Godzina dla ziemi – godzina dla morświna. Akcja WWF Polska

Godzina dla ziemi - Godzina dla morświna czyli akcja WWF Polska
@ WWF Polska

Godzina dla ziemi Godzina dla morświna czyli akcja WWF Polska. Morświn jest krytycznie zagrożony wyginięciem w Morzu Bałtyckim. Zostało już ich nie więcej niż 450.

W 2008 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała populacji morświna w Bałtyku status krytycznie zagrożonej wyginięciem. Niestety Polska wciąż nie przyjęła programu ochrony morświna, który jest gotowy, ale czeka na akceptację polskich władz. Polska nie wdraża też kluczowych zaleceń wynikających z innych dokumentów i porozumień w sprawie ochrony morświna.

Obecnie w ich ochronę zaangażowana jest Fundacja WWF Polska oraz Błękitny Patrol, wspierając pracę Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Morświn jest jedynym waleniem, krewnym delfina, na stałe żyjącym w Bałtyku. Najczęściej można go spotkać w wodach przybrzeżnych i okolicach zatok. Są one jednym z najmniejszych waleni, a niewielkie rozmiary uniemożliwiają mu gromadzenia zapasów zdolnych zabezpieczyć jego duże zapotrzebowania energetyczne. Dlatego morświny muszą często polować, a miejsca ich występowania są ściśle związane z dostępnością pokarmu.

Morświny narażone są na wiele zagrożeń. Mogą zaplątać się w sieci, są bardzo wrażliwe na podwodny hałas, który może wypłoszyć je z siedliska czy wręcz spowodować śmierć.

Podpisz apel w obronie morświna, bądź jego głosem. Zaadoptuj morświna i pomóż w jego ochronie.

źródło: materiały prasowe WWF Polska

Zostaw proszę komentarz Cancel reply

Exit mobile version
X