Naukowcy pomogą dobrać sposób ogrzewania budynku, powierzchnię okien, izolację i wentylację, aby ograniczać straty ciepła i jak najlepiej zagospodarować naturalne światło słoneczne i odnawialne źródła energii.
Efektywność energetyczną budynków optymalizują: prof. dr hab. inż. Adam Stolarski, dr inż. Mariusz Owczarek i Aleksandra Stachera z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz dr inż. Marek Telejko z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Opracowali oni tzw. globalny wskaźnik zużycia energii w budynkach, a wyniki badań opublikowali w czasopiśmie „Energies”.
Jak wyjaśniają autorzy artykułu, na energooszczędność budynku wpływa przede wszystkim izolacja przegród budynku. Podstawowymi materiałami są tu styropian i wełna mineralna, materiały w formie granulatu, pianki i aerożele.
Z punktu widzenia oszczędności energii korzystnie byłoby maksymalnie ograniczać strumień wentylacji, ale oczywiście jest to bardzo niekorzystne ze względów sanitarnych. Rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli zastosowanie wymiennika ciepła, który zapobiega oddawaniu ciepła z wentylacji, ale nie blokuje wymiany powietrza. Do zastosowania tego systemu konieczne jest jednak zainstalowanie wentylacji mechanicznej.
mówią autorzy badań
Bryła budynku powinna być zaprojektowana tak, aby umożliwić zyski z promieniowania słonecznego, co wiąże się z odpowiednią powierzchnią okien. Z drugiej strony zaprojektowanie zbyt dużej powierzchni oszklonych może grozić przegrzewaniem budynku w okresie letnim.
Aby zapewnić regulację zysków energii można zamontować w oknach przesłony, najlepiej zewnętrzne. Korzystnie jest również wyposażyć budynek w źródła energii o mniejszym wpływie na środowisko, w tym odnawialne.
radzą naukowcy
Przy opracowaniu metody, która poprawia efektywność energetyczną budynków naukowcy z WAT uwzględnili wpływ składników należących do różnych grup takich jak lokalizacja, materiały konstrukcyjne i izolacyjne, instalacje ocenianych w aspekcie czterech kryteriów: energii końcowej, kosztu, trwałości oraz czasu zwrotu nakładów inwestycyjnych.
Autorzy artykułu oceniają, że tylko opracowana przez nas metoda umożliwia analizę pojedynczych składników materiałowo-konstrukcyjno-instalacyjnych, pozwalając uzyskać wszystkie możliwe ich kombinacje. Jednocześnie pozwala ona sprawdzić, czy uzyskane kombinacje są zgodne z wymaganiami technicznymi, użytkowymi i prawnymi.
Metoda może być stosowana w nowych lub istniejących budynkach każdego typu, w różnych lokalizacjach i w różnych strefach klimatycznych. Umożliwia analizę dodatkowych kryteriów, na przykład komfortu termicznego, akustycznego, elektromagnetycznego, emisyjności gazów z materiałów budowlanych lub podłoża gruntowego.
Metodę analizy można zastosować do oceny energochłonności nowych budynków, jak również do modernizacji już istniejących.
Rozwiązania energooszczędne są zwykle droższe inwestycyjnie i bardziej złożone technicznie niż rozwiązania klasyczne. Na przykład instalacja pompy ciepła wspomaganej ogniwami słonecznymi będzie droższa niż kocioł gazowy o tej samej mocy. Jednak koszty ogrzewania dla instalacji z pompą ciepła będą niższe a poza tym zyskujemy pewną niezależność od zewnętrznych dostaw energii. Korzystne w tym względnie jest wsparcie kosztów inwestycyjnych ułatwiające podjęcie decyzji o instalacji bardziej energooszczędnego i ekologicznego źródła.
tłumaczą naukowcy
Metoda opracowana przez naukowców WAT może być rozwijana poprzez uwzględnienie kolejnych składników oraz zwiększenie liczby kryteriów. W planach jest również opracowanie odpowiedniego oprogramowania, aby eksperci i mieszkańcy mogli ją wykorzystać do zwiększenia efektywności energetycznej budynków.
źródło: naukawpolsce.pap.pl
🏡 Dom ekologiczny
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo
Circular Economy Action Plan (CEAP)
Construction Products Regulation (CPR)
🏛️ Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act
🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕
🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie