CNN, Call to Earth Day 2023: zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją

CNN, Call to Earth Day 2023: zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją
materiały prasowe

Już 28 listopada 2023 roku w ramach Call to Earth Day CNN po raz trzeci zaprasza do wspólnego celebrowania dnia naszej planety, której ochrona jest dzisiaj jednym z priorytetowych wyzwań ludzkości. Dzięki wsparciu szkół, osób prywatnych i organizacji na całym świecie oraz szerokiemu zasięgowi stacji, CNN w dniu finału akcji pragnie podnieść świadomość ekologiczną wśród globalnej społeczności swoich widzów oraz szerzyć wiedzę w zakresie ochrony przyrody.

W tym roku pod motywem przewodnim „Nasz wspólny dom” („Our Shared Home”) kryją się istotne powiązania pomiędzy miastami a dziką przyrodą. Prezentowane historie skupią się na mieszkańcach obszarów miejskich, którzy mogą mieć ogromny wpływ zarówno na odległe nienaruszone przez człowieka terytoria , jak i na dzikie tereny znajdujące się w ich miastach.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział przeszło powyżej 130 000 osób z ponad 80 krajów na całym świecie. Call to Earth Day jest częścią Call to Earth – globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach Perpetual Planet – która rzuca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich czterech lat w myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający nas świat.

Call to Earth Day będzie objęty specjalną relacją na kanałach telewizyjnych CNN International i CNN Español, a także w mediach cyfrowych i społecznościowych. Treści te, publikowane na wielu platformach stacji, uzupełnione zostaną o serię relacji na żywo oraz prezentację działań, pomysłów i inspirujących przemyśleń uczestników akcji dzielących się nimi w mediach społecznościowych pod hashtagiem #CalltoEarth. Treści Call to Earth Day będą również po raz pierwszy transmitowane w CNN Arabic i na CNN Max w USA.

Ponadto CNN podjęło współpracę z konsultantką ds. edukacji w zakresie zmian klimatycznych Kottie Christie-Blick, która opracowała plany lekcji dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, mające posłużyć szkołom i ośrodkom edukacyjnym biorącym udział w Call to Earth Day. CNN współpracuje również z globalną siecią szkół Cognita nad nowym projektem wideo, który jest realizowany przez uczniów. Celem działania jest połączenie sił twórców treści stacji ze szkołami i nauka tworzenia angażujących relacji na temat środowiska.

Chęć udziału w projekcie Call to Earth Day już trzeci rok z rzędu wyraziły także szkoły z Polski, które dokładają swoją cegiełkę, angażując się w akcje sprzątania swojej okolicy, dyskutując o ekologii podczas tematycznych spotkań i lekcji, czy tworząc niezwykłe dzieła artystyczne nawołujące do ochrony przyrody.

28 listopada CNN poświęci swoją uwagę projektom, które powstają z myślą o środowisku. Opowieści, programy na żywo i wywiady na ten temat, zebrane z różnych miejsc na świecie: w Afryce, Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej i Południowej, pojawią się w każdej godzinie ramówki CNN International. CNN en Español przez cały dzień będzie prezentować relacje na żywo reporterów z całego regionu Ameryki Łacińskiej.

28 listopada zostanie również wyemitowany specjalny półgodzinny film dokumentalny „Our Shared Home”, który rzuci światło na postępujący między ludźmi a coraz bardziej bezbronną naturą konflikt o zasoby żywności, surowców i miejsce do życia. Biolożka zajmująca się ochroną przyrody i laureatka nagrody Rolexa dr Krithi Karanth przybliży widzom, w jaki sposób jej działania przyczyniają się do zachowania równowagi między ochroną lampartów, tygrysów i słoni a sytuacją Indii – najbardziej zaludnionego kraju na świecie. Z kolei prymatolog dr Andie Ang z Singapuru zwróci uwagę na presję, jaką wywiera gwałtowny wzrost populacji ludzkiej na zasoby naturalne. Opowie o swojej pracy z krytycznie zagrożonymi langurami przepasanymi. W programie poruszona zostanie również kwestia kryzysu energetycznego i większego zapotrzebowania na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej konieczności podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony diabłów tasmańskich w Australii.

Z kolei w ramach pasma CNN „Connect the World” z Becky Anderson zostanie wyemitowany specjalny 30-minutowy program z Jubail Mangrove Park w Abu Zabi, ukazujący istotne powiązania między światem przyrody a miastami. Do Becky Anderson dołączą goście i uczniowie z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W ramach przygotowań do Call to Earth Day, na stronie CNN.com publikowane są również specjalne treści poświęcone klimatowi.

Wpływ ekspansji człowieka i rozwoju miast na świat przyrody jest coraz większy. W tegorocznym Call to Earth Day zbadamy to zderzenie miast z dziką przyrodą i uhonorujemy inspirujących ludzi, którzy pracują nad znalezieniem pozytywnych rozwiązań problemów, jakie się z nim wiążą. Opierając się na dotychczasowym ogromnym sukcesie naszej inicjatywy Call to Earth, CNN ma wyjątkową sposobność, aby wyróżnić te historie. W związku ze zbliżającym się COP28, tegoroczny Call to Earth Day jest dla nas doskonałym punktem wyjścia do relacjonowania tego jakże ważnego szczytu.

mówi Ellana Lee, starsza wiceprezes CNN International, redaktorka prowadząca w regionie Azji i Pacyfiku oraz szefowa globalnego działu treści fabularnych

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się pod adresem: https://edition.cnn.com/2023/06/23/world/join-us-for-call-to-earth-day-on-november-28-2023-c2e-spc/index.html, pod którym znajdują się także wszelkie informacje na temat projektu.

źródło: materiały prasowe

Scroll to Top