Ochrona przyrody coraz ważniejsza dla społeczeństwa

Ochrona przyrody coraz ważniejsza dla społeczeństwa
Pixabay / @ Geralt

Przyroda i ochrona przyrody są coraz ważniejsze dla społeczeństwa. Popularyzacja pomaga w odkrywaniu tajemnic przyrody, ale też w dotarciu do decydentów, którzy podejmują decyzje w zakresie ochrony środowiska – mówi prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN. W konkursie Popularyzator Nauki Instytut otrzymał pozaregulaminową Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego.

Redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną Instytutowi Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Redakcja oceniła Instytut za wieloletnią aktywność popularyzatorską, otwartość na media, chęć dzielenia się wiedzą oraz wynikami swoich badań zarówno ze społecznością, jak i podmiotami, które decydują w Polsce o ochronie przyrody. Instytut praktykuje takie podejście od lat.

Ta nagroda to docenienie naszych wysiłków jeśli chodzi o popularyzację wiedzy. Staramy się w Instytucie spopularyzować praktycznie każdy artykuł naukowy, ale też wykorzystywać wiedzę naukową, którą gromadzimy, w ochronie przyrody. Ta nagroda może nas zmobilizować, żeby jeszcze zwiększyć te wysiłki, bo przyroda i ochrona przyrody są coraz ważniejsze dla społeczeństwa. Widzimy to w Puszczy Białowieskiej, gdzie kiedyś łatwiej było spotkać wilka niż turystę z mapą na rowerze. Teraz się to zmienia. Jest większe zainteresowanie w odkrywaniem tajemnic przyrody i nauka w tym pomaga, a szczególnie popularyzacja nauki.

mówi prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN

Popularyzacja – jak zaznacza – pozwala przekładać wiedzę naukową na język zwykłego obywatela.

To jest okno, dzięki któremu społeczeństwo może zobaczyć, czym się zajmują naukowcy, jakie ciekawe badania prowadzą, czemu te badania służą. (…) Dzięki temu otwieramy naukę, może ona dotrzeć nie tylko do społeczeństwa, ale szczególnie do decydentów, którzy podejmują decyzje.

Mam nadzieję, że nagroda (…) przyczyni się do ochrony przyrody, do tego żeby nam się żyło lepiej w czystszym powietrzu w zielonej, pięknej przyrodzie. Co jest szczególnie ważne w dobie wyzwań cywilizacyjnych i dobie ocieplenia klimatu.

podsumowuje naukowiec

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Ochrona środowiska – dodatkowe informacje:
agenda 21, błękitna planeta Ziemia, czwarta przyroda, drzewa, ekosystem, filozofia Leave No Trace, kodeks (dekalog) podróżnika, Konwencję o zachowaniu różnorodności biologicznej, Konwencja Ramsarska, Konferencja sztokholmska ONZ, Konwencja Waszyngtońska CITIESLista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, mała retencja, mokradła, natura, Natura 2000 – obszary ptasie, obszary siedliskowe, obszary chronionego krajobrazu, ochrona bierna, ochrona czynna, ochrona przyrody, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, park ciemnego nieba, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, renaturalizacja, rekultywacja, renaturyzacja, retencja, rezerwat, Szczyt Ziemi 1992 (Earth Summit 1992), środowisko, środowisko przyrodnicze (naturalne), środowisko antropogeniczne, środowisko sztuczne, środowisko zdegradowane, torfowisko, trzeci krajobraz, turystyka ekologiczna, użytki ekologiczne, Wildlife Selfie Code, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top