Katastrofy ekologiczne na świecie

Chronologiczny przegląd największych katastrof i klęsk ekologicznych na świecie

Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju naszej cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić człowiek, jego megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.


12 października Krzysztof Kolumb wylądował na wyspie San Salvador / @ John Vanderlyn

1492 rok, 12 październikaodkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba
Można powiedzieć, że negatywny wpływ człowieka na środowisko rozpoczął się w roku 1492, kiedy to Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Przybycie Europejczyków do Ameryki w 1492 roku i następujący po tym wzmożony rozwój międzynarodowego handlu spowodował przenoszenie między kontynentami mnóstwa gatunków, co dało początek globalnej reorganizacji życia na Ziemi.


XV wiek - Angkor - upadek państwa Khmerów i największego miasta świata

XV wiek – Angor – upadek państwa Khmerów i największego miasta świata
Angkor to nazwa stosowana do istniejącego w okresie od 802 do 1432 roku, Imperium Angkoru lub Imperium Khmerskim. Rozrastające się przez kilkaset lat miasto potrzebowało coraz więcej pól, dlatego rolnicy zajmowali nowe tereny, wycinając okoliczne lasy. Niekontrolowane wylesianie doprowadziło do erozji, wyjałowienia gleby, powodzi, klęski głodu, wojen o pożywienie i upadek imperium.


XVIII – Wyspa Wielkanocnawylesienie, erozja gleby, zniszczenie naturalnego ekosystemy wyspy
Wyspa Wielkanocna to przykład katastrofy ekologicznej, gdzie eksploatacja ograniczonych zasobów nieodnawialnych, oraz odnawialnych przyczyniła się do zniszczenia ekosystemy wyspy. Do upadku Rapa Nui doprowadzili sami mieszkańcy, nadmiernie eksploatując środowisko naturalne, doszczętnie wycinając rosnące na wyspie lasy. Pozbawiona lasów ziemia uległa wyjałowieniu i erozji. Bezpowrotnie wyginęły rośliny i zwierzęta, zabrakło jedzenia.


W fabrykach podczas rewolucji przemysłowej były zatrudniane nawet 5-letnie dzieci

Koniec XVIII – Europa i Świat – początek rewolucji przemysłowej
Najbardziej poważne problemy dla środowiska i związane z tym katastrofy ekologiczne, rozpoczęły się z nastaniem epoki industrializacji. Pod koniec XVIII wieku doszło do intensywnego rozwoju przemysłu, motoryzacji, handlu oraz masowej produkcji towarów. Przekształcenie się manufaktur w coraz większe fabryki, wytwarzające coraz więcej zanieczyszczeń nie obeszło się bez echa dla Ziemi.


1858 – AngliaWielki Smród w Londynie
Wielki Smród (Great Stink) to katastrofa ekologiczna, która miała miejsce od czerwca do sierpnia 1858 roku. Jej bezpośrednią przyczyną były utrzymujące się przez długi czas wyjątkowo wysokie temperatury, które doprowadziły do spadku poziomu wody w Tamizie i odsłonięcia zalegających w niej nieczystości pochodzących z nieefektywnego miejskiego systemu kanalizacyjnego. Ścieki zaczęły się pod wpływem gorąca rozkładać i wydzielać ostry, nieprzyjemny zapach.


Burza pyłowa w Teksasie w roku 1935
@ Public domain

lata 30 XX wieku – Stany Zjednoczone – Dust Bowl – intensywna eksploatacja rolniczych gruntów
Dust Bowl to okres (lata 1931–1938) zwany również jako Brudne Lata Trzydzieste (Dirty Thirties), w którym dziewiętnaście stanów na obszarze Wielkich Równin w Stanach Zjednoczonych zostało dotkniętych katastrofą ekologiczną spowodowaną wieloletnią suszą, intensywną eksploatacją rolniczą gruntów i silną erozją gleby.


Pancernik Schleswig Holstein
@ Public domain

1939-1945 – II Woja Światowa – zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego bronią chemiczną i wrakami statków
Podczas prowadzenia wojen, kategoria taka jak katastrofa ekologiczna schodzi na dalszy plan. Posługując się przykładem Morza Bałtyckiego, można zauważyć, jak wielkie szkody wyrządzono wskutek II wojny światowej również naturze. Po wkroczeniu wojsk alianckich i radzieckich na teren Niemiec odkryte zostały duże ilości amunicji chemicznej oraz zapasów bojowych środków trujących w pojemnikach. Na mocy konferencji poczdamskiej znalezioną broń chemiczną postanowiono zatopić w Morzu Bałtyckim.


