PEFC

PEFC

Czas czytania: 4 minuty

Ostatnia aktualizacja:

The Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) to międzynarodowa, pozarządowa organizacja non-profit poświęcona promocji zrównoważonej gospodarki leśnej. Ocenia ona i weryfikuje państwowe systemy leśne według standardów krajowych, akredytowanych przez PEFC.

PEFC

To znak ekologiczny który jest gwarancją, że dany produkt, całość lub część surowca użytego do jego produkcji pochodzi z lasów posiadających certyfikat PEFC. Kupując produkty z tym oznaczeniem wspiera się odpowiedzialną gospodarkę leśną, a zakupy nie przyczyniają się do niszczenia drzew i nie wspierają przedsiębiorstw łamiących prawa człowieka.

System certyfikacji łańcucha dostaw PEFC

PEFC
PEFC

Standard PEFC stworzono jako odpowiedź na potrzebę śledzenia przepływu certyfikowanych materiałów pochodzenia leśnego od lasu do domu. Celem systemu certyfikacji łańcucha dostaw PEFC jest umożliwienie weryfikacji pochodzenia drewna na każdym etapie jego przetworzenia i przepływu, a tym samym zapewnienie konkretnych narzędzi rynkowych firmom uczestniczącym w tych procesach.

Takie narzędzie stanowi potwierdzający ich wiarygodność certyfikat, oraz rozpoznawalne na całym świecie logo PEFC. System PEFC dostosowany jest m.in. do specyficznych potrzeb małych, lokalnych właścicieli lasów, oraz umożliwia certyfikację grupową.

Do spełnienia minimalnych wymagań systemu certyfikacji łańcucha dostaw PEFC, można wykorzystać funkcjonujące w organizacji systemy zarządzania jakością (ISO 9001) i/lub środowiskiem (ISO 14001).

Do tej pory ponad 15.000 firm uzyskało certyfikat łańcucha dostaw PEFC, oferując dziesiątki tysięcy certyfikowanych wyrobów na całym świecie.

Podstawowe standardy PEFC

Wysokie standardy w ramach PEFC zawierają wymagania dotyczące:

  • zabezpieczenia obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia
  • ochrony i wzbogacania różnorodności biologicznej
  • zakazu zmiany lasów w inne formy użytkowania
  • zakazu stosowania szkodliwych substancji chemicznych
  • zakazu wprowadzania gatunków drzewiastych modyfikowanych genetycznie
  • przestrzegania praw pracowniczych i praw ludności tubylczej
  • wspierania lokalnego rynku pracy
  • zgodności z podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy
  • zapewnienia konsultacji z lokalną ludnością i interesariuszami
  • uwzględnianie tradycyjnych praw użytkowania gruntów i lokalnych zwyczajów

The Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC)

  • obowiązuje w całym łańcuchu dostaw drewna po to, żeby zapewnić że produkcja wyrobów z drewna odbywa się z poszanowaniem standardów ekologicznych, społecznych i etycznych
  • jest znakiem zaufania dla klientów i konsumentów, dzięki któremu są w stanie zidentyfikować produkty pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony
  • działa jako organizacja patronacka, która zatwierdza krajowe systemy certyfikacji, dopasowane do lokalnych warunków
  • PEFC zatwierdził 30 krajowych systemów certyfikacji i uwzględnia ponad 230 milionów lasów

Certyfikacja PEFC

PEFC dysponuje dwoma różnymi typami certyfikatów dla podmiotów zarządzających lasami lub firm wykorzystujących produkty z drewna.

PEFC Gospodarka Leśna

Dla firm, które samodzielnie zarządzają swoimi zasobami leśnymi i chcą ustanowić odpowiedzialną praktykę oraz zakomunikować to konsumentom.

Podmioty zarządzające lasami, które chciałyby uzyskać certyfikację PEFC muszą również uzyskać certyfikat gospodarki leśnej PEFC, żeby sprzedawać swoje produkty.

PEFC Kontrola legalności pozyskiwania drewna

Certyfikat legalności pozyskiwania drewna PEFC jest przeznaczony dla każdego przedsiębiorstwa zajmującego się obrotem lub wykorzystaniem produktów z drewna oznaczonych certyfikatem PEFC np. producenci mebli, wydawcy, przemysł celulozowy i wszyscy inni wytwórcy produktów z drewna, w celu identyfikacji i poświadczenia legalnego pochodzenia drewna, które może korzystać z oznaczenia PEFC.

Uzyskanie certyfikatu Kontroli Legalności Pochodzenia Drewna PEFC oznacza, że klienci także mają prawo do korzystania z oznaczenia PEFC na swoich produktach.

dodatkowe informacje:
PEFC Polska
PEFC International

źródło: materiały prasowe

🏷️ Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕

🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top