Repair (Naprawiaj) to jedna z zasad związana z stylem życia Less i Zero Waste, zgodnie z którymi człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Zasada Repair promuje naprawę i renowację rzeczy. Dzięki temu działamy na korzyść środowiska, ale również pomagamy ocalić ginące zawody, zapewniając rzemieślnikom i specjalistom stabilność zatrudnienia.
Prace remontowe często spędzają nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jak znaleźć dobrego fachowca. Jednym z najbardziej cenionych osób podczas remontu jest z pewnością malarz. Zapewne jego zawodu nie należy zaliczyć do grona ginących, ale takich które zgodnie z ideą Naprawiaj, pomagają odnowić stare rzeczy i nadać im drugie życie (zasada Reuse).
Przyjrzyjmy się temu, czym dokładnie zajmuje się malarz. Jakie obowiązki do niego należą? Jakie prace wykonuje malarz? O czym jeszcze warto wiedzieć?
Spis treści
Praca malarza – na czym polega?
Malarze zazwyczaj wykonują prace malarskie w różnych budynkach, takich jak biura, domy, mieszkania, hale magazynowe, budynki produkcyjne i wiele innych.
Ponadto, malarz zajmuje się malowaniem:
- dachów,
- konstrukcji budowlanych,
- elewacji budynków,
- elementów małej infrastruktury,
- elementów metalowych i drewnianych,
- balustrad, ościeżnicy, stolarki okiennej itp.
Praca malarza jest zaliczana do średnio obciążone fizycznie. Pozycja ciała w tym wypadku jest wymuszana, a pracownik zazwyczaj pracuje na wysokościach.
Dodatkowe, ciekawe informacje na temat pracy malarza znajdziemy na stronie: https://www.oferteo.pl/malarze.
Co jest ważne w pracy malarza?
W pracy malarza bardzo ważne są działania profilaktyczne, aby zachować bezpieczeństwo i sprawne czynności. Specjalista sięga z pewnością po środki ochrony indywidualnej, które ochronią oczy, głowę i układ oddechowy w danym miejscu. Nie bez znaczenia jest odpowiednia odzież robocza i ochronna, zgodnie z porą roku.
W trakcie pracy na wysokości, malarz stosuje specjalny sprzęty, który zabezpiecza przed upadkami. Ogromne znaczenie ma też odpowiednie obuwie, kaski ochronne i działanie zgodnie z przepisami prawnymi. Zachowanie ostrożności w tej pracy jest bardzo ważne. Czynności, w miarę możliwości, powinny być wykonywane z rusztowań i podestów, co zmniejsza ryzyko upadku z wysokości.
Podczas wykonywania zadań, konieczne jest zadbanie o sprawną wentylację i stosowanie środków ochrony układu oddechowego. Malarze powinni przestrzegać instrukcji użytkowania maszyn i urządzeń oraz zachowywać bezpieczeństwo, zgodnie z przepisami.
Elektronarzędzia stosowane przez malarza muszą być przed każdym użyciem dokładnie sprawdzane. Malarz kontroluje, czy nie doszło do usterki, a w razie problemu, szybko dokonuje naprawy lub wymiany narzędzia.
Teren pracy malarza powinien być odpowiednio czysty. Wejścia i wyjścia nie mogą być zabrudzone i zastawione, co mogłoby utrudnić pracę i przyczyniać się do zabrudzenia pozostałych części pomieszczeń.
Malarz w swojej pracy każdego dnia mogą mierzyć się z różnymi zadaniami. Dzięki zdobytej wiedze i praktyce potrafi także, podczas remontu, dokonać drobnych napraw elementów wyposażenia naszego domu.
Najczęściej klienci kojarzą pracę specjalisty jedynie z malowaniem ścian. Nic bardziej mylnego – malarze zajmują się także malowaniem dachów, konstrukcji budowlanych, balustrad schodowych, elementów drewnianych, metalowych i wielu innych.
Jak wybrać sprawdzonego specjalistę?
Znalezienie doświadczonego malarza w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Musimy postawić na osobę doświadczoną i posiadającą wiedzę niezbędną w tej branży. Dzięki temu proces remontu domu przebiegnie sprawnie i dokładnie.
Wybierając malarza postawmy na specjalistę, który działa na rynku już od lat i cały czas podąża za trendami rynkowymi. Na stronie: forumbudowlane.pl/zlecenia/malarskie-tapeciarskie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. To forum przeznaczone dla malarzy i zleceniodawców.
Jak wybrać farbę ekologiczną?
Wybierając ekologiczną farbę na zewnątrz, czy też do wnętrz, należy zwrócić uwagę na jej skład, głownie zawartość rozcieńczalnika. Należy wybierać farby rozcieńczane wodą, która ogranicza występowanie w farbie szkodliwego amoniaku, lotnych związków organicznych oraz trujących rozpuszczalników. Substancje te odparowują z farby podczas schnięcia, przedostają się do naszych dróg oddechowych, oraz zanieczyszczają środowisko.
Lotne związki organiczne docierając do atmosfery, powodowały powiększanie się dziury ozonowej, dlatego zgodnie z dyrektywą UE z 1 stycznia 2010 roku wszystkie produkty malarskie i lakiernicze muszą obecnie zawierać obniżoną zawartość LZO (lotnych związków organicznych).
Obecnie najpopularniejsze wśród farb wodorozcieńczalnych są:
- farby akrylowe
- farby lateksowe
- farby akrylowo-lateksowe
Farby te zapewniają dobre krycie, są dostępne w wielu kolorach i wykazują dużą odporność na zmywanie zarówno na sucho jak i mokro (produkty w klasie I i II).
Wybierając farbę ekologiczną warto zwrócić uwagę na oznaczenie EU Ecolabel, certyfikat PKN (Polskiego Komitetu Normalizacyjnego), a także atest PZH (Polskiego Zakładu Higieny).
EU Ecolabel (zwany też Stokrotką lub Margerytką) to znak ekologiczny ustanowiony przez Komisję Europejską w celu informowania, które produkty i usługi są przyjazne środowisku. Europejska etykieta ekologiczna gwarantuje, że farba spełnia wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne.
Certyfikat PKN oznacza, że farba został wykonana zgodnie z normą PN-C 81914:2002 stanowiącą gwarant jakości i bezpieczeństwa produktu.
Atest PZH określa, że farba w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne. Atest jest wydawany na podstawie zgłoszenia producenta i wystawiany przez instytucję upoważnioną do oceny jakości – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).
Co zrobić z odpadami po malowaniu?
Każdy kto przeprowadzał remont może mieć dylemat związany z tym gdzie wyrzucać poszczególne materiały remontowe.
Zużyte folie, taśmy malarskie, pędzle i wałki malarskie, puszki z resztkami farby, lakierów, możesz zutylizować nieodpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) możesz znaleźć kontaktując się z Urzędem Gminy lub wyszukując go w wyszukiwarce internetowej. Przy oddawaniu puszki do PSZOKu upewnij się, że jest szczelnie zamknięta i nie cieknie.
Większość farb ma określony, często kilkuletnie termin przydatności. Można zatem za jakiś czas zaplanować kolejne prace malarskie i wykorzystać niezużyte materiały.
W duchu zasady Rehome (Znajdź nowy dom) dobrym rozwiązaniem jest również przekazanie resztek farb znajomym, którzy wykorzystają ją do pomalowania jakiejś powierzchni.
źródło: materiały prasowe
Segregacja odpadów
🛒 Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment, LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywa PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive), dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, garderoba kapsułowa (capsule gardrobe), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), lęk przed wypadnięciem z obiegu (Fear of missing out, FOMO), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna
ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging
Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne
Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)
🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕
🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie