Przemysł chemiczny inwestuje w zrównoważony rozwój

Przemysł chemiczny inwestuje w zrównoważony rozwój
Pixabay / @ 12019

Polskie firmy wciąż mają długą drogę do zamknięcia obiegu i zrównoważonego rozwoju, ale inicjatywy w tym kierunku podejmuje już coraz więcej przedsiębiorstw, zarówno tych dużych, jak i z sektora MŚP.

W ramach zrównoważonego rozwoju wdrożyliśmy już bardzo wiele działań, ponieważ realizujemy je już od wielu lat. Tym, co zrobiliśmy w ostatnim czasie, było przede wszystkim zmierzenie i redukcja śladu węglowego dla pewnych gam produktowych

mówi Anna Derucka, dyrektor personalna i członkini zarządu firmy Torf Corporation, nagrodzonej w programie BASF „Razem dla planety”. Jego ideą jest promowanie inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i dzielenie się doświadczeniami w tym zakresie.

Do programu zgłosiło się bardzo wiele firm, od średnich po duże. I rzeczywiście poziom przygotowania był bardzo wysoki, firmy przedstawiały swoje innowacyjne rozwiązania, mieliśmy m.in. wiele ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem biomateriałów

zauważa dr hab. Joanna Kulczycka, profesor AGH, prodziekan ds. współpracy i rozwoju tej uczelni oraz członkini kapituły konkursowej

Biorąc pod uwagę rosnącą rolę raportowania ESG w biznesie, z czasem coraz więcej firm będzie musiało uwzględnić zrównoważony rozwój w swoich strategiach. Nawet jeśli same nie będą objęte wymogami regulacyjnymi, to wymusi to ich rola w łańcuchach dostaw, czyli oczekiwania partnerów czy docelowych konsumentów. Przykładem jest podejście do obiegu zamkniętego. Jak wynika z badania „Polacy o GOZ” firmy Stena Recycling, już 655 badanych oczekuje stosowania przez producentów większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu.

Staramy się poszerzać zakres naszych działań dotyczących zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego, który jest jego częścią. Najbardziej sztandarową kwestią jest wtórne użycie gazu odpadowego z produkcji jednego z naszych wyrobów i wykorzystanie go do podgrzewania naszych procesów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zminimalizować zużycie paliw kopalnych, wykorzystując nasze własne poboczne produkty jako paliwo.

wyjaśnia Bartosz Gorzkowski, dyrektor techniczny DJCHEM CHEMICALS POLAND

Spółka w programie „Razem dla planety” uzyskała za tę inicjatywę Diamentową Planetę i pierwsze miejsce w kategorii Mistrz Obiegu Zamkniętego. Zajęła także drugie miejsce i otrzymała Platynową Planetę w kategorii Lider zrównoważonego rozwoju MŚP. Organizatorzy konkursu chcieli w niej wyróżnić innowacyjne projekty współpracujących z branżą chemiczną małych i średnich firm, szczególnie po to, by pokazać, że inicjatywy prośrodowiskowe to nie tylko domena dużych podmiotów.

Nasza firma zajmuje się produkcją antyutleniaczy i antyozonantów aminowych i są to nasze główne produkty. Dodatkowo zajmujemy się dystrybucją nawaniacza do gazu ziemnego. Świadczymy też wiele usług związanych z branżą chemiczną, takich jak doradztwo techniczne przy projektowaniu instalacji, w szczególności oczyszczania wód poprocesowych w produkcji chemicznej oraz różnego rodzaju badania laboratoryjne.

dodaje Bartosz Gorzkowski

W ramach zrównoważonego rozwoju wdrożyliśmy już bardzo wiele działań, realizujemy je od wielu lat. To, co zrobiliśmy w ostatnim czasie, to przede wszystkim zmierzenie i redukcja śladu węglowego dla pewnych gam produktowych we wszystkich trzech zakresach. Dodatkowo dla niektórych gam produktowych zamknęliśmy też obieg, na przykład podkładów etykietowych, a nasze opakowania w dużej większości pochodzą już z recyklingu, a na pewno się do niego również nadają. Co więcej, nasze składy są bardzo czyste i zawierają tylko te surowce i substancje, które są potrzebne do tego, aby produkt działał i był wysokiej jakości. Większość naszych produktów ma ponad 90% składników pochodzenia naturalnego i składy są wyczyszczone z mikroplastików i innych substancji, które mogą być szkodliwe dla środowiska.

wyjaśnia Anna Derucka, dyrektor personalna i członkini zarządu firmy Torf Corporation

Trzecie miejsce i Zieloną Planetę wśród zrównoważonych MŚP otrzymała firma Styropmin, producent materiałów termoizolacyjnych, a wyróżnienia firmy N Cosmetics Edyta Wilk-Domalewska oraz Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy.

W kategorii Innowator Roku najlepsza okazała się z kolei spółka Orlen Południe, nagrodzona za inwestycję w technologię konwersji gliceryny do bioglikolu propylenowego. Pozwala ona ograniczyć emisję CO2 nawet o 80%. Jest to pierwsza tego typu instalacja na świecie, w której zastosowano katalizator miedziowy BASF H9-66, promujący konwersję gliceryny przy udziale wodoru do glikolu propylenowego.

Do programu ogłoszonego przez spółkę BASF zgłosiliśmy nasz sztandarowy projekt, dotyczący wykorzystania surowców biomasowych, surowców zrównoważonych, z których poprzez uwodornienie produkujemy glikol propylenowy. Innowacją jest tu właśnie wykorzystanie surowców odpadowych, jakim jest gliceryna, do wytwarzania wysokomarżowych produktów.

tłumaczy Grzegorz Semerjak, dyrektor technologii i rozwoju w Orlen Południe

Drugie miejsce w kategorii Innowator Roku zajął producent drzwi Porta KMI Poland, a trzecie – Podanfol, producent osłonek do wędlin, za produkt zastępujący standardowy poliamid.

W konkursie było bardzo wiele ciekawych rozwiązań, prezentowały się firmy duże, ale także małe i średnie. Ciekawe rozwiązanie dla użytkownika zaprezentowała firma Porta – doceniamy to, że drzwi mogą być wykonane zarówno z ciekawych materiałów izolacyjnych, jak i surowców wtórnych, ale przede wszystkim trwałe i dobrze izolujące.

mówi prof. Joanna Kulczycka

Program „Razem dla planety” to szansa dla firm na pochwalenie się swoimi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju w szerszym gronie. Zgłosiło się do niego ponad 30 firm, w tym mocna reprezentacja sektora MŚP. W skład kapituły, której zadaniem była ocena tych projektów, weszli m.in. przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony klimatu oraz organizacji branżowych. Nagrodzone projekty mogą zainspirować do wdrożenia zrównoważonych inicjatyw w kolejnych firmach.

źródło: newseria.pl

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), dyrektywa EPBD, Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top