Oszczędzanie energii – remedium na twoje problemy

Oszczędzanie energii – remedium na twoje problemy
Pixabay / @ ri

Pieniądze, zdrowie i ochrona środowiska – wszystkie te trzy dziedziny znacząco wpływają na życie człowieka. Co gdyby można byłoby ulepszyć te wszystkie obszary? Polacy mają tendencję do przegrzewania swoich mieszkań. Chociaż temperatura 23℃-25℃ wydaje się dla nas idealna, tak nasze zdrowie, portfel i środowisko cierpi. Wysuszenie śluzówki, gorszy sen, zmęczenie – nic z tego nie brzmi atrakcyjnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że temperatura 18℃-19℃ jest dla nas najbardziej optymalna.

Utrzymaniu optymalnej wilgotności w pomieszczeniu pomaga obniżenie temperatury. W okresie jesienno-zimowym powinna oscylować ona w granicach 20–21 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki, co utrudnia oddychanie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za obniżeniem temperatury w domach jest aspekt środowiskowy.

.wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Bolesław Samolińsk

Eksperci z Politechniki Warszawskiej obliczyli, że obniżenie temperatury z 22 na 21 stopni pozwoliłoby nam zmniejszyć emisję CO2 o 450 ton rocznie! A obniżenie temperatury o jeden stopień, także pozwala nam na oszczędność 5-8% energii.

Więc jak właściwie możemy oszczędzać energię?

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na szczegóły:

  • gotujmy zawsze z przykrywką, zaoszczędzamy wtedy czas i energię
  • odsłońmy rolety, korzystajmy z naturalnego światła, jeżeli jest wystarczające
  • wietrzmy mieszkanie krótko, ale intensywnie
  • regularnie rozmrażajmy lodówkę
  • sprawdzajmy czy grzejniki są odpowietrzone

Na stronie fundacji Veolia i social mediach projektu „dalEKOwzroczne” możemy więcej wyczytać na ten temat.

„DalEKOwzroczne” to projekt pięciu ambitnych licealistek z całej Polski, polegający na edukowaniu na tematy związane ze środowiskiem i na zwiększeniu zaangażowania lokalnej społeczności w ochronę środowiska. Oszczędzanie energii, OZE, czy fast fashion to tylko niektóre zagadnienia, które poruszają na swoim Tiktoku, Instagramie czy wydarzeniach.

Działają one w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dotychczas realizowały swoje cele przez prowadzenie wykładów i warsztatów, akcję sadzenia drzew we współpracy z przasnyskim nadleśnictwem, działalność w mediach społecznościowych i wiele innych. Udało im się dotrzeć do prawie pięciuset beneficjentów przez organizację sześciu wydarzeń, ponad czterdziestu tysięcy odbiorców w mediach społecznościowych, zyskać szereg partnerów i funduszy. Licealistki wystąpiły m.in w czwartym programie Polskiego Radia, czasopiśmie Cogito, a także TVP3. Dziewczęta są uczestniczkami dwóch programów mentorskich od fundacji Veolia i firmy Enea.

dodatkowe informacje:
facebook: https://www.facebook.com/dalEKOwzroczne
tiktok: https://www.tiktok.com/@dalekowzroczne
instagram: https://www.instagram.com/dalekowzroczne/

źródło: materiały prasowe, Paulina Okniańska

Dom ekologiczny – dodatkowe informacje:
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top