Syndrom przesuwającego się punktu odniesienia

Syndrom przesuwającego się punktu odniesienia – shifting baseline (sliding baseline)

Syndrom przesuwającego się punktu odniesienia to skłonność do postrzegania jako normalne czegoś, co jest doświadczeniem obecnego pokolenia, lub istniało jeszcze niedawno. W przypadku zagrożeń ekologicznych np. skłonność do zapominania o bioróżnorodności która była kiedyś normą.

Czas czytania: 2 minuty

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022

Wpływ Homo Sapiens jest coraz bardziej widoczny na Ziemi, a niszczycielska działalność człowieka zachwiała podstawami świata przyrody. Doprowadzamy NASZĄ planetę na skraj przepaści. Ślepo, powoli, nieubłagalnie, zmierzamy ku katastrofie. Mamy zdolność do eksterminacji życia na globalną skalę. Zanika bioróżnorodność, znikają całe siedliska i ekosystemy. Nie zostawiamy przestrzeni dla innych gatunków, doprowadzamy do szóstego masowego wymierania zwierząt.

Syndrom przesuwającego się punkt odniesienia

Syndrom przesuwającego się punkt odniesienia zakłóca sposób w jaki postrzegamy przyrodę. Nie pamiętamy, że kilkanaście / kilkadziesiąt / kilkaset lat temu, w naszej okolicy istniały rozległe, zielone tereny, powietrze wypełniał zapach kwiatów, świergot ptaków i brzęczenie owadów. Lasy zwierzyna, a rzeki, jeziora i oceany były pełne ryb.

Nie zauważamy długoterminowych trendów. Nie potrafimy patrzeć z szerszej, wieloletniej perspektywy wstecz. Nie widzieliśmy na własne oczy, jak wyglądała planeta 100 lat temu. Znamy wyłącznie rzeczywistość naszego życia, zazwyczaj tylko to co nas otacza, przeczytamy w prasie, internecie, czy widzimy w telewizji.

Syndrom przesuwającego się punktu odniesienia sprawia, że stan środowiska, w jakim dorastamy stał się dla nas normą, do której porównujemy postępujące zmiany. Z tego powodu nie doceniamy skali dotychczasowej destrukcji ani zakresu wyzwań, przed jakimi stoimy. Nie widzimy w jaką tragiczna stronę zmierza nasza planeta. W tej perspektywie nasz niekorzystny wpływ na przyrodę, od lat 50 XX wieku, to zaledwie intensyfikacja procesu zagłady.

źródło:
Każde działanie ma sens, kultura.poznan.pl
Skąd się bierze „marazm antropocenu” – i jak go przełamać, Liberte.pl
Shifting baseline, autorzy, licencja CC BY-SA 3.0
Życie na naszej planecie, David Attenborough

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
antropocen, czerwona księga gatunków, dziura ozonowa, gatunki inwazyjne, gatunki obce, gatunki zagrożone wyginięciem, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, katastrofy i klęski ekologiczne, klęski żywiołowe, katastrofy ekologiczne na świecie, miejskie wyspy ciepła, mikroplastik, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), nawałnice, ozon, Plastisfera (Plastisphere), podtopienia, powodzie, pożary, przełownie, przyłów, pustynnienie, składowiska odpadów (wysypiska śmeici), smog, susze, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, szóste masowe wymieranie, tragedia wspólnego pastwiska, tworzywa sztuczne (plastik), trąby powietrzne, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wylesianie (deforestacja), utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody, zagrożenia ekologiczne, zmiany klimatu

zobacz również:
błękitna planeta Ziemia, odnawialne źródła energii (OZE)

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

Exit mobile version
X