Z badań wynika, że ze względu na hałas drogowy przeciętny warszawiak traci jeden dzień życia w zdrowiu. W dużych miastach hałas nie cichnie w nocy, nie ma od niego ucieczki nawet w domu. Może powodować problemy zdrowotne m.in. choroby układu krążenia czy wyższy poziom stresu. Aby zapewnić sobie komfort akustyczny, musimy się nauczyć, w jaki sposób projektować budynki.
Kiedy zamkniemy oczy, wyłączamy wzrok. Słuchu nie jesteśmy w stanie wyłączyć, tak jesteśmy skonstruowani i dlatego też dźwięk jest dla nas bardzo istotny. Należy nauczyć się zarządzać dźwiękiem, a nie go ograniczać. Nadmierny hałas powoduje wiele niekorzystnych dla nas rzeczy, wpływa na zdrowie, na samopoczucie.
mówi Henryk Kwapisz, ekspert Stowarzyszenia Komfort Ciszy
Hałas poniżej 35 dB, choć może utrudniać koncentrację, nie jest szkodliwy dla człowieka. Nieco większy, od 35 dB do 70 dB, negatywnie wpływa na układ nerwowy, zaś stałe przebywanie w trwającym ciągle hałasie o natężeniu 70–85 dB powoduje trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy i rozstrój nerwowy. Natężenie hałasu od 85 do 130 dB zaburza już funkcjonowanie układu krążenia i nerwowego. Dla przykładu ruch uliczny generuje ok. 80–90 dB. Efekty są widoczne – jak podaje WHO, ze względu na hałas drogowy mieszkańcy Europy Zachodniej tracą łącznie ponad 1 mln lat życia w zdrowiu.
Hałas ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, są badania, które mówią o tym, że przeciętny warszawiak traci jeden dzień ze swojego zdrowego życia w wyniku nadmiernego hałasu drogowego. Inne badania potwierdzają, że hałas ma wpływ na nasze rozdrażnienie, bezsenność, choroby serca, w związku z czym musimy nauczyć się ograniczać ten hałas i dążyć do komfortu akustycznego.
tłumaczy ekspert
WHO w raporcie o chorobach spowodowanych hałasem środowiskowym podaje, że długotrwały lub nadmierny hałas skutkuje problemami zdrowotnymi, jak np. choroby układu krążenia. Może podnieść poziom cukru i cholesterolu, powodować zaburzenia hormonalne, doprowadzić do nerwicy czy chorób psychicznych.
Hałas dociera do nas z wielu różnych źródeł: hałas drogowy, lotniczy czy sportowy. W samych budynkach hałas ma jeszcze inny wpływ na nas, bo na przykład nie chcemy słyszeć głośno szczekającego psa sąsiada czy głośnej imprezy. A zatem hałas ma wpływ na nasze codzienne życie. Nauczyć się z nim żyć nie sposób, musimy się nauczyć, w jaki sposób projektować budynki, żeby jego wpływ na nas był jak najmniejszy.
przekonuje Henryk Kwapisz
Wewnątrz różnych budynków ludzie spędzają nawet 90% swojego życia. Stowarzyszenie na rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach Komfort Ciszy podaje, że konstrukcja, wykończenie i wyposażenie budynku mają istotny wpływ na poziom hałasu. Odpowiednie rozwiązania techniczne pozwalają zapewnić dźwiękoizolacyjność stropów czy ścian. Dzięki temu wnętrza mogą być odcięte od zewnętrznych źródeł hałasu na tyle, żeby nie był on słyszalny przy normalnym ich użytkowaniu.
Po pierwsze, trzeba zaplanować, w jaki sposób i gdzie zbudować budynek, gdzie go zlokalizować właśnie po to, żeby móc zarządzać tym dźwiękiem, żeby było nie za głośno, żebyśmy się dobrze rozumieli, żeby od sąsiada nie dobiegał zbyt głośny hałas. Następnie musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób zaprojektować miejsce, w którym przebywamy, na przykład w hotelu czy w sali lekcyjnej. I po tym, jak dobrze rozplanujemy te pomieszczenia, musimy wiedzieć, jakich materiałów użyć.
wymienia ekspert Stowarzyszenia Komfort Ciszy
Odpowiednia akustyka jest ważna nie tylko w domach czy miejscach odpoczynku. Równie istotna jest jakość akustyczna biur czy szkół. Badanie Uniwersytetu Berkeley wskazuje, że np. rozwiązywanie zadań logicznych, wymagających koncentracji, jest znacznie utrudnione przy hałasie 55–70 dB. Inne badania wykazywały pozytywny związek między fizycznymi cechami środowiska pracy (temperatura, oświetlenie, akustyka) a satysfakcją z pracy i dobrostanem pracowników. Świadomość wpływu otaczających nas dźwięków na zdrowie fizyczne i psychiczne jest jednak wciąż niewielka.
