
FSC czyli Forest Stewardship Council to znak ekologiczny który informuje, że drewno, z którego zrobiony jest dany produkt, nie pochodzi z miejsc gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka leśna, lecz z obszarów leśnych zarządzanych ekologicznymi zasadami, chroniących kluczowe siedliska zwierząt, lasów terenów podmokłych i lasów pierwotnych.
Etykiety z logo FSC pomagają wyróżnić certyfikowane produkty na rynku. Oznaczają one zaangażowanie w odpowiedzialne leśnictwo. Logo FSC świadczy o odpowiedzialnym pochodzeniu towarów lub ich opakowań.
Znak ekologiczny FSC otrzymało do tej pory 85 milionów hektarów zasobów leśnych na całym świecie. Kontrolę nad zakładami leśnymi przejmują niezależne organizacje certyfikujące, które z kolei podlegają raz w roku kontrolom FSC. Surowym przepisom podlega też obróbka drewna, dzięki czemu można mieć pewność, że drewno posiadające znak ekologiczny FSC nie będzie wymieszane z drewnem z innych źródeł.
Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw pod względem powierzchni lasów z certyfikatem FSC, plasując się na 5 miejscu zaraz po Kanadzie, USA, Rosji i Szwecji. Ponadto, pod koniec 2011 r. liczba certyfikatów indywidualnych i grupowych FSC CoC w Polsce przekroczyła 1000, dzięki czemu staliśmy się jednym ze światowych liderów również pod względem liczby przedsiębiorstw certyfikowanych na zgodność z wymaganiami FSC1.
Wiele organizacji ekologicznych jak WWF, Greenpeace, Robin Wood, Friends of the Earth, czy NABU, oraz przedsiębiorstw wspiera działalność FSC. Osoby prywatne, stowarzyszenia i firmy mogą zostać członkami FSC, co daje im później prawo do zabierania głosu w organizacji.
Spis treści
- Forest Stewardship Council
- Łańcuch kontroli pochodzenia produktu – Chain of Custody (CoC)
- Standard FSC
- Logo FSC
- Wdrożony i certyfikowany system FSC
- FSC jest właścicielem czterech zastrzeżonych znaków towarowych
- Posiadacze certyfikatu mogą używać znaków towarowych FSC w następujący sposób
- Standardy FSC
- Certyfikaty FSC
- Znaki ekologiczne FSC
Forest Stewardship Council
Forest Stewardship Council to międzynarodowa organizacja pożytku publicznego, która angażuje się w zrównoważone gospodarowanie lasami. Została założona w 1993 roku w Rio de Janeiro. Ma główną siedzibę w Bonn i jest reprezentowana przez grupy narodowe w 43 krajach. Odpowiadają one za dopasowanie dyrektyw i obowiązujących zasad certyfikacji do realiów danego kraju i obowiązujących w nim norm prawnych.
Rada FSC opracowała zasady i kryteria (system certyfikacji) w obszarach zarządzania gospodarką leśną (Forest Menagement-FM) oraz kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody-CoC), po spełnieniu których organizacje należące do łańcucha obszaru gospodarki drzewnej mogą uzyskać certyfikat. Świadczy on o pełnym zaangażowaniu danej organizacji w proces dobrej praktyki wytwarzania, czy obrotu.
Łańcuch kontroli pochodzenia produktu – Chain of Custody (CoC)
Łańcuch kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody – CoC) jest podstawowym pojęciem, którego zrozumienie stanowi bazę do dobrego i skutecznego funkcjonowania systemu FSC. Dotyczy całej drogi przepływu surowców, przetwarzanych materiałów, finalnych produktów i materiałów ubocznych z lasu do klienta lub od miejsca prowadzenia odzysku do klienta.
Obejmuje każdy etap przetwarzania, transformacji, produkcji, magazynowania i transportu, gdzie przepływ do kolejnego etapu łańcucha dostaw jest związany ze zmianą własności materiałów lub produktów.
Sposób oznakowania certyfikowanych wyrobów pozwala stwierdzić jaki zastosowano system kontroli: transferowy, kredytowy czy procentowy.
