5 sposobów na to, jak zmniejszyć ilość zużywanej energii i wygenerować oszczędności dla firmy

5 sposobów na to, jak zmniejszyć ilość zużywanej energii i wygenerować oszczędności dla firmy
Pixabay / @ nattanan23

Ceny energii elektrycznej rosną zarówno w Polsce, jak i Europie. Wpływają na to coraz wyższe ceny surowców energetycznych, a także koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS. Coraz więcej przedsiębiorców szuka więc sposobów na to, jak zmniejszyć ilość zużywanej energii i wygenerować oszczędności dla firmy.

Podwyżki w nowym roku są większe od tych, których doświadczyliśmy w 2021 roku. Gdzie i jak szukać oszczędności?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Pierwszym krokiem jest wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Procedura ta polega na uzyskaniu informacji o tym, gdzie można zmniejszyć zużycie energii. Formalnie, zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, każde duże przedsiębiorstwo jest zobowiązane do przeprowadzania audytu co 4 lata.

Wspomniany dokument obejmuje opis i ocenę obecnego stanu urządzeń zużywających energię, opracowanie bilansu energetycznego zakładu oraz szacunkową identyfikację i ocenę potencjału poprawy oraz opracowanie polityki poprawy efektywności energetycznej w zakładzie na najbliższe 4 lata. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej, który prowadzi do wypracowania koncepcji projektowej inwestycji energooszczędnej i realnej oceny możliwości uzyskania oszczędności. Jest on podstawą do uzyskania białego certyfikatu – czyli świadectwa efektywności energetycznej. Jest ono potwierdzeniem zaoszczędzenia konkretnej ilości energii. Można je spieniężyć na Towarowej Giełdzie Energii, uzyskując dodatkowe wsparcie dla inwestycji energooszczędnej.

tłumaczy Piotr Danielski, wiceprezes zarządu DB Energy

Odnawialne źródła energii

Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika jest obecnie najpopularniejszym, a zarazem skutecznym i prostym rozwiązaniem, pozwalającym firmie na produkcję energii odnawialnej z własnego źródła. Rozwiązanie to pozwala na częściowe uniezależnienie od cen energii elektrycznej.

Zakładając instalację PV, firmy mogą liczyć na 6- lub 7-letni okres zwrotu. Na tle innych odnawialnych źródeł energii to atrakcyjny i satysfakcjonujący czas. Instalacja tego typu będzie widoczna na granicy bilansowej zakładu i co ważne, pomniejszy ilość energii kupowanej z sieci.

komentuje Danielski

Wykorzystanie ciepła powstającego przy produkcji energii

Szukając oszczędności, warto rozważyć wykorzystanie ciepła powstającego przy produkcji energii. Kogeneracja to skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, pozwalające osiągnąć bardzo wysoką efektywność wykorzystania energii, a zarazem zminimalizować straty w porównaniu do sytuacji, w której prąd i ciepło są produkowane oddzielnie.

Kogeneracja to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które w swoich procesach technologicznych wykorzystują do zasilania energię elektryczną i ciepło – najlepiej z gazu. Przeprowadzenie tego typu modernizacji źródeł zasilania pozwala wygenerować znaczne oszczędności, dzięki którym inwestycja zwraca się już w 2-3 lata. Inwestycja w kogenerację wymaga rzetelnej i przemyślanej koncepcji projektowej dla osiągnięcia maksymalnych korzyści technicznych i finansowych.

komentuje Danielski

Modernizacja jednostek napędowych

Za największy pobór energii w firmach produkcyjnych odpowiadają napędy elektryczne – ponad 70% zużycia energii elektrycznej w przemyśle. Często charakteryzują się niską efektywnością pracy, co najczęściej wynika z niedoskonałych układów sterowania, błędów użytkowników, a także braku opomiarowania parametrów pracy jednostek.

Modernizacja jednostki napędowej pozwoli zapewnić jej najlepszą regulację i uzyskać wysoką efektywność, a zatem uniknąć drogich awarii czy przestojów. Najważniejsze w projektach napędowych jest sprawdzenie rzeczywistej sprawności układu, szczególnie gdy jednostki są dławione lub regulacja odbywa się przez przelewy i zawory. W takiej sytuacji stosowanie falowników i ich odpowiedni dobór może przynieść bardzo wymierne efekty. Również w sytuacji, gdy w układzie pracuje już falownik, warto sprawdzić realny punkt pracy napędu. Często samo stosowanie falownika to dopiero połowa drogi w zakresie efektywności – liczy się wiedza o tym, jak go skutecznie wykorzystać.

tłumaczy Piotr Danielski

Dla przykładu podaje modernizację niedużego napędu o mocy 160 kW. Firmie udało się zredukować zużycie energii o ok. 100 kW przy ciągłej pracy – 6 tysięcy godzin w ciągu roku. Dzięki przeprowadzonej inwestycji DB Energy wygenerowało dla swojego klienta oszczędności na poziomie 600 MWh – co, uwzględniając aktualną cenę energii, daje około 250 tysięcy złotych rocznie.

Modernizacja oświetlenia

Ostatnim, ale równie istotnym sposobem na szukanie oszczędności jest modernizacja oświetlenia. Mogłoby się wydawać, że jest to najprostsza z możliwych inwestycji w efektywność energetyczną. Tymczasem w wielu dużych zakładach to działanie nie jest jeszcze zrealizowane. Często oświetlenie stosowane dotychczas jest przestarzałe i nieefektywne, przez co generuje wysokie koszty utrzymania i zużycia energii. Co więcej, może pogarszać komfort pracy pracowników, a nawet zagrażać bezpieczeństwu zatrudnionych osób.

Oszczędności wynikające z modernizacji oświetlenia to nawet 70-90% kosztów pracy instalacji, dzięki czemu okres zwrotu to ok. 3 lata. W jednej z naszych realizacji – przeprowadzonej u klienta z branży budowlanej – wyczyściliśmy i naprawiliśmy świetliki dachowe, przesunęliśmy oświetlenie tak, aby poprawić warunki na stanowiskach pracy i przeszkoliliśmy wszystkich pracowników z zagadnień dobrych praktyk korzystania z oświetlenia. W ten sposób tylko na jednej, średniej wielkości hali, udało się zredukować zużycie energii o 104 MWh.

kończy Piotr Danielski

źródło: materiały prasowe

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), dyrektywa NFRD (Non-Financial Reporting Directive), dyrektywa EPBD, Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Niebiski Ład (European Blue Deal). Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zamówienia publiczne, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top