1945 rok, 6 i 9 sierpnia- Japonia – atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki


1946-1958 – Atol Bikini – największa katastrofa ekologiczna wywołana próbnym wybuchem jądrowym na świecie
Bikini to atol w archipelagu Wysp Marshalla w łańcuchu Ralik Chain. Pomiędzy latami 1946–1958 atol był miejscem prowadzenia przez Stany Zjednoczone 23 prób z bronią jądrową, w tym detonacji największej amerykańskiej bomby wodorowej pod kryptonimem Castle Bravo, która doprowadziła do największej katastrofy ekologicznej wywołanej próbnym wybuchem jądrowym na świecie.


Plac Piccadilly Circus podczas Wielkiego Smogu Londyńskiego w 1952 roku
Plac Piccadilly Circus podczas Wielkiego Smogu Londyńskiego w 1952 roku / @ Wikimedia

1952 rok, grudzień – Anglia – Wielki Smog Londyński
Jedną z pierwszych katastrof ekologicznych wywołanych działalnością przemysłową człowieka był smog, który ogarnął Londyn. W ciągu pierwszych ośmiu dni toksyczna mgła zabiła cztery tysiące osób, a w ciągu następnych tygodni kolejne osiem tysięcy.


Jezioro Aralskie w 1964 roku / @ NASA / Public domain

1960 rok – Kazachstan – zanik Jeziora (Morza) Aralskiego
Jezioro Aralskie zwane Morzem Aralskim ze względu na olbrzymią powierzchnię (68500 km kw.) to bezodpływowe, słone jezioro w Kazachstanie i Uzbekistanie, które zanikło w skutek działalności człowieka, doprowadzając do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości. Zmiany mezoklimatyczne, degeneracja ekosystemów delt rzecznych, wzrost liczby burz piaskowych i solno-pyłowych, wyniszczenie przemysłu rybackiego, skrócenie okresu wegetacyjnego oraz spadek produktywności pól.


1957, 1964, 1968 – Rosja – katastrofa Kysztymska – wybuchu w jeden z największych zakładów atomowych Federacji Rosyjskiej Kombinacie Chemicznym Majak, skażenie dużego obszaru Uralu


1958 -1962 rok – Chiny – Kampania Walki z Czterema Plagami


lata 60 – Ekwador – wycinka dżungli pod szyby ropy naftowej, dewastacja lasu deszczowego i zanieczyszczenie ropą wód gruntowych

Wycinanie ekwadorskiej dżungli zaczęło się w latach 60. ubiegłego stulecia, kiedy na jej północnych terenach odkryto zasoby ropy. Przez blisko 30 lat jej eksploatacją zajmowała się głównie amerykańska firma Texaco, zakupiona później przez Chevron. Doprowadziło to do zanieczyszczenia ropą wód gruntowych i całkowitej niemalże dewastacji lasu deszczowego w tej części ekwadorskiej Amazonii. Działalność wydobywcza korporacji Chevron-Texaco spowodowała katastrofę ekologiczną określaną mianem Czarnobylu lasu deszczowego. Aktywiści na rzecz środowiska twierdzą, że do rzek wylano 60 miliardów litrów toksycznej wody. Wyginęły całe plemiona. Ci, którzy wciąż tam mieszkają, cierpią. Ostatnie dane mówią o wzroście zachorowalności na raka. To samo stało się z fauną i florą, zaczęły wymierać całe gatunki. Spór Chevronu z Ekwadorem toczy się w międzynarodowych sądach od ponad 20 lat.

lata 60 i 70. – Afryka Subsaharyjska – katastrofalna susza i pustynnienie znacznych obszarów


lata 70. – Stany Zjednoczone – katastrofa w Love Canal


1974 rok, lipiec – Włochy – katastrofa przemysłowa w Seveso

W wyniku wybuchu w fabryce chemicznej w Seveso we Włoszech do środowiska dostał się związek z grupy dioksyn zwany odtąd „trucizną z Seveso”. Około 1500 ha gęsto zaludnionego obszaru zostało skażone, około 700 mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku zatrucia, wiele zwierząt zginęło, wielkie obszary zostały na wiele lat skażone i wyłączone z gospodarki rolnej.


Zatonięcie tankowca Amoco Cadiz
@ NOAA / Public domain

1978 rok, 16 marca – Francja – zatonięcie tankowca Amoco Cadiz
16 marca 1978 supertankowiec MT Amoco Cadiz uderzył w skały u wybrzeży francuskiej Bretanii. Wyciekło z niego ponad 230 tys. ton ropy i zostało skażone 300 km wybrzeża. Na okolicznych wyspach żyły rzadko spotykane gatunki zwierząt m.in. maskonury atlantyckie, a także ryby, skorupiaki, kraby i inne morskie stworzenia. Wyciek ropy zabił znaczą część z nich. Pomimo ogromnego wysiłku ochotników, zginęły dziesiątki tysięcy ptaków pokrytych oleistą cieczą.


1979 rok – Stany Zjednoczone – wypadek w elektrowni jądrowej Three Mile Island


1979 rok, kwiecień – Morze Karaibskie – zderzenie dwóch tankowców Atlantic Empress i Aegean Captain.

Do morza dostało się wówczas około 287 tysięcy ton paliwa. Wielka plama ropy na szczęście nie dotarła do wybrzeży kontynentu, tylko popłynęła na pełny Atlantyk, powodując jednak ogromne szkody wśród organizmów wodnych.


Wyciek toksycznego gazu izocyjanku metylu z fabryki w Bhopalu
Flickr / @ Bhopal Medical Appeal / CC BY SA 2.0

1984 rok, 3 grudnia – Indie – wyciek toksycznego gazu izocyjanku metylu z fabryki w Bhopalu
W nocy z 2 na 3 grudnia z fabryki pestycydów firmy Union Carbide w indyjskim Bohpalu uwolniło się 40 ton trującego gazu izocjanku metylu. Toksyczny gaz zabił 1762 osoby, a do 1994 roku zmarło łącznie 6954 ludzi. Około 200 tys. osób zostało ciężko poszkodowanych, dotkniętych m.in. paraliżem, uszkodzeniami płuc, oczu, naczyń, serca, układu odpornościowego.


Wybuch reaktora jądrowego w elektrowni atomowej w Czarnobylu
Stan bloku 4 elektrowni atomowe w Czarnobylu tuż po awarii / @ IAEA Imagebank / CC BY SA 2.0

1986 rok, 26 kwietnia – Ukraina – wybuch reaktora jądrowego w elektrowni atomowej w Czarnobylu
Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej to jedna z największa katastrof w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof ekologicznych i przemysłowych XX wieku. Wybuch i pożar czwartego bloku reaktora spowodowała przedostanie się do atmosfery dużej ilości substancji radioaktywnych m.in. jod, cez, stront. Powstała gigantyczna, radioaktywna chmura, która okryła niemal całą Europę, co miało niekorzystny wpływ na ludzi i środowisko naturalne.


Rozprzestrzeniająca się plama ropy z uszkodzonego tankowca Exxon Valdez
Rozprzestrzeniająca się plama ropy z uszkodzonego tankowca Exxon Valdez / @ Exxon Valdez Oil Spill Trustee Council

1989 rok, 24 marca – Stany Zjednoczone – katastrofa tankowca MT Exxon Valdez u wybrzeży Alaski
Katastrofa zbiornikowca Exxon Valdez, do której doszło u wybrzeży Alaski w pobliżu Zatoki Księcia Williama, na dziesięciolecia stała się symbolem zniszczeń, jakie może spowodować wielki wyciek ropy. 24 marca 1989 roku tankowiec Exxon Valdez wypływa z portu w Zatoce Księcia Williama w kierunku Long Beach w Kalifornii z ładunkiem około 1 mln baryłek ropy. Krótko po wyjściu w morze tankowiec uderza o skały. Z 11 zbiorników tankowca Exxon Valdez uszkodzonych zostaje 8. Statek osiada na skale pośrodku zatoki i wypluwa rzekę ropy do krystalicznie czystej wody. Przez kolejne dni z uszkodzonego tankowca wycieka około 35- 40 mln litrów surowej ropy naftowej.


Grumman F-14A marynarki wojennej USA nad podpalonym szybem naftowym / @ Public domain
Grumman F-14A marynarki wojennej USA nad podpalonym szybem naftowym / @ Public domain

1991 rok – Kuwejt – podpalenie szybów ropy naftowej w Zatoce Perskiej
Przyczyną katastrofy była wojna tocząca się w 1991 roku. Armia iracka wycofując się z Kuwejtu z premedytacją podpaliła tereny roponośne, doprowadzając do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Skutkiem było dostanie się do wód Zatoki Perskiej ropy naftowej. Ostrożne szacunki mówią, że było to 240 mln baryłek, czyli ponad 38 mld litrów. Skażonych zostało ok. 550 km terenów przybrzeżnych. Ropa zanieczyściła wodę, żywe organizmy, tereny przybrzeżne, lasy mangrowe, bagna. Największe straty poniosły populacje ptactwa wodnego, zginęło ok. 30 000 osobników.


1991 rok – wyciek ropy naftowej z tankowca Haven

Przyczyną wycieku ropy był błąd techniczny. Podczas przepompowywania ropy wewnątrz statku doszło do eksplozji, a następnie wycieku do morza około 40 tysięcy ton.


1998 rok, 6 lipca – Morze Północne – pożar platformy wiertniczej Piper Alpha


1998 rok – Indonezja – pożary lasów

Głównymi przyczynami powstania rozległych i długotrwałych pożarów lasów na Sumatrze i Borneo było wypalanie lasów pod plantacje plamy olejowej, oraz naturalne, cykliczne zjawisko El Nino.


Wyciek mazutu z tankowca Erika u wybrzeży Bretanii
Ostatnie chwile tankowca Erika / @ Mer et Marine

1999 rok, 12 grudnia – Francja – wyciek mazutu z tankowca Erika u wybrzeży Bretanii
12 grudnia 1998 roku maltański tankowiec Erika, płynący z Francji do Włoch złamał się na dwie części. Do oceanu wydostała się połowa z 30 tysięcy ton mazutu przewożonego przez tankowiec. Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Bretanii miała znaczenie nie tylko dla wybrzeży francuskich, ale dla całej europejskiej przyrody. Silne wiatry i grudniowe sztormy przyczyniały się do rozprzestrzeniania mazutu na rozległe powierzchnie. Ostatecznie zanieczyszczone zostało 500 km francuskiego wybrzeża.


@ Marine Nationale

2002 rok, 18 listopada – Hiszpaniakatastrofa tankowca Prestige u wybrzeży Galicji
W listopadzie 2002 roku w wyniku sztormu u wybrzeży Hiszpanii tankowiec MT Prestige uległ poważnemu uszkodzeniu. Jeszcze przed zatonięciem ze statku wydostało się 5 tys. ton oleju tworząc olbrzymią plamę, którą wiatry i prądy morskie zepchnęły w kierunku hiszpańskiej Galicji. 16 listopada olej dostał się na wybrzeże co spowodowało ogromne szkody w środowisku naturalnym.


2005 rok, 25 sierpnia – Stany Zjednoczone – huragan Katarina

Jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły USA. Wśród zarejestrowanych atlantyckich cyklonów był to szósty pod względem siły wiatru. Zalane zostało 80% miasta. W wyniku huraganu zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione.

Na skutek uderzenia Huraganu Katrina w południowe stany do gleby i wód przedostało się około 30 milionów litrów ropy naftowej. Jeszcze więcej ropy wyciekło do środowiska naturalnego podczas Huraganu Sandy na wschodnim wybrzeżu USA, aż 42 miliardy litrów.


2005 rok – Patagonia, Chile – pożar w Torres del Paine

Pożar w wyniku którego spłonęło ponad 15 tys. ha lasów, uznanych przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Zginęło wiele gatunków roślin i zwierząt. Ekolodzy szacują, że lasy powrócą do stanu sprzed pożaru za 150 lat.


2009 rok, 14 marca – Australia – wyciek ropy w zatoce Moreton

W zatoce Moreton koło Brisbane, znanej z występowania delfinów, utworzyła się plama ropy kilkukilometrowej długości. Stężenie toksycznych substancji było niebezpieczne nie tylko dla dzikich zwierząt, raf koralowych, ryb, ale i ludzi. Podjęto wówczas akcje ratowania zwierząt m.in. pelikanów i żółwi z dotkniętych katastrofą terenów.


2010 rok – Rosja – wielkie pożary lasów


Katastrofa w hucie aluminium w Ajce / @ Wikipedia

2010 rok, 4 października – Węgrywyciek toksycznego szlamu do rzeki Marcal
W dniu 4 października 2010 roku doszło na Węgrzech do największej katastrofy ekologicznej w historii tego kraju. W wyniku awarii do środowiska przedostało się ok 700 000 m³ toksycznej substancji tzw. czerwonego szlamu o właściwościach bardzo silnie żrących, która jest produktem ubocznym podczas produkcji aluminium.


2010 rok, 20 kwietnia- Zatoka Meksykańska - wybuch platformy wiertniczej Deepwater Horizon i wyciek ropy naftowej
Pixabay / @ skeeze / CC0

2010 rok, 20 kwietnia – Zatoka Meksykańskawybuch platformy wiertniczej Deepwater Horizon i wyciek ropy naftowej
Wybuch należącej do koncernu BP platformy wydobywczej Deepwater Horizon nastąpił 20 kwietnia 2010 roku i wywołał pożar oraz wyciek ropy. Przez trzy miesiące z uszkodzonego podwodnego odwiertu do oceanu wydostawało się około 800 tysięcy litrów ropy dziennie, skażając na lata Zatokę Meksykańską. Eksplozja platformy wiertniczej została uznana za jedną z największych katastrof ekologicznych świata.


Flickr / @ Jun Teramoto/ CC BY-SA 2.0

2011 rok, 11 marca – Japonia – trzęsienie ziemi, tsunami i katastrofa Elektrowni Atomowej Fukushima I
Do awarii w elektrowni jądrowej Fukushima I doszło po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca 2011 roku. W wyniku kataklizmu doszło do awarii systemów chłodzenia i w rezultacie stopienia się prętów paliwowych w elektrowni. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.


2011 rok, 5 października – Nowa Zelandia – wyciek mazutu z kontenerowca Rena

Była to najpoważniejsza morska katastrofa ekologiczna w Nowej Zelandii. Z kontenerowca Rena, który osiadł na mieliźnie ok. 20 km od nowozelandzkiego portu Tauranga wyciekło nawet 350 ton mazutu czyli ciężkiego oleju opałowego.

Plamy paliwa dotarły do plaż w turystycznym mieście Mont Maunganui. Zanieczyszczona została również pobliska zatoka zamieszkiwana przez wieloryby, delfiny i ptaki morskie.


2012 rok – styczeń – Chiny – skażenie kadmem rzeki Longjiang

Skażenie kadmem jednego z dopływów Rzeki Perłowej doprowadziło do najgorszej od dziesięcioleci katastrofy ekologicznej w kontynentalnych Chinach. Do rzeki Longjiang przedostało się 20 ton związków kadmu – jednej z najbardziej toksycznych substancji.

Lokalni urzędnicy Autonomicznego Regionu Guangxi, na terenie którego doszło do skażenia, oskarżeni zostali o brak nadzoru, a także ukrywanie katastrofy.

Związki kadmu unosiły się na odcinku rzeki o długości ponad 100 km i zanim zostały zneutralizowane, dotarły w pobliże miasta Liuzhou, w którym mieszka 3,5 mln osób.


Zatonięcie rosyjskiego statku Oleg Najdienow w okolicach Wysp Kanaryjskich
Twitter / @gsemprunmdg

2015 rok , kwiecień – Wyspy Kanaryjskiezatonięcie rosyjskiego statku Oleg Najdienow
Statek Oleg Najdienow przybył do portu na Gran Canarii, skąd miał wyruszyć na połowy ryb, jednak w maszynowni wybuchł pożar. Ponieważ ognia nie udało się ugasić w porcie, płonący statek został odholowany 20 mil od brzegu i porzucony. Zatonął 25 km na południe od wyspy. W jego zbiornikach zalega 1400 ton paliwa. 

2015 rok, kwiecień – Rosja – pożary lasów na Syberii

Trwająca od 12 do 19 kwietnia 2015 roku seria niekontrolowanych pożarów objęła znaczne obszary południowej Syberii w Rosji. W Republice Chakasji 29 osób zginęło, a około 6000 zostało bez dachu nad głową


2015 rok, czerwiec – Rosja – pęknięcie ropociągu w zachodniej Syberii

W Nieftiejugansku, w zachodniej Syberii, doszło do pęknięcia ropociągu. Do rzeki Ob wylały się gigantyczne ilości ropy, która przemieściła się wraz z falą powodziową przepływającą przez region. Plamy ropy wdarły się do domów, zalały plaże i obszary leśne. Zginęło wiele zwierząt.


2015 rok, 5 listopad - Brazylia - wyciek chemikaliów z kopalni żelaza

2015 rok, 5 listopad – Brazyliawyciek toksycznych chemikaliów do rzeki Rio Doce
5 listopada pękły tamy w dwóch zbiornikach przechowujących wypłukane odpady górnicze z trującymi związkami chemicznymi, jak metale ciężkie i arszenik. Na wioskę Mariana i miasteczko Bento Rodriguez w Brazylii runęła ściana toksycznego błota, która dotarła do koryta rzeki Rio Doce i popędziła z jej biegiem 850 km przez dwa stany, Minas Gerais i Espiritu Santo, do Oceanu Atlantyckiego.


2015 rok - Indonezja - ogromne i długotrwałe pożary lasów
Pixabay / @ jonramlan / CC0

2015 rok – Indonezjaogromne i długotrwałe pożary lasów
W 2015 odnotowano ponad 100 tys. ognisk pożarów na Sumatrze i Borneo. Pożary objęły tysiące hektarów pierwotnego lasu i torfowisk. Płonące dziewicze lasy równikowe to zagrożenie dla wielu bezcennych gatunków zwierząt i roślin, wielu wciąż czekających na odkrycie. Pożary spowodowały ogromną emisję gazów cieplarnianych.


2015 rok, listopad - Rosja - uszkodzenie tankowca na rosyjskim Sachalinie

2015 rok, listopad – Rosja – uszkodzenie tankowca na rosyjskim Sachalinie
Pod koniec listopada w pobliżu miasta Niewielsk na rosyjskim Sachalinie, w trakcie silnej burzy, doszło do uszkodzenia tankowca przewożącego blisko 800 ton paliwa. Ratownicy odnaleźli setki ciał ptaków, które z powodu pokrycia piór ropą, nie były się w stanie wydostać z oleistej mazi.


2016 rok – grudzień – Morze Kaspijskie – pożar platformy wiertniczej

Na początku grudnia doszło do pożaru platformy wiertniczej należącej do azerskiego SOCAR–u na kaspijskim polu naftowym Guneshli. Płomienie udało się opanować dopiero po kilkunastu dniach.

Wypadek stał się jedną z największych katastrof ekologicznych jakie nawiedziły Morze Kaspijskie. Ropa zanieczyściła ponad 300 km2 akwenu.


2017 rok, sierpień - Teksas - huragan Harvey
@ NASA / Public domain

2017 rok, sierpień Teksas – huragan Harvey
Najpotężniejszy cyklon tropikalny w Teksasie od 1961 roku spowodował gigantyczne straty materialne i pozbawił życia wiele osób. Dziesiątki platform wiertniczych zostało uszkodzonych. Fale sztormowe, powodzie i huraganowe wiatry uszkodziły zbiorniki wypełnione ropą i niebezpiecznymi chemikaliami. Zanieczyszczona została nie tylko gleba, ujęcia wody pitnej, ale też Zatoka Meksykańska.


U wybrzeży Grecji nieopodal Aten zatonął tankowiec z 2,5 tysiącami ton paliwa na pokładzie

2017 rok, 10 września – Grecja zatonięcie tankowca Agia Zoni u wybrzeży Aten
10 września 2017 roku u wybrzeży Grecji nieopodal Aten zatonął tankowiec Agia Zoni II. W zbiornikach tankowca znajdowało się ponad 2,5 tysiąca ton paliwa. Skutki katastrofy ekologicznej odczuły okoliczne wybrzeże, w szczególności grecka wyspa Salamina. Skały pokrył gęsty oleje. Zginęła miejscowa fauna i flora.


Zatonięcie tankowca Sanchi na Morzu Wschodniochińskim
@ Ministry of Transport via AP

2018 rok, 16 stycznia – Morze Wschodniochińskiezatonięcie tankowca Sanchi
Tankowiec transportował prawie milion baryłek skondensowanej ropy do Korei Południowej. Po kolizji wybuchł na nim pożar. Jednostka zatonęła 16 stycznia na wodach stanowiących wyłączną strefę ekonomiczną Japonii. Dotknięty katastrofą ekologiczną obszar jest ważnym rejonem tarła kilku gatunków ryb, skorupiaków i kalmarów. Jest to również rejon, przez który migrują walenie wędrowne, jak wieloryby szare i humbaki.


@ Barrancabermeja Virtual

2018 rok, marzec – Kolumbia katastrofalny wyciek ropy do rzeki Magdaleny
Ponad 2400 zwierząt w północnej Kolumbii zginęło na skutek zanieczyszczenia głównej rzeki Magdaleny ropą naftową. Dodatkowo setki ludzi pozostały bez jedzenia oraz wody, a wiele rodzin było leczonych z powodu zatrucia Specjaliści twierdzą, że jest to najgorsza katastrofa ekologiczna, z jaką spotkała się Kolumbia. Do wody mogło trafić od 600 do nawet 24 000 beczek ropy.


Na Krymie doszło do katastrofy ekologicznej. Władze przez dwa tygodnie nie przyznawały się do tego faktu
Pixabay / @ byrev / CC0

2018 rok, wrzesień Krym – wyciek niebezpiecznej substancji z zakładów chemicznych Krymski Tytan w Armiansku
Na Krymie w zakładach chemicznych w Armiansku, doszło do wycieku dwutlenku siarki, który dostał się do atmosfery, a potem spadł w postaci kwaśnego deszczu. Dwutlenek siarki jest bardzo niebezpieczny dla żywych organizmów. Jego opary powodują nudności, pieczenie w gardle, trudności z oddychaniem i uszkodzenie płuc. Kwaśny deszcz jest silnym kwasem, który rozpuszcza metalowe struktury i niszczy uprawy.


2018 rok, grudzień - Australia - przyducha w ciekach wodnych i miliony martwych ryb
@ Mark Thomas i Clint Hann

2018 rok, grudzień – Australia – przyducha w ciekach wodnych i miliony martwych ryb
Największa susza od kilkudziesięciu lat w Australii doprowadziła do zjawiska przyduchy w ciekach wodnych. Polega ono na drastycznym zmniejszeniu ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie na skutek suszy, która prowadzi do parowania wody, a co za tym idzie obniżenia poziomu wody.


2019 rok, 25 stycznia -Brazylia - pęknięcie tamy lokalnej kopalni żelaza

2019 rok, 25 stycznia – Brazylia – pęknięcie tamy lokalnej kopalni żelaza
W południowo-zachodniej części brazylijskiego regionu Minas Gerais pękła tama lokalnej kopalni żelaza. Uwolniona została gigantyczna rzeka mułu, która zabiła setki ludzi oraz zniszczyła pobliskie budynki. Katastrofa miała miejsce trzy lata po tym, jak inna tama zawaliła się w kopalni w pobliżu miasta Mariana, zabijając 19 osób i powodując najgorszą katastrofę ekologiczną w Brazylii. Obie kopalnie należą do tej samej kompanii – Samarco.


2019 rok, luty - Wyspy Salomona - wyciek ropy z osiadłego na mieliźnie statku
@ Australian High Commision, Solomon Islands

2019 rok, luty – Wyspy Salomona – wyciek ropy z osiadłego na mieliźnie statku
Katastrofa ekologiczna w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell. 5 lutego pływający pod banderą Hong Kongu masowiec Solomon Trader został zepchnięty na rafę w Zatoce Kangava u wybrzeży Rennell podczas tropikalnego cyklonu. Odkąd osiadł na mieliźnie, występowały obawy przed katastrofą ekologiczną. Niestety kilka dni później został zgłoszony wyciek ponad 60 ton ciężkiego oleju napędowego. Szacuje się, że na pokładzie pozostaje jeszcze ponad 500 ton.


2019 rok -12 marca - Francja - zatonięcie transportowca Grande America w Zatoce Baskijskiej
@ Loic Bernardin

2019 rok, 12 marca – Francja – zatonięcie transportowca Grande America w Zatoce Baskijskiej

Statek zatonął na wysokości miejscowości Penmarch 260 km od francuskiego wybrzeża. Obecnie leży na dnie Zatoki Biskajskiej, na głębokości 4600 metrów, ponad 330 kim od francuskiego wybrzeża. Z transportowca powoli wycieka paliwo ze zbiorników transportowca i setki ton szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych, dlatego wypadek statku określono jako bombę ekologiczną z opóźnionym zapłonem, której zawartość zagraża florze i faunie wybrzeży Bretanii i Akwitanii.


2019 rok maj-wrzesień, Arktyka – bezprecedensowe pożary w Arktyce


2019 rok lipiec-sierpień, Syberia – gigantyczne pożary na Syberii


2019 rok, 8 sierpnia – Rosja – eksplozja pocisku batalistycznego z napędem jądrowym w obwodzie archangielskim


2019 rok, sierpień-wrzesień, Amazonia – pożary lasów w Amazonii


2019 rok, wrzesień, Floryda – Dorian – najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii Florydy


Przydatne informacje

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza
Składnikami zanieczyszczającymi powietrze są drobne cząsteczki ciał stałych, takie jak pyły i sadza, drobne kropelki cieczy oraz gazy. Część z nich pod wpływem światła lub pary wodnej ulega przemianom na nowe, bardziej szkodliwe substancje.


Zanieczyszczenie wody, mórz i oceanów

Zanieczyszczenie wody, mórz i oceanów
Ocean jest kolebką życia na naszej Planecie. Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi, surowce z oceanów zabezpieczają przetrwanie ludzkiej cywilizacji. Ocean odgrywa podstawową rolę w regulowaniu klimatu, jego wody to największy pochłaniacz dwutlenku węgla. Jednak, aby w pełni korzystać z dóbr oceanu, musimy rozwiązać problem zanieczyszczenia wody.


Zanieczyszczenie środowiska hałasem

Zanieczyszczenie środowiska hałasem
Zanieczyszczenia środowiska w którym żyjemy, powietrza, wody, gleby to zmora ostatnich czasów. Mniej oczywiste jest dla nas zanieczyszczenie hałasem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki problem istnieje. Składają się na nie odgłosy przejeżdżających samochodów, ruchu ulicznego, a także dźwięki związane z działaniem przemysłu lub ruchem turystycznym.


Zanieczyszczenie uciążliwym zapachem - odorem

Zanieczyszczenie uciążliwym zapachem – odorem
Nieprzyjemny, uciążliwy zapach zwany często odorem wywołuje negatywne skutki, wpływa na komfort oraz zdrowie ludzi i zwierząt lub powoduje zniszczenie mienia, szkody materialne, utratę przyjemności normalnego użytkowania nieruchomości, bądź zakłócenie normalnego prowadzenia działalności gospodarczej.


Kwaśne deszcze

Kwaśne deszcze
Charakterystyczne dla rejonów uprzemysłowionych opady deszczu zawierające zanieczyszczenia z atmosfery (tlenki azotu i dwutlenek siarki). Powodują zakwaszenie wód powierzchniowych i gruntowych, na skutek czego giną ryby i inne organizmy wodne. Mają negatywny wpływ na glebę i rośliny.


Śmieci i odpady

Plastikowe śmieci i odpady
Większość zużytego tworzywa sztucznego jest wyrzucana, dlatego plastikowe śmieci zaścielają lądy, a na oceanie tworzą ogromne, pływające wyspy. Jego cząstki znajdowane są w organizmach zwierząt żyjących w najbardziej odległych częściach Ziemi.


Antropocen czyli nowa epoka w historii Ziemi

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną. Obecnie aktywność ludzi jest tak intensywna, a jej skutki rozległe, że mówiąc o kształcie naszej planety, nie sposób pominąć wpływu ludzi.


Katastrofy i klęski ekologiczne

Katastrofy i klęski ekologiczne
Katastrofy ekologiczne są spowodowane nagłymi lub długotrwałymi, kumulującymi się w czasie zmianami warunków fizycznych i chemicznych siedliska, przekraczającymi granice tolerancji biocenozy. Klęski ekologiczne prowadzą do trwałego uszkodzenie lub zniszczenie dużego obszaru środowiska przyrodniczego, wpływając negatywnie, bezpośrednio lub pośrednio, na zdrowie, a często i życie ludzi.


Katastrofy ekologiczne na świecie

Katastrofy ekologiczne na świecie
Przegląd największych katastrof ekologicznych na świecie. Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju naszej cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić człowiek, jego megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.