Jak ograniczyć zużycie paliwa - wlaczoszczedzanie.pl Flickr / @ Chris Potter / CC BY 2.0

Jak ograniczyć zużycie paliwa 

Nowe samochody zużywają z reguły nawet o 20-30% więcej paliwa niż obiecują to producenci. Tak będzie do czasu, gdy zostaną zmienione normy, które pozwalają firmom motoryzacyjnym wykonywać oficjalne testy w warunkach zupełnie innych niż te w których codziennie jeździmy.

Zdarza się jednak że zwiększone zużycie paliwa wynika z innych powodów. Przyczyn należy szukać zarówno w niewłaściwej eksploatacji samochodu, jak i niewłaściwym stylu jazdy.

Ekojazda (z ang. eco-driving)  to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze. Stosując zasady ekojazdy kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa  o około 30%, zmniejszyć mechaniczne zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko naturalne poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu, oraz zmniejsza ryzyko kolizji lub wypadku.  Najbardziej podatne na niewłaściwy styl jazdy są małe i mocne silniki z doładowaniem, natomiast stare niewysilone diesle często palą mniej więcej tyle samo, niezależnie od tego co kierowca robi z gazem

Wbrew obiegowej opinii ekonomiczna jazda nie polega wyłącznie na odpowiednim stylu jazdy. Jest to również staranne przygotowywanie samochodu do jazdy i dbanie o niego w codziennej eksploatacji. Świadomy kierowca dba o prawidłową eksploatację swojego pojazdu, bo to przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni oraz środowiska naturalnego.

ekojazda czyli ecodriving - podstawowe zasady jazdy ekonomicznej - wlaczoszczedzanie.pl
ekojazda zasady jazdy ekonomicznej
Ekonomiczna eksploatacja samochodu - wlaczoszczedzanie.pl
ekonomiczna eksploatacja samochodu
kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa - wlaczoszczedzanie.pl
proste sposoby na oszczędzanie paliwa
Carsharing - Flickr / @ mariordo59 / CC BY SA 2.0
carsharing
Flickr / @ Charlotte Marillet / CY BA SA 2.0
carpooling

Etykieta energetyczna dla opon - wlaczoszczedzanie.pl
etykieta energetyczna dla opon
Flickr / @ Drew's Photo Shoots / CC BY 2.0
samochody zero i nisko emisyjne
Ekologiczne i energooszczędne systemy samochodowe - wlaczoszczedzanie.pl
eko i energo oszczędne systemy samochodowe