Prowadzące program „Wymarzone ogrody” są zbulwersowane katastrofą ekologiczną na Odrze. Ich zdaniem trzeba na wszelkie możliwe sposoby zapobiegać podobnym sytuacjom. Olga Piórkowska i Izabela Szarmach apelują, by nie zanieczyszczać przyrody, bo szkodzimy nie tylko sobie, ale również przyszłym pokoleniom. W porównaniu do szwajcarskich rzek – które są tak czyste, że można z nich pić wodę – polskie wypadają fatalnie.
Projektantki ogrodów starają się być eko i wspierają wszelkie działania proekologiczne, bo wiedzą, że człowiek jest odpowiedzialny za otaczające go środowisko naturalne. Nie ukrywają więc, że są wstrząśnięte katastrofą na Odrze. Ich zdaniem konieczne jest niezwłoczne podjęcie radykalnych działań.
Mamy bardzo proeko podejście do życia i powiem szczerze, że serce nam pękło na milion kawałków. Bardzo dużo czasu spędzamy w Szwajcarii, a tam wszystkie wody są takie, że można z nich pić. W centrum miasta w Zurychu można wejść do wody, napić się jej lub w niej wykąpać. I to jest przerażające, że u nas dzieje się to, co się dzieje. My nie mamy rzek, my mamy ścieki, niestety. Nasz kraj jest drugim od końca, jeżeli chodzi o czystość rzek w Europie, u nas jest fatalnie, a widać po innych krajach, że można inaczej.
mówi Olga Piórkowska, projektantka ogrodów, prezenterka
I nasz rząd pozwala z rzek robić ścieki i to jest dla nas dramat. A Odra potrzebuje wiele, wiele lat, zanim się zregeneruje. A poza tym to wszystko płynie dalej do Bałtyku, a Bałtyk już jest w takim stanie, że to jest tykająca bomba.
dodaje Izabela Szarmach
Prowadzące program „Wymarzone ogrody” podkreślają, że bardzo lubią spędzać czas na łonie natury. Nawet jeśli do wyboru mają ekskluzywne zagraniczne wakacje, to wolą zostać u siebie, bo mają pewność, że jest czysto i bezpiecznie.
Mamy naszą kochaną działeczkę, na której spędzamy całe wakacje, tam mamy rzekę, która naprawdę jest czyściutka. Są w niej małże, raki, wydry, bobry. Nasze dzieci non stop w tej rzece siedzą i wiemy, że są tam bezpieczne, ale nie każdy ma ten luksus mieć tę czystą rzekę obok siebie. Dlatego musimy zadbać o to, żeby nasze dzieci i wnuki tak miały, bo ja jestem przerażona tym, co może być za 20 lat, jeżeli nic z tym nie zrobimy.
mówi Izabela Szarmach
Fajnie jest żyć w czystym otoczeniu, nieskażonym.
dodaje Olga Piórkowska
Zdaniem projektantek ważne jest przede wszystkim to, by w swoim najbliższym otoczeniu starać się zachować jak najwięcej zieleni. Warto też sadzić rośliny oraz kwiaty miododajne. W związku z tym, że klimat się zmienia – najpierw są długotrwałe susze, a później ulewne deszcze – to ogrody trzeba projektować tak, żeby to wszystko przetrwały.
Klimat jest ciężki, dlatego według nas należy wybierać raczej rośliny sucholubne i unikać betonu. My staramy się tak robić w programie, w poszczególnych odcinkach. Natomiast już w realizacjach prywatnych różnie to bywa, bo jak ktoś powie, że chce beton i płyty, bo jednak z płytami jest bardzo łatwo, to koniec, kropka, musimy się do tego dostosować.
zauważa Olga Piórkowska
Pamiętajmy, że trawniki też nie są eko, że lepiej otaczać się roślinami. Robiłyśmy taki odcinek, w którym trawnik w ogóle nie miał racji bytu, nasi bohaterowie walczyli o trawę dwa lata, więc położyłyśmy tam płyty betonowe. Ale były one przeplecione dużą ilością roślin. Ten ogródek był malutki, więc też zarzucano nam, że właśnie wybetonowałyśmy. Ale my postarałyśmy się jednak z tą zielenią pójść w bok i były panele bluszczowe, więc zieleń była na ziemi i na ścianach. Czasami trzeba znaleźć złoty środek.
podsumowuje Izabela Szarmach
źródło: newseria.pl
Zieleń, ogród naturalny, ekologiczny – dodatkowe informacje:
drzewa, dzika przyroda, grabienie liści, karmniki dla ptaków, kąpiele leśne (shinrin-yoku), kompostowanie, koszenie trawników, land sharing, land sparing, łąki kwietne, martwe drewno, naturalne środki chemiczne w ogrodzie, ogród fasadowy, ogród kieszonkowy, ogród przydomowy, ogród wertykalny, owady zapylające, odpady biodegradowalne, permakultura, rośliny domowe, Rot (Kompostuj), terapia lasem, zieleń w mieście, zieleń za oknem, zielone tereny
Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
definicje, teorie, hipotezy, zjawiska:
antropocen, antropopresja, bezpieczeństwo ekologiczne, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji (biocapacity), bioremediacja, ekobójstwo (ekocyd), ekomodernizm, ekosystem sztuczny, ekoterroryzm, globalne zagrożenia ekologiczne, granice planetarne, hipoteza wypadających nitów (rivet popping), homogenocen, kapitalocen, katastrofy i klęski ekologiczne, katastrofy ekologiczne na świecie, klęski żywiołowe, masowe wymieranie, monokultura, komodyfikacja żywności (utowarowanie), plantacjocen, plastikoza, plastisfera (plastisphere), przeludnienie, stres cieplny, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, szóste masowe wymieranie (szósta katastrofa), tragedia wspólnego pastwiska, utrata bioróżnorodności, wieczne chemikalia, Wielkie przyspieszenie, zielony anarchizm, zjawisko przedniej szyby
degradacja środowiska:
akwakultura, betonoza (betonowanie miast), choroby odzwierzęce, górnictwo morskie, hodowla zwierząt, koszenie trawników, melioracja, monokultura, niszczenie siedlisk, przełownie, przemysł wydobywczy, przyłów, rolnictwo, spadek liczebności owadów, turystyka masowa, wylesianie (deforestacja), wypalanie traw
ozon i ozonosfera (warstwa ozonowa):
dziura ozonowa, freon (CFC)
zanieczyszczenie środowiska:
azbest, beton, bisfenol A (BPA), eutrofizacja, farmaceutyki, handel emisjami zanieczyszczeń, kwaśny deszcz, mikroplastik, martwe strefy, nanoplastik, neonikotynoidy, niedopałki papierosów, odpady niebezpieczne, pestycydy, polichlorowane bifenyle (PCB), przemysł tekstylny (włókienniczy). sieci widma, sinice, składowiska odpadów (wysypiska śmieci), smog, sól drogowa, sztuczne ognie (fajerwerki, petardy), tworzywa sztuczne (plastik), Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wycieki ropy naftowej, zakwaszenie wód (rzek, jezior, mórz i oceanów), zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody, związki per- i polyfluoroalkilowe (PFAS) – wieczne chemikalia
zmiany klimatu (kryzys klimatyczny):
blaknięcie (bielenie) raf koralowych, denializm klimatyczny (zaprzeczanie globalnemu ociepleniu), efekt cieplarniany, ekstremalne zjawiska, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, kryzys wodny, miejska wyspa ciepła (MWC), migracje gatunków, nawałnice, ocieplenie oceanu, wzrost poziomu mórz i oceanów, podtopienie, powódź, pożar lasu, przyducha, pustynnienie, susza, topnienie lodowców i lądolodów, topnienie lodu morskiego, trąba powietrzna, upał
klęski i katastrofy ekologiczne:
katastrofy jądrowe (nuklearne), katastrofy przemysłowe, największe katastrofy ekologiczne na świecie, największe katastrofy ekologiczne w Polsce, wycieki ropy naftowej
Czerwona księga gatunków zagrożonych, Czerwona Lista IUCN (The IUCN Red List):
gatunek wymarły (extinct EX), gatunek wymarły na wolności (extinct in the wild EW), gatunek krytycznie zagrożony (critically endangered CR), gatunek zagrożony (endangered EN), gatunek narażony gatunek wysokiego ryzyka (vulnerable VU), gatunek bliski zagrożenia (near threatened NT), gatunek najmniejszej troski (least concern LC)
Polska czerwona księga roślin, Polska czerwona księga zwierząt
gatunek inwazyjny (inwazyjny gatunek obcy IGO)
Poruszający i inspirujący do działania apel Davida Attenborough
Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)
Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie