Piotr Zelt. Na każdym kroku trzeba pamiętać o ochronie środowiska

Piotr Zelt. Na każdym kroku trzeba pamiętać o ochronie środowiska
@ newseria.pl

Zdaniem aktora nie można bagatelizować niekorzystnych zmian zachodzących w naszym klimacie, natomiast trzeba dołożyć wszelkich starań, by je minimalizować. Piotr Zelt uważa, że jako konsumenci powinniśmy kilka razy się zastanowić przed zakupem kolejnych modnych przez jeden sezon ubrań czy elektronicznych gadżetów po to, żeby tylko zadowolić swoją próżność. Zachęca też do ponownego wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku, do segregacji śmieci i ograniczania plastiku.

Piotr Zelt wziął udział w evencie pod hasłem „Moda na recykling”. Aktor zauważa, że Polacy generują tony śmieci chociażby przez to, że kupują dużo, często tanich ubrań, które szybko się niszczą i lądują w koszu. Zachęca więc do tego, by nie ulegać nachalnym reklamom, pozornym promocjom i przecenom, bo te kuszące okazje w efekcie przynoszą więcej szkody niż pożytku, zarówno domowemu budżetowi, jak i środowisku. Przed zakupami najlepiej sprawdzić zawartość swojej garderoby i zastanowić się, czy kolejna rzecz jest nam naprawdę potrzebna.

Ja akurat nie mam z tym problemu, ponieważ jestem minimalistą i mnie jest bardzo trudno namówić na zakupy ciuchowe, również na pozbycie się z szafy pewnych rzeczy, do których ja się przyzwyczajam. Cały czas uważam, że one są dobre i nie potrzebuję więcej. Niestety cały czas jesteśmy namawiani do tego, żeby kupować nowe. Trzeba zadbać chociaż o to, żeby te stare, niepotrzebne rzeczy umieścić w pojemnikach do recyklingu, żeby utylizować te rzeczy w sposób przemyślany, a nie wyrzucać na śmieci i zanieczyszczać przez to środowisko.

mówi Piotr Zelt

Przy okazji aktor pochwalił się tym, jakie działania proekologiczne on sam wciela na co dzień w życie.

O środowisko trzeba dbać na każdym kroku, pamiętając o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody, zakręcaniu kranu, żeby woda nie lała się cały czas, kiedy myjemy zęby czy się golimy. To są podstawowe, elementarne wręcz rzeczy, o które każdy z nas jest w stanie zadbać. Cały czas jesteśmy namawiani do tego, żeby konsumować, a to, co już jest przestarzałe, wymieniać. Ja natomiast uważam, że trzeba robić wszystko, by nie produkować zbyt wiele niepotrzebnych śmieci, dłużej korzystać z różnych rzeczy i nie pozbywać się zbyt szybko pozornie niepotrzebnych przedmiotów, które mają jeszcze wartość użytkową i też często bardzo wielki walor estetyczny, bo one jeszcze mogą się przydać.

zauważa aktor

Piotr Zelt przekonuje, że nie jest mu obojętny los naszej planety i robi wszystko, by dbać o środowisko, dokonując mądrych i świadomych wyborów na wielu płaszczyznach. Nie ukrywa też, że jest wręcz przerażony globalnym ociepleniem klimatu i skutkami, jakie ono niesie.

Każdy zdroworozsądkowy człowiek, który obserwuje świat, widzi zmiany zachodzące w klimacie, w środowisku i w atmosferze. W tej chwili nabiera to już gigantycznego rozpędu. Zachodzą nawet takie anomalie pogodowe, które kiedyś w Polsce nie miały miejsca. Bardzo mnie to martwi. Kiedy ja byłem dzieckiem, to w naszej szerokości geograficznej zimy były dość długie i śnieżne, natomiast teraz właściwie są one deszczowe, nie ma śniegu. Są też okresy nadmiernej suszy albo z kolei powodzie, nie ma więc tej równowagi, która kiedyś była zachowana. Poza tym, na razie może jeszcze nie dostrzegamy tego problemu, bo cały czas woda nam płynie w kranach, ale Polska jest jednym z krajów o bardzo poważnym deficycie wody i wkrótce też zacznie nas to dotykać.

