Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w ramach realizowanego projektu RetrofitHUB organizuje bezpłatne trzydniowe, otwarte szkolenie online: Jak efektywnie przeprowadzać modernizacje budynków wielorodzinnych? Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów. Portal Włącz oszczędzanie wspiera medialnie wydarzenie.
Celem szkolenia jest przybliżenie wybranych zagadnień związanych z modernizacją budynków wielorodzinnych, w tym z przepisami prawa, audytem energetycznym, badaniami termowizyjnymi, automatyką i regulacją instalacji, zastosowaniem OZE (m.in. pomp ciepła) w budynkach wielorodzinnych, wentylacją, a także komunikacją z mieszkańcami.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC widzi konieczność pogłębienia wiedzy w tym zakresie wśród osób, które podejmują decyzje o przeprowadzeniu modernizacji w budynkach wielorodzinnych.
W Polsce mamy 14,2 mln budynków, z czego większość nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych najnowsze badania ankietowe wskazują, że 30% z nich nadal wymaga termomodernizacji. Niestabilna sytuacja geopolityczna i wzrost cen za energię, sprawia, że termomodernizacja i dekarbonizacja budynków mieszkalnych oraz komercyjnych mają ogromne znaczenie. Znaczne przyspieszenie tempa głębokiej i kompleksowej termomodernizacji z możliwością wykorzystania odnawialnych źródeł energii musi rozpocząć się już dziś.
mówi Dorota Bartosz, Dyrektor Techniczna ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC
Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów.
Tematyka trzydniowego spotkania to:
- Europejska fala renowacji jako strategia obniżania emisyjności sektora budownictwa.
- Podstawowe informacje o regulacjach prawnych związanych z modernizacją budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
- Audyt energetyczny.
- Automatyka i regulacja instalacji c.o. i c.w.u.
- Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych.
- Kolektory słoneczne w budynkach wielorodzinnych.
- Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych.
- Systemy wentylacyjne w budynkach wielorodzinnych.
- Modernizacja budynków wpisanych do Rejestru Zabytków.
- Finansowanie modernizacji budynków wielorodzinnych.
- Komunikacja zarządcy z mieszkańcami w kontekście edukacji i świadomego użytkowania budynku.
- Szkolenie odbędzie się w dniach 10, 17 i 24 stycznia przez aplikację ZOOM. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zarejestruj się
- Szkolenie jest wynikiem realizacji projektu RetrofitHUB, finansowanego przez GIZ: European Climate Initative (EUKI), na zlecenie Federal Ministry for the Environment Nature Conservation and Nuclear Safety. W projekcie biorą również udział siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).
Szkolenie odbędzie się w dniach 10, 17 i 24 stycznia przez aplikację ZOOM. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zarejestruj się
Szkolenie jest wynikiem realizacji projektu RetrofitHUB, finansowanego przez GIZ: European Climate Initative (EUKI), na zlecenie Federal Ministry for the Environment Nature Conservation and Nuclear Safety. W projekcie biorą również udział siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).
Informacja o projekcie:
Celem projektu RetrofitHUB jest zwiększenie świadomości na temat rozwiązań w zakresie modernizacji budynków oraz podnoszenie kwalifikacji przedstawicieli budynków, zarządców, specjalistów w zakresie zarządzania projektami i najemców.
Wypracowanie konkretnych narzędzi i przekazanie rzetelnej wiedzy (technicznej i prawnej) pozwoli rozpocząć transformację w kierunku energooszczędnych, niskokosztowych, odnawialnych źródeł energii i zrównoważoną modernizację budynków na obszarach miejskich. Realizacja projektu pozwoli na promowanie procedur modernizacji energetycznej wśród grup docelowych, co zwiększy liczbę zmodernizowanych i odnowionych budynków w krajach objętych projektem.
Projekt finansowany przez GIZ: European Climate Initiative (Euki) – RetrofitHUB, na zlecenie Federal Ministry for the Environment Nature Conservation and Nuclear Safety realizowany będzie w okresie 09.2021-01.2024 r. przez PLGBC, Croatia GBC i Hungary GBC.
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
źródło: materiały prasowe PLGBC
🔄 Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), dyrektywa NFRD (Non-Financial Reporting Directive), dyrektywa EPBD, Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Niebiski Ład (European Blue Deal). Europejski Zielony Ład (European Green Deal), ESRS (European Sustainability Reporting Standards), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zamówienia publiczne, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)
🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕
🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie