszczelki, zespoły ryglowania drzwi i wyposażenie dodatkowe z tworzyw sztucznych, takie jak dozowniki środków do prania, muszą być dostępne dla wszystkich przez dziesięć lat. W tym samym czasie profesjonalne serwisy naprawcze będą miały dostęp do tych części zamiennych i informacji potrzebnych do naprawy i profesjonalnej konserwacji pralek i pralko-suszarek.

Wymieniając swoją starą pralkę na jeden z najbardziej energooszczędnych modeli, możesz oszczędzić 1200 zł w całym cyklu życia produktu. Bardziej efektywne pralki pozwolą także rocznie oszczędzić do 5 TWh energii elektrycznej w Europie. Oznacza to też oszczędność około 711 mln metrów sześciennych wody rocznie do 2030 roku. To z kolei przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 0,84 tony metrycznej ekwiwalentu CO2 rocznie.

dodatkowe informacje:
etykieta energetyczna dla pralek

Dopasuj pojemność do potrzeb

Pomoże ci w tym informacja na etykiecie energetycznej pralki. Pojemność znamionowa (w kg) informuje, ile wynosi pojemność bębna urządzenia dla tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku. W przypadku 4-5 osobowej rodziny wybierz pralkę o większej pojemności bębna. Pozwoli to zmniejszyć częstotliwość prania, oraz na znaczne oszczędności energii elektrycznej i wody.

Porównaj wskaźniki zużycia energii

Wskaźnik zużycia energii dotyczy jednego cyklu prania i jest podany na etykiecie energetycznej pralki.

Sprawdź zużycie wody

Możesz w tym celu wykorzystać informację na nalepce, która określa w litrach roczne zużycie wody.

Sprawdź efektywności wirowania pralki

Etykieta energetyczna wskaże klasę efektywności wirowania pralki. Litera A oznacza, że dany model pralki uzyskał najlepsze wyniki podczas testów wirowania.

Zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu

Porównując modele pralek, zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu w decybelach (dB). Na etykiecie znajduje się informacja, jak głośno będzie pracowało urządzenie w trakcie prania, oraz podczas wirowania. Im wyższe wartości, tym będzie ono pracowało głośniej.

Dla porównania przykładowe poziomy głośności:

  • szum liści 10-20dB
  • szept 20dB
  • mieszkanie nocą 30dB
  • biblioteka 35-40dB
  • cicho grające radio 40dB
  • normalna rozmowa 50-60dB
  • głośna rozmowa 70dB
  • ruchliwa ulica 80-90dB
  • muzyka beatowa 120dB
  • odrzutowiec 140dB

Dodatkowe funkcje

  • funkcja automatycznego ważenia wsadupralka z taką funkcją sugeruje stosowną dawkę środków piorących, oraz dobiera niezbędną ilość wody
  • funkcje automatycznego doboru ilości wody do prania
  • system zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy – w trakcie pracy bębna specjalne zbiorniki zraszają pranie od góry, dzięki temu pralka pobiera mniej wody. Mniej wody to ekonomiczniejsze pranie.
  • krótkie programy – pozwalają na szybkie i energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy
  • blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi – zabezpieczenie mające uchronić przed otwarciem drzwiczek pralki, gdy bęben jeszcze pracuje
Zasady energooszczędnego korzystania z pralki

Zasady energooszczędnego korzystania z pralki

  • uruchamiaj pralkę tylko wtedy, kiedy zgromadzony jest pełny ładunek prania – zanim rozpoczniesz pranie, zapełnij bęben pralki w całości. Jeżeli ta zasada nie jest stosowana, wówczas marnuje się energia, woda, środki piorące, a także szybciej zużywają się ubrania. Nowoczesne energooszczędne urządzenia dostosowują ilość wody, oraz środków piorących do poziomu zapełnienia bębna, co pozwala oszczędzać wodę, energię i czas. Badania porównawcze 109 pralek wykonane przez ICRT (International Consumer Research and Testing) potwierdzają, że pralki załadowane jedynie do 40% pojemności, zużywały o 42-95% więcej energii, oraz do 90% więcej wody na każdy kilogram prania.

Uwaga! Pamiętaj jednak żeby nie przeładowywać bębna. Gdy wsadu jest za dużo, ubrania nie zostaną dokładnie wyprane i ich czyszczenie trzeba będzie powtórzyć. Instrukcje obsługi pralek informują szczegółowo o maksymalnym załadunku, podając ciężar rzeczy przeznaczonych do prania w stanie suchym.

  • zrezygnuj z prania wstępnego jeżeli nie jest konieczne – zaleca się uruchomienie tego trybu jedynie w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych, a nie do codziennego użytkowania. Rezygnując z prania wstępnego, przebiega ono szybciej i zużycie energii elektrycznej jest mniejsze.
  • trudne plamy zapierz wstępnie ręcznie zamiast używać dłuższego programu
  • korzystaj z programów ekonomicznych, ekologicznych – programy ekologiczne zużywają znacznie mniej energii i wody, ale mają dłuższy czas trwania prania i płukania. Jest to istotny warunek efektywności energetycznej. Kiedy zostanie zwiększony nakład czasu, mogą być wybrane niższe temperatury, gwarantując jednocześnie takie same rezultaty prania.
    • Cykl pracy pralki składa się z trzech etapów: pranie, płukanie i wirowanie. Najbardziej energochłonna jest praca grzałki, dlatego właśnie pierwszy etap prania zużywa najwięcej energii, bo około 90%, a przy okazji trwa najdłużej (około połowy czasu całego cyklu). Dlatego właśnie w trybie ECO obniżono temperaturę etapu prania i wydłużono jego czas. W konsekwencji dało to niższe zużycie energii w porównaniu do standardowego cyklu prania. A ponieważ etap prania prowadzony jest w jednej porcji wody – stad nie generuje to jej zwiększonego zużycia.
  • staraj się prać w nocy jeżeli masz tańszą taryfę na prąd – jeżeli masz w domu możliwości korzystania z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd, to opcja opóźnionego startu pralki pozwoli ci na znaczne oszczędności (zobacz: Taryfy energii elektrycznej – zasady korzystania z tańszej taryfy dwustrefowej).
  • pierz ubrania w niskich temperaturach – redukując temperaturę prania, można uzyskać równie dobre rezultaty, co piorąc w wyższych temperaturach. Pranie ubrań w temperaturze 30-40°C, pozwala na zaoszczędzenie do 40% energii. Nowoczesne proszki do prania i detergenty działają tak samo skutecznie w niższych temperaturach, a na proces czyszczenia nie wpływa niska temperatura wody płuczącej. Warto więc ustawić pralkę na płukanie zimną wodą.
  • wyłączaj pralkę – upewnij się, że pralka jest wyłączona. Jeżeli świecą się jakiekolwiek światełka, oznacza to, że urządzenie nadal wykorzystuje energię elektryczną.
  • regularnie czyść filtry w pralce i na wężu doprowadzającym wodę
  • nie używaj suszarki mechanicznej – jeśli możesz wywieś ubranie na słońce

Jak zadbać o pralkę, żeby służyła nam długie lata?

Pralka jest jednym z najintensywniej eksploatowanych urządzeń w naszym domu. W dodatku ma kontakt z wodą, a obecny w niej kamień może znacząco skrócić żywotność m.in. grzałki. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio dbać o pralkę, dzięki czemu będziesz w stanie zapobiec wielu awariom

  • nie przekraczaj ładowności pralki
  • nie upychaj ubrań na siłę
  • po skończonym praniu wietrzy bęben i szufladę na detergenty – żeby uniknąć rozwoju pleśni i bakterii
  • do każdego prania dodawaj środek zmiękczający
  • raz w miesiącu przeprowadź odkamienianie urządzenia – żeby nie dopuścić do zakamienienia elementów pralki
  • regularnie czyść filtr pompy odpływowej i staraj się zapobiegać jego zapychaniu – opróżniając kieszenie z chusteczek, śmieci czy monet

Zanieczyszczenie wody mikroplastikiem

Czy wiesz, że wszechobecne zanieczyszczenie plastikiem wody mórz i oceanów bierze się w dużej mierze z naszych pralek. Dane wskazują, że w większości pochodzą one z ubrań z tworzyw sztucznych. Mikroplastikowe włókna trafiają do wody m.in. podczas prania.

To co nosisz, jak pierzesz ubrania i co kupujesz w sklepie odzieżowym, ma poważne konsekwencje dla obszarów nawet wiele tysięcy kilometrów od naszych domów. Za każdym razem, gdy uruchamiasz pralkę tysiące mikrodrobin plastiku przedostaje się do środowiska poprzez ścieki, a oczyszczalnie ścieków nie są w stanie wyeliminować takich mikroskopijnych zanieczyszczeń. W konsekwencji zanieczyszczone mikroplastikiem rzeki zanieczyszczają morza i oceany. Można więc powiedzieć, że piorąc swoje ubrania, przyczyniasz się do zanieczyszczenia środowiska. Warto pamiętać, że nie tylko morskiego, bo cząstki tworzyw sztucznych pochodzące z ubrań (głównie włókna akrylu) unoszą się również w powietrzu, co zostało zbadane przez naukowców z King’s College London i opisane na łamach czasopisma „Environmental International”. Mikroplastik z powietrza może z łatwością przedostać się do dróg oddechowych lub zostać połknięty.

Mikroplastik z naszego prania wróci do nas prędzej czy później. Po uwolnieniu do środowiska mikrodrobiny plastiku są zjadane przez ryby i inne wodne zwierzęta, a na końcu spożywane są przez ludzi.

Aby temu zapobiec, można stosować bardziej trwałe materiały, które zrzucają mniej włókien podczas prania. Również wprowadzenie filtrów do pralek może wyłapać i zapobiec przedostawaniu się włókien syntetycznych do oceanów.

Żeby ograniczyć swój wkład w zanieczyszczenie z prania możesz:

  • ograniczyć niepotrzebne pranie – ograniczyć proces prania do minimum i wykonywać go na najkrótszych programach i niskich obrotach odwirowywania przy możliwie niskiej temperaturze
  • stosować płyny do prania lub naturalne i ekologicznych środki piorące – zamiast tradycyjnych proszków do prania
  • prać w niższej temperaturze
  • kupić torbę na pranie zatrzymującą mikroplasitk – np. firmy Guppyfirend, dzięki której mikrowłókna podczas prania są wyłapywane
  • zamontować filtry
  • wybierać ubrania z naturalnych włókien – dokonując zakupów, warto stawiać na odzież przyjazną środowisku, choć trzeba uważać, bo bawełna też może być związana z problemami środowiskowymi i społecznymi)
  • porzucić fast fashion na rzecz kupowania mniejszej liczby trwałych ubrań na lata

źródło: materiały prasowe
Pralka, autorzy, licencja CC BY SA 3.0
Pralki i pralko-suszarki, ec.europa.eu

Dom ekologiczny – dodatkowe informacje:
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top