podsumowuje Piotr Zelt

źródło: newseria.pl

Ekologia, przyroda, środowisko – dodatkowe informacje:
agrocenoza, agroleśnictwo, atmosfera, biocenoza, biodegradacja, biofilia, biofobia, biologia, biom, bioróżnorodność, biosfera, biotop, błękitna planeta Ziemia, czwarta przyroda, drzewa, ekologia, ekoaktywizm, ekologizm, ekopolityka, ekosystem, ekozofia, eukarionty, ewolucja, fauna, fitocenoza, flora, gatunek, geosfera, habitat, hydrosfera, kalendarz ekologiczny, kalendarium wydarzeń ekologicznych, klimaks, koszenie trawników, krajobraz, las pierwotny, litosfera, łąka, mała retencja, martwe drewno, miedza, mikroorganizm, mokradło, natura, obszary siedliskowe, ochrona bierna, ochrona czynna, ochrona przyrody, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, organizm, pastwisko, park ciemnego nieba, pedosfera, populacja, powłoka ziemska, prawa zwierząt, przyroda, reintrodukcja, renaturalizacja, rekultywacja, renaturyzacja, restytucja, retencja, rewilding (zdziczanie, zadziczanie), rewitalizacja, rolnictwo ekologiczne, rolnictwo ekstensywne, rolnictwo regeneratywne, sieć troficzna, siedlisko, sozoligia, stanowisko, starodrzew, struktura ekosystemu, sukcesja, środowisko: przyrodnicze (naturalne), antropogeniczne, sztuczne, zdegradowane, torfowisko, trzeci krajobraz, turystyka ekologiczna, woda, wszechświat, zadrzewienia śródpolne, zasoby naturalne, Ziemia, zoocenoza, życie

formy ochrony przyrody w Polsce:
Obszar Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin zwierząt i grzybów, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, rezerwat przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe

ekologiczne idee:
filozofia Leave No Trace, kodeks (dekalog) podróżnika, głęboka ekologia, Hipoteza Gai, Wildlife Selfie Code

konwencje, traktaty, konferencje, święta:
Agenda 21
Dyrektywy ws. jakości powietrza (AAQD)
Konwencją Helsińską HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku)
Konwencja Jamajska (Konwencja Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza)
Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk – Konwencja Berneńska
Konwencja Londyńska (Konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu mórz przez zatapianie odpadów i innych substancji)
Konwencja MARPOL (Międzynarodowa Konwencja o Zapobieganiu Zanieczyszczaniu Morza Przez Statki)
Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (United Nations Convention on the Law of the Sea, UNCLOS)
Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt – Konwencja Bońska CMS
Konwencja o różnorodności biologicznej CBD
Konwencja Ramsarska
Konferencja i deklaracja Sztokholmska ONZ
Konwencja Waszyngtońska CITIES
Konwencja Wiedeńska w Sprawie Ochrony Warstwy Ozonowej
Konwencja w Sprawie Ochrony i Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN
Nature Restoration Law
Porozumienie o ochronie populacji europejskich nietoperzy EUROBATS
Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku Północno-Wschodniego Atlantyku Morza Irlandzkiego i Morza Północnego ASCOBANS
Porozumienie Paryskie
Protokół z Kioto
Protokół z Montrealu (Protokół Montrealski)
Ramowa dyrektywa wodna
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu UNFCCC
Strategia Różnorodności Biologicznej w UE do 2030
Szczyt Ziemi 1992 (Earth Summit 1992)
Szczyt Ziemi 2002 (The World Summit on Sustainable Development)
Światowy Dzień Środowiska
Traktat o przestrzeni kosmicznej (Outer Space Treaty)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top