Tryb czuwania Stand-by

W ostatnich latach średnie zużycie energii elektrycznej przez urządzenia elektryczne zmalało w znaczący sposób. Pralka, zmywarka, lodówka i zamrażarka zużywa o kilkadziesiąt procent mniej energii niż ich poprzedniczki sprzed kilkunastu lat. Współczesny energooszczędny telewizor pobiera zaledwie kilkadziesiąt watów zamiast kilkuset zużywanych przez stary telewizor lampowy. Problemem jest jednak energia pobierana przez urządzenia pozostające w stanie gotowości (stanie czuwania) na tak zwanym trybie stand-by.

To kojące czerwone lub zielone światełko w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych znacząco zwiększa nasz rachunek za prąd i powoduje niepotrzebną emisję gazów cieplarnianych.

Tryb stand-by

Większość urządzeń elektronicznych posiada trzy tryby: włączony, stan czuwania, wyłączony. Stan czuwania stand-by pozwala na szybkie włączenie danego urządzenia. Tryb czuwania jest sygnalizowany przez czerwoną lub niebieską diodę. Niektóre sprzęty elektryczne i elektroniczne dodatkowo wyświetlają w tym trybie aktualny czas.

Dziś wiele urządzeń elektrycznych i elektronicznych wyposażonych jest w zasilacze stale włożone do gniazdka. Stanowi to równorzędną sytuację, jeżeli chodzi o zużycie energii, jak włączony tryb stand-by w urządzeniu. Gdy nie jesteś pewien, czy urządzenie pobiera energię, dotknij je ręką. Ciepłe na pewno ją zużywa.

Stosując ekologiczne nawyki związane z funkcją stand-by
↓ ślad węglowy

↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
ilość wydawanych pieniędzy

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022

Zdradliwe czuwanie w trybie Stand-by

Przycisk Stand-by jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Czerwona dioda przycisku sygnalizuje stan czuwania urządzenia i świadczy o tym że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Chociaż każde z urządzeń elektrycznych w stanie czuwania pobiera niewielką moc, to biorąc pod uwagę, że w naszych domach występuje po kilka takich urządzeń, ta część energii to kilkanaście procent tego, co sprzęt zużywa podczas pracy.

Moc urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach 0,5W do 35W. Gdyby tylko połowa została wyłączona z sieci, w skali kraju można by zaoszczędzić ok 300 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.

Modele urządzeń elektronicznych o niskim zużyciu energii w stanie czuwania można rozpoznać dzięki odpowiedniemu znakowi ekologicznemu Energy Star. Czasem taką informacje można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

Uwaga! Fakt zakupu urządzenia zgodnego z Energy Star nie przyniesie korzyści związanych z oszczędzaniem energii jeśli nie będzie się stosowało poniższych zasad korzystania z funkcji czuwania stand-by.

Tryb czuwania (Stand-by)

Nie przełączaj sprzętu w tryb czuwania, odłącz go od źródła zasilania!

Zasady energooszczędnego korzystania z funkcji Stand-by

  • wyłączaj urządzenia posiadające funkcje czuwania na noc, lub gdy wyjeżdżasz z domu na weekend, czy urlop
  • większość urządzeń z funkcją czuwania ma główny wyłącznik, który gasi wszystkie diody – gdy takiego wyłącznika nie ma, trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka. Dotyczy to szczególnie zasilaczy.
  • kup odpowiedni przedłużacz, czyli listwę przepięciową – dzięki temu wyłączysz wiele urządzeń na raz za pomocą jednego przycisku
  • staraj się wyłączać urządzenia elektryczne i elektroniczne: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe, komputer, modem, router, głośniki komputerowe, drukarkę, ładowarki do telefonu, tabletu, ekspres do kawy.
  • pozostaw włączone: faks, automatyczną sekretarkę, alarm, czujniki ruchu, transformator dzwonka lub oświetlenia halogenowego
  • nie wyłączaj funkcji oszczędzania energii w komputerze – komputer pracujący w normalny trybie zużywa 20-50% więcej energii niż komputer w stanie wstrzymania. Naciśnięcie przycisku klawiatury obudzi komputer w parę sekund.
  • skróć czas, po jakim komputer przechodzi w tryb oszczędzania energii – wejdź w ustawiania systemowe i zaprogramuj wyłączenie monitora i twardego dysku po 10 minutach bezczynności. To zapewni oszczędność, gdy niespodziewanie na jakiś czas zostawiasz komputer i robisz coś innego.
  • nie włączaj wygaszacza ekranu – używanie wygaszacza ekranu nie powoduje oszczędności zużycia energii. W trybie pracy wygaszacza ekranu monitor jest w pełni aktywny.
  • kiedy nie korzystasz z ładowarki wyjmij ją od razu z gniazda – pamiętaj żeby po naładowaniu telefonu czy laptopa, wyjąć z gniazdka ładowarkę. Wychodząc z domu upewnij się że nie zostawiłeś ich podłączonych do sieci. Dzięki temu działaniu twoja ładowarka będzie dłużej działać, nie trzeba będzie jej wymieniać i zamieniać w niepotrzebne elektroodpady

Pamiętaj! Jeżeli chodzi o oszczędzanie energii, każda odrobina pomaga. Oszczędzanie energii to część działań potrzebnych do rozwiązania ekologicznych problemów naszych czasów – zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatu.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

źródło: materiały prasowe
Ekologia dla każdego, Kim McKay, Jenny Bonnin
Ekologiczne dzieciaki, Kim McKay, Jenny Bonnin
Ekologiczna praca, Kim McKay, Jenny Bonnin
Wykorzystuję, nie marnuję, Sylwia Majcher

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top