Pozwól odetchnąć planecie. Dzień Ziemi w duchu ograniczenia zużycia papieru

Pozwól odetchnąć planecie. Dzień Ziemi w duchu ograniczenia zużycia papieru
Pixabay / @ RosZie

W czasach wydłużonych łańcuchów dostaw i rosnących cen surowców, przechowywanie papierowej dokumentacji staje się coraz bardziej kosztowne. To potężne obciążenie nie tylko dla biznesu, ale przede wszystkim dla środowiska. Rozwiązaniem może być wykorzystanie technologii, które efektywnie wspierają zieloną transformację. 

Dyskusja na temat “biura bez papieru” toczy się już blisko 50 lat. W latach 70-tych XX w., zachęceni potencjałem technologii komputerowej, eksperci wróżyli, że do lat 90. cała obsługa dokumentacji będzie się odbywać wyłącznie cyfrowo. Jak pokazują dzisiejsze statystyki – do osiągnięcia tego celu wciąż mamy daleko. Dziś przeciętny Polak zużywa rocznie ponad 143 kg papieru. To dużo, choć mniej niż Luksemburczyk (277 kg), Niemiec (251 kg), czy Austriak (249 kg). Świat wciąż nie może rozstać się z papierem, mimo że argumentów za takim krokiem jest coraz więcej, bo digitalizacja pozwala zaoszczędzić pieniądze, zwiększyć wydajność pracy i przyspieszyć procesy. 

Do argumentów stricte ekonomicznych coraz częściej dochodzą też środowiskowe. Wyprodukowanie jednej tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew. Tymczasem jedno drzewo przez rok produkuje tlen niezbędny do utrzymania przy życiu 10 osób. Na produkcję jednego arkusza papieru A4 zużywa się 10 litrów wody i dwukrotnie więcej energii, niż jest konieczne do wytworzenia plastikowej torby. Średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do 5 g przy kartce “elektronicznej”. Do tego dochodzą koszty transportu, magazynowania i utylizacji. Wszystko to sprawia, że papier jest nie tylko drogi, ale i nieekologiczny. 

Przywiązanie do papieru jest dziś tym bardziej niezrozumiałe, że dysponujemy rozwiązaniami, które pozwalają go wyeliminować i papierowe dokumenty zastąpić elektronicznymi. Jednym z takich rozwiązań jest kwalifikowany podpis elektroniczny, którym pod względem prawnym jest równoważny podpisowi składanemu odręcznie. Stosowanie e-podpisu jest wygodne dla użytkownika i biznesowo bardziej opłacalne niż tradycyjny obieg dokumentów, gdy alternatywą są usługi pocztowe czy kurierskie. Co ważne, jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym, zapewniającym integralność danych i ich niepodważalność. 

Badanie przeprowadzone przez McKinsey pokazało, że w 84% firm, które ograniczyły zużycie papieru i przeszły na tryb paperless’ zwrot z inwestycji zaobserwowano w czasie krótszym niż 18 miesięcy. Firmy, które postanowiły wyeliminować papier, deklarują redukcję czasu potrzebnego na podpisywanie umów o ponad 80%. Uwagę zwraca też aspekt ekologiczny – zastosowanie e-podpisu firmom, stawiającym na elektroniczny obieg dokumentów, pozwala w ciągu roku wyeliminować wydruk dokumentów w ilości, która wymagałaby zużycia 700 tys. litrów wody i ścięcia 217 drzew. 

Z badań KIR i ZBP wynika, że z podpisu elektronicznego chciałoby korzystać już 60% Polaków. E-podpis jest obecny w Polsce od ponad 20 lat, a swoją rosnącą popularność zawdzięcza przede wszystkim korzyściom, jakie zapewnia swoim użytkownikom: bezpieczeństwu, wygodzie i oszczędności czasu, a coraz częściej istotnym powodem korzystania z e-podpisu staje się ekologia. Dla młodego pokolenia to kwestia absolutnie kluczowa.

komentuje Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR

Badanie domu mediowego Mediahub i Instytutu Badawczego Pollster pokazuje, że dla 2/3 ankietowanych reprezentujących generację Z (urodzeni w drugiej połowie lat 90-tych i w pierwszej dekadzie XXI w.) ochrona środowiska jest ważnym tematem. Jednocześnie to właśnie młode pokolenie najszybciej adaptuje się do nowych technologii.

Redukcja śladu węglowego i zapobieganie zjawisku wylesiania to obecnie kluczowy temat dla decydentów i wyzwanie dla biznesu. Znajduje to odbicie w unijnej polityce. Europejski Zielony Ład to strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Jej celem jest głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki krajów unijnych, która – w ciągu 30 lat – z trzeciego największego źródła emisji gazów cieplarnianych na świecie, ma stać się pierwszym w świecie obszarem neutralnym klimatycznie. Strategia zakłada, że do 2050 roku emisja gazów cieplarnianych w Europie zostanie zredukowana do poziomu zero netto.

Osiągnięcie celów Zielonego Ładu wymaga wielkich inwestycji. Jednak analizy ekonomiczne pokazują, że zielone inwestycje to nie tylko koszty. Realizacja tej strategii wiąże się z powstaniem nowych, często zielonych miejsc pracy, tworzy trwałe fundamenty przyszłego dobrobytu, niesie korzyści społeczne. Zrównoważony rozwój potrzebuje technologii cyfrowych, m.in. takich jak podpis elektroniczny czy zdalna weryfikacja tożsamości. Obecne dziesięciolecie jest określane „cyfrową dekadą” – obserwujemy intensywny rozwój nowych technologii, infrastruktury 5G i sieci światłowodowej, wdrażamy innowacje związane ze sztuczną inteligencją, komputerami kwantowymi i blockchain. Realizacja projektów cyfrowych,  redukujących zużycie surowców, wody, papieru czy emisji gazów cieplarnianych, pozwala na osiągnięcie celów ESG i dokonanie zielonej transformacji firm. W realiach współczesnego rynku, złożonego z coraz bardziej eko-świadomych konsumentów, pozycję liderów zajmą firmy, które zdecydują się na wdrożenie technologii korzystnych dla człowieka i dla środowiska.

dodatkowe informacje:
Jak ograniczyć zużycie papieru w codziennym życiu

źródło: materiały prasowe

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top