Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi (Earth Hour)

Godzina dla Ziemi (Earth Hour) to największa na świecie inicjatywa społeczna zapoczątkowana przez organizację ekologiczną WWF (World Wide Fund for Nature). Odbywa się ona w każdą ostatnią sobotę marca.

Co roku setki milionów ludzi na całym świecie jednoczą się w symbolicznym geście gaszenia światła na rzecz ochrony środowiska naturalnego i przyrody.

Godzina dla Ziemi WWF to inicjatywa łącząca przedstawicieli biznesu, rządy państw, władze lokalne oraz zwykłych ludzi na wszystkich kontynentach w symbolicznej akcji na rzecz ochrony środowiska.

Jak obchodzi się inicjatywę Godzina dla Ziemi

Podczas Godziny dla Ziemi WWF wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie m.in. Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie.

W Polsce na 60 minut wygaszany jest m.in. Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie.

Kontrowersje związane z symbolicznym charakterem kampanii

Akcja bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, czyli niewielki i krótkotrwały wpływ na zużycie energii. Według niektórych ekspertów skutkiem nagłego wyłączenia wielu odbiorników może dojść do uszkodzenie systemu energetycznego, a w konsekwencji przerw w dostawie energii do odbiorców na wiele godzin.

Godzina dla Ziemi WWF to jednak znacznie więcej niż zgaszenie świateł na 60 minut raz w roku. Podczas Godziny dla Ziemi WWF nie mierzy się ilości zaoszczędzonej energii. Nie powstrzyma się degradacji środowiska naturalnego, czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

Nadrzędnym celem akcji jest troska o Ziemię poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla zasobów naturalnych naszej planety.

Jest to jedyna cykliczna i masowa akcja, która zwraca uwagę milionów ludzi na świecie na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, gdyż to właśnie one mają kluczowe znaczenie dla stanu środowiska.

Historia kampanii Godzina dla Ziemi

 • 2007 rok – po raz pierwszy akcja odbyła się w Sydney – wzięło w niej udział 2,2 mln osób
 • 2008 rok – w akcji wzięło udział 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie – w Polsce światła zgasły w Warszawie i Poznaniu
 • 2009 rok – udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów
 • 2010 rok – w wyłączenie światła na 60 minut włączyło się ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. W Polsce udział wzięło 40 miast, wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
 • 2015 rok – od tego roku Godzina dla Ziemi WWF zmienia swój charakter. Oddziały organizacji ekologicznej WWF, poza edukacją środowiskową, angażują ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnych problemów środowiskowych
 • 2015 rok – w tym roku Godzina dla Ziemi WWF w Polsce została zorganizowana pod hasłem „Godzina dla morświna”. Akcja miała na celu zebranie jak największej liczby podpisów pod apelem w obronie tych krytycznie zagrożonych wyginięciem bałtyckich ssaków.
 • 2016 rok – zaangażowanych w to wydarzenie było już 178 państw świata, a ponad 12 700 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W akcji wzięło udział 75 polskich miast. W Polsce akcja odbyła się pod hasłem „Godzina dla Wilka. Bądź głosem, tych którzy go nie mają”. Inicjatywa miała przybliżyć ludziom tego drapieżnika i jego rolę w przyrodzie.
 • 2017 rok – w Polsce Godzina dla Ziemi przebiegała pod hasłem Godzina dla Wisły – celem akcji było zwrócenie uwagi na grożącą tej rzece katastrofę ekologiczną.
 • 2018 rok – w Polsce Godzina Dla Ziemi odbyła się pod hasłem „Ratujmy serce Karpat”- jej głównym celem było wsparcie utworzenia na terenie Puszczy Karpackiej Turnickiego Parku Narodowego. Na świecie, wśród osób zaangażowanych w Godzinę dla Ziemi znaleźli się mieszkańcy 188 państw świata, a ponad 13 tysięcy instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych.
 • 2019 rok – w Polsce w tym roku światła zgasły pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom”, aby zwrócić uwagę na udział człowieka w procesie niszczenia Ziemi. Jest to okazja do zastanowienia się nad tym jak każdy z nas może zaangażować się w ochronę środowiska nie tylko w jeden dzień, ale każdego dnia.
 • 2020 rok – „Nie tamujmy rzek, niech płyną!” – w ramach akcji WWF przekonywała, że najkorzystniejsza dla ludzi i przyrody jest renaturalizacja przekształconych przez człowieka rzek oraz ochrona rzek dziko płynących, które mają nieoceniony wpływ na walkę ze skutkami zmiany klimatu.
 • 2021 rok – Godzina dla Bałtyku – w tym roku akcja dedykowana była Morzu Bałtyckiemu i zaistniała pod szyldem #godzinadlabałtyku.

Kronika filmowa Godziny dla Ziemi

oficjalna strona kampanii: earthhour.org, godzinadlaziemi.pl

Przydatne informacje

Ekoprognoza

Ekoprognoza
Prognoza pogody na świecie, pogoda kosmiczna. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami wybrzeż. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla obszaru Polski, Europy, Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line jakości powietrza dla polskich miast i województw.

Kalendarz ekologiczny

Kalendarz ekologiczny
Kalendarz ekologiczny obejmie popularne dni związane z ekologią, ochroną środowiska, oraz otaczającego nas środowiska naturalnego. Ekokalendarz ma za zadanie wyjaśnić znaczenie poszczególnych świąt.

Kalendarium wydarzeń ekologicznych

Kalendarium wydarzeń ekologicznych
Co? Gdzie? Kiedy? czyli wszystkie ekologiczne wydarzenia zebrane w jednym miejscu. Zobacz kalendarium wydarzeń ekologicznych i już teraz zapisz się na wybrane targi ekologiczne, spotkania, wydarzenia, prelekcje i webinary.

Wiedza ekologiczna

Wiedza ekologiczna
Encyklopedia ekologiczna, linki do haseł, świąt, wydarzeń ekologicznych, EkoPrognoza. Przegląd katastrof ekologicznych. Informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Przewiń do góry
X