Standard FSC
Standardy FSC przeznaczone są dla całego obszaru łańcucha gospodarki drzewnej oraz łańcucha pochodzenia produktu (od lasu do klienta), czyli dla:
- zarządców leśnych, pragnących udowodnić swoją dbałość o ekologię i naturalne pokłady drewna
- firm produkcyjnych sektora drzewnego (tartaki), meblarskiego oraz papierniczego
- firm przetwórczych, przewozowych, handlowych i handlu detalicznego
- wszędzie tam, gdzie mamy styczność z wyrobami, elementami przetworzonymi i nieprzetworzonymi pochodzącymi z drewna np: papier, meble, drewno budowlane i konstrukcyjne (parkiet, tarcica), stolarka otworowa (okna, drzwi), itp.
Logo FSC
Na produktach wytworzonych z drewna pochodzącego z lasów spełniających wypracowane przez FSC standardy dobrej praktyki drzewnej, możemy znaleźć logo systemu FSC. Utwierdza ono każdego konsumenta w przekonaniu, iż wyrób ten jest wykonany z drewna wiadomego pochodzenia. Kupując taki wyrób, przyczyniamy się do pośredniego dbania o gospodarkę leśną, system jego ochrony ekologicznej i dajemy przykład respektowania zasad ochrony przyrody.
Jak dotąd produkty oznakowane logiem FSC spotkać można w sklepach należących do takich sieci jak: IKEA, OBI, Castorama, Praktiker, Leroy Merlin.
Wdrożony i certyfikowany system FSC
- stanowi podstawę zaufania między dostawcą a klientem
- umożliwia utrzymanie wyników sprzedaży na wysokim poziomie
- daje możliwość zdobywania nowych rynków
- daje możliwość posługiwania się rozpoznawalnymi na całym świecie znakami
- jest zapewnieniem, że sprzedawane produkty zostały wyprodukowane z drewna pozyskanego legalnie, z lasów, w których prowadzona jest prawidłowa gospodarka drzewna
FSC jest właścicielem czterech zastrzeżonych znaków towarowych
- logo FSC
- nazwa: Forest Stewardship CouncilTM
- skrót: FSCTM
- slogan „Forests for All Forever”
Posiadacze certyfikatu mogą używać znaków towarowych FSC w następujący sposób
- produktowe – do etykietowania certyfikowanych produktów. Użycie logo w postaci naklejek, bezpośrednio na produkcie lub jego opakowaniu. Poprzez użycie znaczników, przewieszek itp.
- pozaproduktowe – do promocji firmy lub promocji certyfikowanych produktów. Logo FSC można wykorzystać na stronie internetowej, papierze firmowym, dokumentach sprzedaży, w katalogach itp.
Standardy FSC
Zgodnie ze standardami FSC lasy muszą być zachowane w stanie naturalnym, to znaczy jako lasy mieszane z rodzimymi gatunkami drzew, w których rosną zarówno młode, jak i stare drzewa oraz znajdują się obumarłe drzewa, zapewniające przestrzeń życiową dla zwierząt. Poza tym można w nich wycinać tyle drzew, ile w naturalny sposób może odrosnąć.
Certyfikaty FSC
FSC udziela dwóch rodzajów certyfikacji:
- certyfikat gospodarki leśnej FSC FM – przeznaczony dla właścicieli i zarządców obszarów leśnych
- certyfikat kontroli Pochodzenia FSC CoC – przeznaczony dla innych przedsiębiorstw
Znaki ekologiczne FSC
Produkty wytwarzane z certyfikowanego drewna FSC dzieli na trzy kategorie i przyznaje im różne etykiety
- etykietę FSC 100% – otrzymują produkty, które są w całości wykonane z drewna FSC
- etykieta FSC Mix – przyznaje się produktom, które wytworzono z drewna FSC i drewna pochodzącego z kontrolowanych źródeł lub z recyklingu. Nie można w nich stosować drewna pochodzącego z gospodarki rabunkowej czy nielegalnych wyrębów, ani ze źródeł które trudno potwierdzić
- etykieta to FSC Recycling – oznacza się nim produkty, które powstały wyłącznie z materiału uzyskanego z recyklingu.
zobacz:FSC International
Dom ekologiczny – wybór przyszłości
Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.
Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.
Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.
Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.
Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.
Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.
Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.
Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.
Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.
Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?