Etykieta energetyczna dla źródeł światła

Etykieta energetyczna dla źródła światła (lamp)
Strona główna » Etykieta energetyczna dla źródeł światła

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja:

Od 1 września 2021 roku na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie są już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z nowymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.

Istniejące zapasy produktów oświetleniowych opatrzonych starą etykietą (etykieta energetyczna dla lamp elektrycznych oraz opraw oświetleniowych eksponowanych w punkcie sprzedaży) mogą być sprzedawane w sklepach do 1 marca 2023 roku.

Podstawowe informacje

Produkty oświetleniowe obejmują źródła światła, takie jak żarówki (halogenowe, kompaktowe fluorescencyjne itp.) lub moduły/lampy LED. Do tej grupy produktów należy także osprzęt sterujący (np. stateczniki, elementy elektroniczne, napędy), tj. urządzenia niezbędne do podłączenia źródeł światła do sieci elektrycznej.

Przepisy dotyczące etykietowania energetycznego i ekoprojektu nie mają zastosowania do lamp ani opraw oświetleniowych, choć jeszcze do 25 grudnia 2019 roku produkty były objęte wymogami dotyczącymi etykietowania) (Etykieta energetyczna dla lamp elektrycznych i opraw oświetleniowych eksponowanych w punkcie sprzedaży). Oprawa oświetleniowa to kompletne elektryczne urządzenie oświetleniowe, które rozdziela, filtruje lub przekształca światło wysyłane przez co najmniej jedną lampę (np. stołową, ścienną czy sufitową).

Nowe zasady to skutek wdrożenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z 4 lipca 2017 roku, ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego i uchylającego dyrektywę 2010/30/UE, które wprowadziło harmonogram przeskalowania produktów wykorzystujących energię.

Dla źródeł światła szczegółowe wymagania w zakresie etykietowania energetycznego zostały określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2015 uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 w odniesieniu do etykietowania energetycznego źródeł światła oraz uchylające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 874/2012, które zostało znowelizowane rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2021/340 z dnia 17 grudnia 2020 roku zmieniającym rozporządzenia delegowane (UE) 2019/2013, (UE) 2019/2014, (UE) 2019/2015, (UE) 2019/2016, (UE) 2019/2017 i (UE) 2019/2018. Przepisy rozporządzenia 2019/2015 weszły w życie 1 września 2021 roku.

Etykieta energetyczna dla źródeł światła

Etykieta energetyczna dla źródeł światła

W wyniku zmiany skali na unijnej etykiecie energetycznej dotyczącej źródeł światła wprowadzonej od 1 września 2021 roku nowe etykiety wskazują efektywność energetyczną w skali od A (najbardziej energooszczędne) do G (najmniej energooszczędne).

Ze względu na stałe dążenie do zwiększania efektywności energetycznej większość produktów objętych pierwotną etykietą uzyskała oznaczenie A+ lub A++, dlatego też zmieniono skalę, aby w sposób bardziej zrozumiały dla konsumenta określić, które produkty dostępne na rynku są najbardziej energooszczędne.

Etykieta energetyczna dla źródeł światła zawiera informacje dotyczące:

  • klasy efektywności energetycznej w skali od A (najbardziej efektywna, kolor zielony) do G (najmniej efektywna, kolor czerwony) – znikają charakterystyczne plusy przy najwyższej klasie energetycznej A
  • zużycia energii elektrycznej – wyrażonej w kWh na 1 000 godzin w trybie włączenia
  • kod QR – szczegółowe informacje na temat modeli wprowadzanych na rynek UE są dostępne w europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego (EPREL) po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na nowych etykietach energetycznych. Rejestr zawiera m.in. informacje na temat strumienia świetlnego, temperatury barwowej i rodzaju trzonka.

Ramy prawne stanowi rozporządzenie (UE) 2019/2015 w sprawie etykietowania energetycznego źródeł światła uchylające i zastępujące rozporządzenie (UE) nr 874/2012

Wymogi dotyczące ekoprojektu

Przepisy dotyczące ekoprojektu dla produktów oświetleniowych obowiązują wszystkich producentów i importerów, którzy chcą sprzedawać swoje produkty w UE. 

Od 1 września 2021 roku rozporządzeniem (UE) 2019/2020 ustanawiającym wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego uchylono i zastąpiono rozporządzenia (WE) nr 244/2009(WE) nr 245/2009 i (UE) nr 1194/2012.

Nowe przepisy wprowadzają podwyższone wymagania dotyczące efektywności energetycznej, oraz funkcjonalności źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, a także wymagania w zakresie informacji o produkcie, które przyczynią się do realizacji celów związanych z przejściem na bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym, poprzez wspieranie możliwości naprawy produktów zawierających źródła światła.

Bardziej efektywne oświetlenie pozwoli oszczędzić prąd – nawet 34 TWh energii elektrycznej rocznie do 2030 roku – i ograniczyć emisje CO2 o około 7 mln ton każdego roku. 

Ponadto w grudniu 2021 roku Komisja przyjęła nowe przepisy, które kładą kres stosowaniu rtęci w lampach. Wprowadzone zmiany przyniosą dodatkową oszczędność energii oraz zredukują emisje gazów cieplarnianych.

źródło: materiały prasowe
Oświetlenie, commission.europa.eu

🏡 Dom ekologiczny
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Circular Economy Action Plan (CEAP)
Construction Products Regulation (CPR)

🏛️ Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act

🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕

🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top