O hałasie i akustyce można się bardzo dużo dowiedzieć z naszej strony, komfortciszy.pl, szczególnie z cyklu wywiadów „Kwadrans z akustyką”. Są to wywiady z architektami, lekarzami, prawnikami, którzy mówią, w jaki sposób projektować, w jaki sposób dbać o to, żeby hałas nam nie przeszkadzał w codziennym życiu.
zachęca Henryk Kwapisz
Stowarzyszenie Komfort Ciszy od 2016 roku zwraca uwagę na znaczenie jakości akustycznej budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. 15-minutowe wywiady z ekspertami w różnych dziedzinach pokazują wpływ akustyki budynków na jakość snu, relacje międzyludzkie, produktywność czy zdrowie. Doświadczenia i refleksje rozmówców związane z hałasem i dźwiękiem mają się stać inspiracją do poprawy akustyki w budynkach.
źródło: newseria.pl
⚠️ Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
definicje, teorie, hipotezy, zjawiska:
antropocen, antropopresja, bezpieczeństwo ekologiczne, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji (biocapacity), bioremediacja, ekobójstwo (ekocyd), ekomodernizm, ekosystem sztuczny, ekoterroryzm, globalne zagrożenia ekologiczne, granice planetarne, hipoteza wypadających nitów (rivet popping), homogenocen, kapitalocen, katastrofy i klęski ekologiczne, katastrofy ekologiczne na świecie, klęski żywiołowe, masowe wymieranie, monokultura, komodyfikacja żywności (utowarowanie), plantacjocen, plastikoza, plastisfera (plastisphere), przeludnienie, stres cieplny, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, szóste masowe wymieranie (szósta katastrofa), tragedia wspólnego pastwiska, utrata bioróżnorodności, wieczne chemikalia, Wielkie przyspieszenie, zielony anarchizm, zjawisko przedniej szyby
degradacja środowiska:
akwakultura, betonoza (betonowanie miast), choroby odzwierzęce, górnictwo morskie, hodowla zwierząt, koszenie trawników, melioracja, monokultura, niszczenie siedlisk, przełownie, przemysł wydobywczy, przyłów, rolnictwo, spadek liczebności owadów, turystyka masowa, wylesianie (deforestacja), wypalanie traw
ozon i ozonosfera (warstwa ozonowa):
dziura ozonowa, freon (CFC)
zanieczyszczenie środowiska:
azbest, beton, bisfenol A (BPA), eutrofizacja, farmaceutyki, handel emisjami zanieczyszczeń, kwaśny deszcz, mikroplastik, martwe strefy, nanoplastik, neonikotynoidy, niedopałki papierosów, odpady niebezpieczne, pestycydy, polichlorowane bifenyle (PCB), przemysł tekstylny (włókienniczy). sieci widma, sinice, składowiska odpadów (wysypiska śmieci), smog, sól drogowa, sztuczne ognie (fajerwerki, petardy), tworzywa sztuczne (plastik), Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wycieki ropy naftowej, zakwaszenie wód (rzek, jezior, mórz i oceanów), zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody, związki per- i polyfluoroalkilowe (PFAS) – wieczne chemikalia
zmiany klimatu (kryzys klimatyczny):
blaknięcie (bielenie) raf koralowych, denializm klimatyczny (zaprzeczanie globalnemu ociepleniu), efekt cieplarniany, ekstremalne zjawiska, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, kryzys wodny, miejska wyspa ciepła (MWC), migracje gatunków, nawałnice, ocieplenie oceanu, wzrost poziomu mórz i oceanów, podtopienie, powódź, pożar lasu, przyducha, pustynnienie, susza, topnienie lodowców i lądolodów, topnienie lodu morskiego, trąba powietrzna, upał
klęski i katastrofy ekologiczne:
katastrofy jądrowe (nuklearne), katastrofy przemysłowe, największe katastrofy ekologiczne na świecie, największe katastrofy ekologiczne w Polsce, wycieki ropy naftowej
Czerwona księga gatunków zagrożonych, Czerwona Lista IUCN (The IUCN Red List):
gatunek wymarły (extinct EX), gatunek wymarły na wolności (extinct in the wild EW), gatunek krytycznie zagrożony (critically endangered CR), gatunek zagrożony (endangered EN), gatunek narażony gatunek wysokiego ryzyka (vulnerable VU), gatunek bliski zagrożenia (near threatened NT), gatunek najmniejszej troski (least concern LC)
Polska czerwona księga roślin, Polska czerwona księga zwierząt
gatunek inwazyjny (inwazyjny gatunek obcy IGO)
Poruszający i inspirujący do działania apel Davida Attenborough
🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie