CNN, Call to Earth Day 2023: zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją

CNN, Call to Earth Day 2023: zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją
materiały prasowe

Już 28 listopada 2023 roku w ramach Call to Earth Day CNN po raz trzeci zaprasza do wspólnego celebrowania dnia naszej planety, której ochrona jest dzisiaj jednym z priorytetowych wyzwań ludzkości. Dzięki wsparciu szkół, osób prywatnych i organizacji na całym świecie oraz szerokiemu zasięgowi stacji, CNN w dniu finału akcji pragnie podnieść świadomość ekologiczną wśród globalnej społeczności swoich widzów oraz szerzyć wiedzę w zakresie ochrony przyrody.

W tym roku pod motywem przewodnim „Nasz wspólny dom” („Our Shared Home”) kryją się istotne powiązania pomiędzy miastami a dziką przyrodą. Prezentowane historie skupią się na mieszkańcach obszarów miejskich, którzy mogą mieć ogromny wpływ zarówno na odległe nienaruszone przez człowieka terytoria , jak i na dzikie tereny znajdujące się w ich miastach.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział przeszło powyżej 130 000 osób z ponad 80 krajów na całym świecie. Call to Earth Day jest częścią Call to Earth – globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach Perpetual Planet – która rzuca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich czterech lat w myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający nas świat.

Call to Earth Day będzie objęty specjalną relacją na kanałach telewizyjnych CNN International i CNN Español, a także w mediach cyfrowych i społecznościowych. Treści te, publikowane na wielu platformach stacji, uzupełnione zostaną o serię relacji na żywo oraz prezentację działań, pomysłów i inspirujących przemyśleń uczestników akcji dzielących się nimi w mediach społecznościowych pod hashtagiem #CalltoEarth. Treści Call to Earth Day będą również po raz pierwszy transmitowane w CNN Arabic i na CNN Max w USA.

Ponadto CNN podjęło współpracę z konsultantką ds. edukacji w zakresie zmian klimatycznych Kottie Christie-Blick, która opracowała plany lekcji dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, mające posłużyć szkołom i ośrodkom edukacyjnym biorącym udział w Call to Earth Day. CNN współpracuje również z globalną siecią szkół Cognita nad nowym projektem wideo, który jest realizowany przez uczniów. Celem działania jest połączenie sił twórców treści stacji ze szkołami i nauka tworzenia angażujących relacji na temat środowiska.

Chęć udziału w projekcie Call to Earth Day już trzeci rok z rzędu wyraziły także szkoły z Polski, które dokładają swoją cegiełkę, angażując się w akcje sprzątania swojej okolicy, dyskutując o ekologii podczas tematycznych spotkań i lekcji, czy tworząc niezwykłe dzieła artystyczne nawołujące do ochrony przyrody.

28 listopada CNN poświęci swoją uwagę projektom, które powstają z myślą o środowisku. Opowieści, programy na żywo i wywiady na ten temat, zebrane z różnych miejsc na świecie: w Afryce, Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej i Południowej, pojawią się w każdej godzinie ramówki CNN International. CNN en Español przez cały dzień będzie prezentować relacje na żywo reporterów z całego regionu Ameryki Łacińskiej.

28 listopada zostanie również wyemitowany specjalny półgodzinny film dokumentalny „Our Shared Home”, który rzuci światło na postępujący między ludźmi a coraz bardziej bezbronną naturą konflikt o zasoby żywności, surowców i miejsce do życia. Biolożka zajmująca się ochroną przyrody i laureatka nagrody Rolexa dr Krithi Karanth przybliży widzom, w jaki sposób jej działania przyczyniają się do zachowania równowagi między ochroną lampartów, tygrysów i słoni a sytuacją Indii – najbardziej zaludnionego kraju na świecie. Z kolei prymatolog dr Andie Ang z Singapuru zwróci uwagę na presję, jaką wywiera gwałtowny wzrost populacji ludzkiej na zasoby naturalne. Opowie o swojej pracy z krytycznie zagrożonymi langurami przepasanymi. W programie poruszona zostanie również kwestia kryzysu energetycznego i większego zapotrzebowania na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej konieczności podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony diabłów tasmańskich w Australii.

Z kolei w ramach pasma CNN „Connect the World” z Becky Anderson zostanie wyemitowany specjalny 30-minutowy program z Jubail Mangrove Park w Abu Zabi, ukazujący istotne powiązania między światem przyrody a miastami. Do Becky Anderson dołączą goście i uczniowie z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W ramach przygotowań do Call to Earth Day, na stronie CNN.com publikowane są również specjalne treści poświęcone klimatowi.

Wpływ ekspansji człowieka i rozwoju miast na świat przyrody jest coraz większy. W tegorocznym Call to Earth Day zbadamy to zderzenie miast z dziką przyrodą i uhonorujemy inspirujących ludzi, którzy pracują nad znalezieniem pozytywnych rozwiązań problemów, jakie się z nim wiążą. Opierając się na dotychczasowym ogromnym sukcesie naszej inicjatywy Call to Earth, CNN ma wyjątkową sposobność, aby wyróżnić te historie. W związku ze zbliżającym się COP28, tegoroczny Call to Earth Day jest dla nas doskonałym punktem wyjścia do relacjonowania tego jakże ważnego szczytu.

mówi Ellana Lee, starsza wiceprezes CNN International, redaktorka prowadząca w regionie Azji i Pacyfiku oraz szefowa globalnego działu treści fabularnych

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się pod adresem: https://edition.cnn.com/2023/06/23/world/join-us-for-call-to-earth-day-on-november-28-2023-c2e-spc/index.html, pod którym znajdują się także wszelkie informacje na temat projektu.

źródło: materiały prasowe

Ekologia, przyroda, środowisko – dodatkowe informacje:
agrocenoza, agroleśnictwo, atmosfera, biocenoza, biodegradacja, biofilia, biofobia, biologia, biom, bioróżnorodność, biosfera, biotop, błękitna planeta Ziemia, czwarta przyroda, drzewa, ekologia, ekoaktywizm, ekologizm, ekopolityka, ekosystem, ekozofia, eukarionty, ewolucja, fauna, fitocenoza, flora, gatunek, geosfera, habitat, hydrosfera, kalendarz ekologiczny, kalendarium wydarzeń ekologicznych, klimaks, koszenie trawników, krajobraz, las pierwotny, litosfera, łąka, mała retencja, martwe drewno, miedza, mikroorganizm, mokradło, natura, obszary siedliskowe, ochrona bierna, ochrona czynna, ochrona przyrody, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, organizm, pastwisko, park ciemnego nieba, pedosfera, populacja, powłoka ziemska, prawa zwierząt, przyroda, reintrodukcja, renaturalizacja, rekultywacja, renaturyzacja, restytucja, retencja, rewitalizacja, rolnictwo ekologiczne, rolnictwo ekstensywne, sieć troficzna, siedlisko, sozoligia, stanowisko, starodrzew, struktura ekosystemu, sukcesja, środowisko: przyrodnicze (naturalne), antropogeniczne, sztuczne, zdegradowane, torfowisko, trzeci krajobraz, turystyka ekologiczna, woda, wszechświat, zadrzewienia śródpolne, zasoby naturalne, Ziemia, zoocenoza, życie

formy ochrony przyrody w Polsce:
Obszar Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin zwierząt i grzybów, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, rezerwat przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe

ekologiczne idee:
filozofia Leave No Trace, kodeks (dekalog) podróżnika, głęboka ekologia, Hipoteza Gai, Wildlife Selfie Code

konwencje, traktaty, konferencje, święta:
Agenda 21
Dyrektywy ws. jakości powietrza (AAQD)
Konwencją Helsińską HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku)
Konwencja Jamajska (Konwencja Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza)
Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk – Konwencja Berneńska
Konwencja Londyńska (Konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu mórz przez zatapianie odpadów i innych substancji)
Konwencja MARPOL (Międzynarodowa Konwencja o Zapobieganiu Zanieczyszczaniu Morza Przez Statki)
Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (United Nations Convention on the Law of the Sea, UNCLOS)
Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt – Konwencja Bońska CMS
Konwencja o różnorodności biologicznej CBD
Konwencja Ramsarska
Konferencja i deklaracja Sztokholmska ONZ
Konwencja Waszyngtońska CITIES
Konwencja Wiedeńska w Sprawie Ochrony Warstwy Ozonowej
Konwencja w Sprawie Ochrony i Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN
Nature Restoration Law
Porozumienie o ochronie populacji europejskich nietoperzy EUROBATS
Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku Północno-Wschodniego Atlantyku Morza Irlandzkiego i Morza Północnego ASCOBANS
Porozumienie Paryskie
Protokół z Kioto
Protokół z Montrealu (Protokół Montrealski)
Ramowa dyrektywa wodna
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu UNFCCC
Strategia Różnorodności Biologicznej w UE do 2030
Szczyt Ziemi 1992 (Earth Summit 1992)
Szczyt Ziemi 2002 (The World Summit on Sustainable Development)
Światowy Dzień Środowiska
Traktat o przestrzeni kosmicznej (Outer Space Treaty)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top