Podtopienia i wichury spowodowane zmianami klimatu zagrażają szpitalom

Podtopienia i wichury spowodowane zmianami klimatu zagrażają szpitalom
Pixabay / @ lmaresz

Powodzie, podtopienia i wichury, będące konsekwencjami zmian klimatu, zagrażają budynkom szpitalnym – wynika z najnowszego raportu, w którym przeanalizowano infrastrukturę ponad 200 tys. placówek medycznych na całym świecie. Problem dotyczy także Polski.

Autor raportu „XDI Global Hospital Infrastructure Physical Risk Report 2023”, organizacja XDI, to globalny dostawca danych, pozwalających z jednej strony na określenie potencjalnych kosztów związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i zmianami klimatycznymi, a z drugiej – na wprowadzanie odpowiedniej strategii zarządzania skutkami i adaptacji do zmian. Jej prezesem jest działający w Australii Rohan Hamden.

Autorzy raportu poddali analizie niekorzystne warunki oddziałujące na budynki szpitalne od 1990 roku, a następnie stworzyli symulację do 2100 roku.

Placówki medyczne zakwalifikowano do trzech grup: takie, którym grozi zamknięcie; wymagające adaptacji do zmian klimatu; oraz te o zwyczajnym stopniu ryzyka.

Jak napisano w raporcie, w najgorszym scenariuszu nawet co 12 szpital na świecie będzie musiał być w całości lub częściowo zamknięty do końca bieżącego stulecia – wyliczono, że dotyczy to ponad 16 tys. szpitali. Na większe ryzyko są narażone placówki umiejscowione np. na wybrzeżach lub w pobliżu rzek.

W Polsce, jak wynika z analizy, zamknięcie może grozić nawet 50 szpitalom; w przypadku 5% placówek ekstremalne zjawiska pogodowe wpłyną na ich funkcjonowanie.

Globalne ryzyko uszkodzeń infrastruktury szpitalnej wzrosło od 1990 roku o 27%.

Ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,8 st. C – przy szybkim wycofaniu paliw kopalnych – zmniejszyłoby o połowę ryzyko uszkodzenia infrastruktury szpitalnej w porównaniu ze scenariuszem wysokiej emisji – wynika z raportu.

Według prof. dr. hab. n. med. Jarosława Pinkasa z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, raport potwierdza to, co coraz częściej obserwuje się w Polsce.

Podtopienia już zdarzały się w przeszłości, więc dyrektorzy dbają o to, by odpowiednio zabezpieczyć swoje placówki. Instalują backupy prądowe, inwestują w duplikację sieci energetycznej i agregaty z zabezpieczeniem prądowym. Wyzwaniem jest koszt, bo większość nakładów w opiece zdrowotnej idzie na płace. Potrzebujemy znaleźć dodatkowe pieniądze na zmianę infrastruktury, logistykę i szkolenia.

mówi prof. Pinkas

Jak zaznacza, bezpieczny szpital to odpowiednio zaprojektowany szpital na wszystkie sytuacje krytyczne, a także z dostępnymi i sprawdzonymi procedurami, zabezpieczającymi ciągłość działania. Już teraz zwraca się w polskich szpitalach uwagę na to, gdzie zlokalizowane są krytyczne urządzenia.

Jacek Karaczun z HEAL Polska – organizacji zajmującej się wpływem klimatu na zdrowie – podkreśla, że sektor ochrony zdrowia nie jest gotowy na coraz większe obciążenie konsekwencjami kryzysu klimatycznego.

Raport XDI wskazuje, że do końca stulecia ponad tysiącowi szpitali w Europie grozi zamknięcie z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dlatego, aby zapewnić możliwość skutecznej ochrony zdrowia pacjentów, lekarze muszą pilnie podjąć współpracę z decydentami na rzecz zatrzymania zmiany klimatu i adaptowania sektora medycznego do już występujących zagrożeń.

podsumowuje Jacek Karaczun

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zmiany klimatu – dodatkowe informacje:
carbon offset, dekarbonizacja, denializm klimatyczny (zaprzeczanie globalnemu ociepleniu), depresja klimatyczna (ekolęk, lęk klimatyczny), fakty i mity klimatyczne, handel emisjami CO2, hipoteza pistoletu metanowego, naturalna zmienność klimatu, neutralność klimatyczna, neutralność węglowa, odnawialne źródła energii, rekompensata węglowa, sekwestracja CO2, ślad ekologiczny, ślad węglowy, ślad wodny, węglowy rezerwuar, zielona transformacja energetyczna, zielony rozwój, zrównoważony rozwój

efekt cieplarniany, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie
dwutlenek węgla, freony (chlorofluorowęglowodory CFC), metan, ozon, podtlenek azotu

międzynarodowe organizacje, petycje, protokoły, umowy:
Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS), Europejski Zielony Ład, funduszu Loss and Damage, Green Climate Fund, Konferencje Stron COP (Conferences of the Parties), Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change IPCC), Petycja Oregońska, Porozumienie Paryskie, Protokół z Kioto, Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC, FCCC)

zagrożenia ekologiczne związane z zmianami klimatu:
blaknięcie (bielenie) raf koralowych, El Niño, ekstremalne zjawiska, gatunki zagrożone wyginięciem, geoinżynieria klimatu, gwałtowne zmiany pogody, huragany, kwaśny deszcz, La Niña, miejska wyspa ciepła, migracje gatunków, migracja ludności, ocieplenie oceanu, odtlenienie oceanu, osuwiska i tsunami, otwarcie nowych szlaków handlowych, paliwa kopalne, podtopienia, powodzie, punkty krytyczne w ziemskim systemie klimatycznym, pustynnienie, redukcja morskiej pokrywy lodowej (zmniejszenie zasięgu i frekwencji lodu morskiego), sprzężenia zwrotne w ziemskim systemie klimatycznym, straty ekonomiczne, susza, topnienie lodowców i lądolodów, topnienie lodu morskiego, topnienie wiecznej zmarzliny, ubożenie (utrata) różnorodności biologicznej, wydłużony okres wegetacyjny roślin, wylesianie (deforestacja), wymieranie gatunków, wzrost poziomu mórz i oceanów, wzrost śmiertelności, zakwaszenie wód (rzek, jezior, mórz i oceanów), zmniejszony dopływ słodkiej wody, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zmiana (modyfikacja) cyrkulacji atmosferycznej, zmiana cyrkulacji termohalinowej (zaburzenie cyrkulacji oceanicznej), zwiększenie produkcji rolnej, zwiększenie powierzchni tundry w Arktyce, zwiększony zasięg występowania wektorów przenoszących zakaźne drobnoustroje (rozprzestrzenianie się chorób)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top