Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych – informuje Resort Klimatu i Środowiska.
Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że omówienie problemów gospodarki odpadami było celem roboczego spotkania, w którym 10 czerwca uczestniczyła m.in. wiceminister Anita Sowińska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska.
Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w Polsce zlokalizowanych 311 składowisk odpadów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla społeczności lokalnych.
podaje resort klimatu
Niektóre z takich miejsc znajdują się w pobliżu infrastruktury krytycznej, a nagłe zdarzenia w takich miejscach mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo państwa.
Jak zapewnia Sowińska, walka z nielegalnymi miejscami gromadzenia odpadów niebezpiecznych jest jednym z priorytetów polskiego rządu, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej.
Podchodzimy do tej kwestii w sposób kompleksowy – chcemy nie tylko zlikwidować miejsca nielegalnego gromadzenia odpadów, ale także przeciwdziałać takim działaniom w przyszłości.
dodaje Anita Sowińska
Podczas spotkania podkreślano zasadność ustalenia wspólnych, jednolitych w całym kraju kryteriów, które pozwoliłyby usystematyzować dane na temat miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów i dalszego postępowania z nimi. Wskazano ponadto na konieczność podjęcia działań legislacyjnych, zwłaszcza w celu usprawnienia działań Inspekcji Ochrony Środowiska.
źródło: naukawpolsce.pl
Śmieci i odpady – dodatkowe informacje:
air-commerce, aluminium, baterie, cykl życia produktu, dzikie wysypiska, Dyrektywa Single Use Plastic (SUP), Dyrektywa opakowaniowa, ekoprojektowanie, elektroodpady (elektrośmieci), gospodarka odpadami, greenwashing, Hierarchia postępowania z odpadami (Waste hierarchy), End Plastic Pollution, kompost, kompostowanie, Less Waste, mikroplastik, opakowania ekologiczne, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, overpacking (nadmier opakowania), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), papier, Plastisfera (Plastisphere), Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), recykler, recykling odpadów, recyklomaty, Rot (Kompostuj), Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP), segregacja odpadów, selektywna zbiórka odpadów, spalarnie odpadów, Sprzątanie Świata (Clean up the World), system kaucyjny (depozytowy), szkło, tworzywa (polimery) biodegradowalne (zielone polimery), tworzywa sztuczne (plastik), świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja, upcykling odpadów, utylizacja odpadów, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wysypiska śmieci (składowiska odpadów), zakład termicznego przetwarzania odpadów, zanieczyszczenie środowiska, Zasada 3R, Zasada 5R, Zasada 8R, Zero Waste, znaki ekologiczne, znaki ekologiczne dla opakowań, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)
Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie