Rok 2023 pod znakiem cyrkularności? Jak biznes może aktywnie wspierać ochronę środowiska

Rok 2023 pod znakiem cyrkularności? Jak biznes może aktywnie wspierać ochronę środowiska
@ materiały prasowe Fixit

Gospodarka obiegu zamkniętego przestaje być alternatywą dla tradycyjnych modeli, a nowym, skutecznym i odpowiedzialnym sposobem rozwoju. Cyrkularność zaczyna się już w fazie projektowania, kiedy (uśredniając) można ograniczyć negatywny wpływ na środowisko o 80%. 

Globalna temperatura ziemi w lipcu 2022 była o +1.15°C wyższa od średniej dla okresu porównawczego w latach 1880-1920. według badań prowadzonych przez CSAS (Climate Science, Awareness and Solutions – Uniwersytet Columbia) i GISS (Goddard Institute for Space Studies – NASA).

Jest to na tyle dużo, że skutki zmian klimatycznych są dostrzegalne gołym okiem. A tym, co martwi naukowców jest tempo wzrostu temperatury w ostatnich dekadach. Naukowcy są zgodni, że główną przyczyną zmian klimatu jest działalność człowieka— produkcja rolna i bydła, wydobycie i spalanie paliw kopalnych, degradowanie środowiska naturalnego czy szeroko pojęty przemysł. W ramach aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska podmioty gospodarcze i polityczne w ostatnich latach szukają rozwiązań, które pozwolą zachować optymalny rozwój przemysłowy przy jednoczesnej dbałości o naturę. Jednym z nich jest przechodzenie na gospodarkę zamkniętego obiegu.

Nowy model gospodarczy na miarę wyzwań XXI wieku

Cyrkularność to koncepcja zrównoważonego rozwoju, która ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu produkcji i konsumpcji na środowisko naturalne oraz zapewnienie trwałości zasobów. W odróżnieniu od tradycyjnego modelu linearnego, gdzie surowce są wydobywane, przekształcane w produkty, używane i następnie wyrzucane, model cyrkularny opiera się na zamkniętym cyklu produkcji i konsumpcji, gdzie odpady jednego procesu są wykorzystywane jako surowce w innym. 

Gospodarka obiegu zamkniętego jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju, ponieważ ogranicza konieczność ciągłego wydobywania surowców i minimalizuje ilość odpadów. W ten sposób można zapobiec degradacji środowiska i zachować zasoby naturalne na przyszłość. Cyrkularność może też przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ważnym elementem tego modelu jest zachęcanie do ponownego użycia sprzętu, odnawiania go poprzez m.in. wymianę poszczególnych podzespołów czy naprawę, a w ostatnim cyklu przeprowadzenie recyklingi i ponowne wykorzystanie zasobów. Na tym polu jest jeszcze sporo do poprawy w ogólnej świadomości i w procesach decyzyjnych.

Na terenie krajów Unii Europejskiej zaledwie 8 mln ton z 36 mln śmieci jest poddana odzyskowi surowców. 

Jednym z pomysłów na ograniczenie odpadów elektrycznych jest nowy przepis o unifikacji ładowarek. Od 2025 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Takie działanie to nie tylko wymierny wpływ na środowisko, ale i ważna decyzja dla producentów sprzętów elektrycznych. Pozwoli to znacznie zredukować ilość produkowanych zasilaczy i kabli do ładowania. 

Cyrkularność to inaczej samonapędzający się proces produkcji

Wyróżnikiem tego  modelu gospodarczego, jest możliwość wpływania na cały cykl życia produktu – co stanowi ogromną wartość także dla producentów. Aby stworzyć cyrkularny system, ważne jest, żeby wszystkie etapy procesu produkcji i konsumpcji, od wydobycia surowców po recykling, były uwzględnione i zintegrowane ze sobą. Jednym z najważniejszych elementów w ekologicznym podejściu jest odpowiednia strategia projektowania urządzeń, aby można było je łatwiej naprawiać i wymieniać podzespoły. Cyrkularność to również modele biznesowe takie jak sharing economy czy product as a service, które już w swoim założeniu zakładają dodatkową możliwość konsumpcji rzeczy lub usług bez konieczności posiadania ich na własność. 

W sektorze produkcyjnym można stosować takie technologie, jak produkcja modułowa i produkcja wielokrotnego użytku, aby umożliwić łatwą rozbiórkę i ponowne wykorzystywanie elementów. Pozwala to producentom także na szybsze i tańsze modyfikowanie swoich produktów. Dzięki odzyskiwaniu poszczególnych elementów producent może ograniczyć zatrzymania rozwoju swoich technologii przez braki na rynku półprzewodników. Nie będą dotykać ich również tak mocno skutki obserwowanych obecnie przerw w łańcuch dostaw.

mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit SA

Nie da się ukryć również wymiernych korzyści w relacjach z konsumentami, którzy są coraz bardziej świadomi swoich decyzji zakupowych. Zakup nowego sprzętu powstającego w zrównoważony sposób staję się niejako deklaracją wyznawanych wartości.

W sektorze konsumpcyjnym ważne jest, aby konsumenci byli świadomi swojego wpływu na środowisko i aby zachęcano ich do kupowania produktów, których produkcja została zrównoważona. Kupując taki produkt, klienci mają pewność, że ich sprzęt powstał etycznie, a ewentualna wymiana na nowsze urządzenie nie będzie oznaczała, że stary wyląduje na stercie niewykorzystanych śmieci.

dodaje Mariusz Ryło

Cyrkularność jest tak ważna, ponieważ promuje bardziej zrównoważony i trwały model gospodarki, który zmniejsza negatywny wpływ na środowisko i zasoby naturalne. Powtarzalne wykorzystywanie materiałów i energii w procesach produkcyjnych prowadzi do mniejszej emisji szkodliwych substancji i mniejszej produkcji odpadów. Cyrkularność pomaga zwiększyć efektywność zasobów i zredukować koszty, co prowadzi do bardziej konkurencyjnej i trwałej gospodarki. W konsekwencji, cyrkularność może przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia dla obecnych i przyszłych pokoleń.

źródło: materiały prasowe Fixit

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top