Dr biologii łączy pomoc kobietom w Wenezueli z ochroną zagrożonych gatunków

Dr biologii łączy pomoc kobietom w Wenezueli z ochroną zagrożonych gatunków
Pixabay / @ sharkolot

Wsparcie samotnych matek w Wenezueli i ochrona zagrożonych gatunków – głównie tapira amerykańskiego – to dwa kluczowe elementy projektu pomocowego wymyślonego przez dr Izabelę Stachowicz z Uniwersytetu Łódzkiego. Ważną też rolę odgrywa w nim czekolada.

Konferencja prasowa poświęcona projektowi dr Stachowicz odbyła się w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Zorganizowano ją przed wybiegiem zamieszkanym przez tapiry amerykańskie, bo właśnie o zachowanie tego gatunku będzie walczyć dr Stachowicz, zaś jej bronią ma być ręcznie wyrabiana naturalna czekolada.

Nieopodal plantacji kakaowca spaceruje największy ssak obu Ameryk – tapir amerykański. To osobliwe zwierzę uważane jest za architekta ekosystemu. Odgrywa ono kluczową rolę jako rozsiewacz nasion, nawet na duże odległości. Niestety, kryzys ekonomiczny sprawił, że mieszkańcy Wenezueli coraz częściej polują na tapiry. Moim zdaniem nie wystarczy zabronić polowań, trzeba uczyć od podstaw, że to zwierzę jest jednym ze skarbów narodowych. W budowaniu tej świadomości może pomóc wykorzystanie wizerunku tapira w tworzeniu rękodzieła dla turystów. To jeden ze sposobów dotarcia do lokalnej społeczności z informacją, że polowanie na tapiry jest złe. Nie da się tego zrobić, nie dając głodnym ludziom niczego w zamian.

wyjaśnia dr Stachowicz

Dr Stachowicz na co dzień bada narażone na wyginięcie ssaki, ale podczas ośmiu lat spędzonych w Wenezueli zaangażowała się także w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Stąd pomysł na założenie zbiórki „Czekolada z misją” na portalu pomagam.pl.

Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na to, by kobiety w Wenezueli – a dokładnie te mieszkające w okolicy rezerwatu Guaquira w stanie Yaracuy – mogły przejść odpowiednie szkolenie i zakupić sprzęt potrzebny do wytwarzania czekoladowych pralinek. Chcemy, by czekoladki były w kształcie zwierząt, jakie można spotkać w rezerwacie, a więc tapira amerykańskiego, pumy, ocelota, które są gatunkami chronionymi. W ten sposób nie tylko dopomożemy okolicznym mieszkańcom, ale też będziemy promować ochronę tych zwierząt.

zaznacza dr Stachowicz

Fundacja Open Science Conservation, która jest organizatorem zbiórki, chce zebrać 25 tys. zł, co pozwoliłoby na wsparcie około 70 kobiet. Poza drobnym rzemiosłem nie mają one zbyt wielu możliwości zarabiania pieniędzy. Tymczasem – według danych przytoczonych przez dr biologii – w Wenezueli aż 70% matek wychowuje dzieci samotnie; to zjawisko charakterystyczne dla wielu krajów Ameryki Południowej.

Wiemy, że jest duże zainteresowanie i że te panie bardzo czekają na naszą pomoc. Chcą podjąć to wyzwanie, bo praca z czekoladą wcale nie jest łatwa, zwłaszcza przy temperaturze 35 stopni i wilgotności 98%.

podkreśla dr Stachowicz

Badaczka zauważa, że kakao, które będzie służyć do wyrobu czekolady, pochodzi z plantacji fair trade – kakaowce rosną na niej w cieniu koron wysokich drzew.

Dają one schronienie wielu gatunkom zwierząt. Podczas mojego pobytu w Wenezueli mogłam zaobserwować, jak oceloty, pancerniki, aguti i różne gatunki małp oraz wielkie bogactwo ptaków doskonale czują się na plantacji La Guaquira, z którą współpracuję i jakie ma to znaczenie dla roślin i zwierząt. Na tej plantacji nie używa się też żadnych sztucznych nawozów ani innych środków syntetycznych. To ma wpływ na ciągłość ekosystemu, ale również mniejszą produkcję – to świadoma decyzja zarządzających plantacją.

wyjaśnia

Dr Stachowicz planuje wyjazd do Wenezueli w listopadzie; jeśli uda się zebrać odpowiednią kwotę, będzie mogła rozpocząć realizację swojego planu pomocy.

Po raz pierwszy pojechałam do Wenezueli w 2009 roku na kurs ekologii tropikalnej, organizowany przez Uniwersytet Jagielloński, który ukończyłam. Zakochałam się w tym kraju, w jego ludziach, kulturze i oczywiście w przyrodzie, bo Wenezuela ma wszystkie ekosystemy neotropikalne – od lodowców po rafy koralowe. W 2012 r. organizowaliśmy z National Geografic ekspedycję na jedną z niezdobytych gór, gdzie odkryłam nowe gatunki motyli i żaby.

zaznacza

W 2013 roku badaczka zdecydowała się na rozpoczęcie doktoratu w Instituto Venezolano de Investigaciones Cientificas. Jednak w Wenezueli doszło do zmiany prezydenta, kraj pogrążył się w kryzysie.

Na początku pandemii przeprowadziłam się do Łodzi, gdzie rozpoczęłam pracę na Uniwersytecie Łódzkim, kontynuując pracę badawczą, która skupia się na wpływie czynników antropogenicznych, czyli tych, które formujemy my, ludzie, na ssaki duże i średnie. Używam w swoich badaniach fotopułapek; kilka filmów z tapirami z Guaquiry można obejrzeć także na stronie naszej zbiórki.

dodaje dr Stachowicz

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Ekologia, przyroda, środowisko – dodatkowe informacje:
agrocenoza, agroleśnictwo, atmosfera, biocenoza, biodegradacja, biofilia, biofobia, biologia, biom, bioróżnorodność, biosfera, biotop, błękitna planeta Ziemia, czwarta przyroda, drzewa, ekologia, ekoaktywizm, ekologizm, ekopolityka, ekosystem, ekozofia, eukarionty, ewolucja, fauna, fitocenoza, flora, gatunek, geosfera, habitat, hydrosfera, kalendarz ekologiczny, kalendarium wydarzeń ekologicznych, klimaks, koszenie trawników, krajobraz, las pierwotny, litosfera, łąka, mała retencja, martwe drewno, miedza, mikroorganizm, mokradło, natura, obszary siedliskowe, ochrona bierna, ochrona czynna, ochrona przyrody, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, organizm, pastwisko, park ciemnego nieba, pedosfera, populacja, powłoka ziemska, prawa zwierząt, przyroda, reintrodukcja, renaturalizacja, rekultywacja, renaturyzacja, restytucja, retencja, rewitalizacja, rolnictwo ekologiczne, rolnictwo ekstensywne, sieć troficzna, siedlisko, sozoligia, stanowisko, starodrzew, struktura ekosystemu, sukcesja, środowisko: przyrodnicze (naturalne), antropogeniczne, sztuczne, zdegradowane, torfowisko, trzeci krajobraz, turystyka ekologiczna, woda, wszechświat, zadrzewienia śródpolne, zasoby naturalne, Ziemia, zoocenoza, życie

formy ochrony przyrody w Polsce:
Obszar Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin zwierząt i grzybów, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, rezerwat przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe

ekologiczne idee:
filozofia Leave No Trace, kodeks (dekalog) podróżnika, głęboka ekologia, Hipoteza Gai, Wildlife Selfie Code

konwencje, traktaty, konferencje, święta:
Agenda 21
Dyrektywy ws. jakości powietrza (AAQD)
Konwencją Helsińską HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku)
Konwencja Jamajska (Konwencja Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza)
Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk – Konwencja Berneńska
Konwencja Londyńska (Konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu mórz przez zatapianie odpadów i innych substancji)
Konwencja MARPOL (Międzynarodowa Konwencja o Zapobieganiu Zanieczyszczaniu Morza Przez Statki)
Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (United Nations Convention on the Law of the Sea, UNCLOS)
Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt – Konwencja Bońska CMS
Konwencja o różnorodności biologicznej CBD
Konwencja Ramsarska
Konferencja i deklaracja Sztokholmska ONZ
Konwencja Waszyngtońska CITIES
Konwencja Wiedeńska w Sprawie Ochrony Warstwy Ozonowej
Konwencja w Sprawie Ochrony i Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN
Nature Restoration Law
Porozumienie o ochronie populacji europejskich nietoperzy EUROBATS
Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku Północno-Wschodniego Atlantyku Morza Irlandzkiego i Morza Północnego ASCOBANS
Porozumienie Paryskie
Protokół z Kioto
Protokół z Montrealu (Protokół Montrealski)
Ramowa dyrektywa wodna
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu UNFCCC
Strategia Różnorodności Biologicznej w UE do 2030
Szczyt Ziemi 1992 (Earth Summit 1992)
Szczyt Ziemi 2002 (The World Summit on Sustainable Development)
Światowy Dzień Środowiska
Traktat o przestrzeni kosmicznej (Outer Space Treaty)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top