Euroliść czyli oznaczenie produktów ekologicznych w Unii Europejskiej

Euroliść (Euroleaf) to znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Umieszczany jest obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe.

Euroliść (Euroleaf)

Euroliść umieszczony na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że producent, przetwórca lub importer otrzymał certyfikat ekologiczny, potwierdzający spełnienie wspólnotowych wymagań dotyczących żywności ekologicznej.

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022

Co przestawia znak ekologiczny Euroliść

Euroliść (Euroleaf)
Euroliść (Euroleaf)

Logo Euroliść przedstawia ułożone w kształcie liścia gwiazdki Unii Europejskiej na zielonym tle. Jest to prosty znak zawierający dwa wyraźne przesłania: Natura i Europa. Wykonał go niemiecki student wzornictwa Dušan Milenković.

Zwycięskie logo zostało wyłonione w ramach ogólnoeuropejskiego konkursu, w którym mogli wziąć udział studenci sztuk pięknych i wzornictwa. Międzynarodowe jury wybrało trzy najlepsze projekty spośród prawie 3500 nadesłanych prac konkursowych. Nominowane projekty zostały umieszczone na stronie internetowej konkursu, a następnie poddane głosowaniu online.

Produkty na których znajduje się znak Euroliść

Euroliść jest umieszczany obowiązkowo na pakowanej żywności ekologicznej wytworzonej na terenie Unii Europejskiej. Produkty pochodzące z importu (spoza UE) mogą być znakowane Euroliściem tylko wtedy, gdy zostały wytworzone zgodnie z zasadami równoważnymi do unijnych zasad produkcji ekologicznej.

Jako produkty ekologiczne można kwalifikować produkty rolne, zwierzęce, produkty akwakultury, a nawet pasze i wodorosty, ale nie dziczyznę ani ryby niepochodzące z hodowli.

Podstawowe zasady stosowania znaku Euroliść

  • produkt oznaczony tym znakiem musi składać się ze składników, spośród których co najmniej 95% kwalifikuje się jako ekologiczne (wg unijnych kryteriów)
  • produkty oznaczone tym znakiem pochodzą bezpośrednio od producenta lub są sprzedawane w zamkniętym i zabezpieczonym opakowaniu
  • stosowanie organizmów modyfikowanych genetycznie i produktów wytwarzanych z GMO w produkcji ekologicznej jest zabronione
  • stosowanie znaku musi być potwierdzone certyfikatem ekologicznym nadawanym przez niezależne jednostki certyfikujące po spełnieniu przez producenta, przetwórcę lub ewentualnie importera szeregu wymagań
  • zasady rolnictwa ekologicznego określają wspólnotowe i krajowe akty prawne, których pełna lista znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • dystrybucja produktów ekologicznych z krajów trzecich jest dozwolona na rynku unijnym wówczas, gdy wyroby zostały wyprodukowane i skontrolowane przy zachowaniu tych samych lub równoważnych standardów
  • Euroliść może być uzupełniany innymi symbolami wynikającymi z uczestnictwa w dobrowolnych programach oznakowania ekologicznego UE – żeby zagwarantować rzetelne informowanie konsumenta, programy te jednak wymagają autoryzacji przez władze krajowe
  • Euroliść może znajdować się obok innych np. regionalnych, znaków ekologicznych

Wymagane dodatkowe informacje na etykiecie oznaczonej znakiem Euroliść

Na etykiecie oznaczonej znakiem rolnictwa ekologicznego Euroliść musi znajdować się:

Numer identyfikacyjny upoważnionej jednostki certyfikującej

Numer identyfikacyjny powinien znaleźć się w polu wizualnym unijnego logo produkcji ekologicznej.

Nazwa i adres producenta, przetwórcy lub sprzedawcy

Miejsce pochodzenia produktu powinno być umieszczone bezpośrednio poniżej numeru identyfikacyjnego

Miejsce w którym wyprodukowano ekologiczne surowce rolne, wchodzące w skład produktu, należy wskazać w następujący sposób:

  • rolnictwo UE – jeśli surowiec rolny pochodzi z terenu UE
  • rolnictwo spoza UE – jeśli surowiec rolny pochodzi z krajów trzecich
  • rolnictwo UE/spoza UE – jeśli część surowców pochodzi z terenu UE, a część z krajów trzecich

Jak rozszyfrować Euroliść?

PL-EKO-01

PL – pierwszy parametr oznacza pochodzenie produktu (w tym wypadku krajem pochodzenia jest Polska)
EKO – informacja o tym, iż mamy do czynienia z produktem rolnictwa ekologicznego
01 – numer jednostki certyfikującej (w tym wypadku chodzi o Ekogwarancję PTRE)

Komu przyznawany jest znak Euroliść

Znak przyznawany jest ekologicznym gospodarstwom w których przyjazna środowisku produkcja przebiega zgodnie z unijnymi rozporządzeniami i pod nadzorem jednostek certyfikujących.

Historia wprowadzania znaku Rolnictwa Ekologicznego

Euroliść - oznaczenie produktów ekologicznych w Unii Europejskiej - wlaczoszczedzanie.pl

Znak Rolnictwa Ekologicznego Euroliść jest drugim w historii ekologicznym znakiem firmowym wprowadzonym na terytorium Unii Europejskiej. Z dniem 1 lipca 2010 roku zastąpił poprzednika, który był stosowany dobrowolnie przez producentów od końca lat 90.

Wprowadzenie obowiązkowego oznakowania wyrobów ekologicznych spełniających restrykcyjne normy unijne miało na celu, wsparcie sektora rolnictwa ekologicznego, oraz stanowić dla konsumentów gwarancję pochodzenia i jakości kupowanej żywności i napojów.

Mając świadomość długości cyklu produkcji i dystrybucji żywności i napojów przewidziano dwuletni okres przejściowy, który miał umożliwić wykorzystanie już wytworzonych opakowań wyrobów oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w procesie produkcyjnym. Okres przejściowy zakończył się 30 czerwca 2012 roku.

W Polsce dotychczas obowiązywał znak „Rolnictwo ekologiczne”, przyznawany przez jednostki, które otrzymały od Ministerstwa Rolnictwa upoważnienie do wydawania certyfikacji.

Darmowe materiały do pobrania

W przygotowaniu:
Zestawienie znaków ekologicznych

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top