Nadchodzi era zielonych biurowców

Nadchodzi era zielonych biurowców
Pixabay/ @ derschoeneali

Z badań wynika, że inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. ESG na stałe zawitało do przestrzeni biurowych, a zielone biura to bliska przyszłość.

ESG to skrót wskazujący na trzy filary pozafinansowej oceny przedsiębiorstw i organizacji. To na ich podstawie powstają ratingi brane pod uwagę m.in. przez inwestorów czy otoczenie biznesowe. Składają się z trzech parametrów: środowiskowych (environmental), społecznej odpowiedzialności biznesu (social responsibility) oraz ładu korporacyjnego (corporate governance). Dotykają one praktycznie wszystkich działalności. W naturalny sposób także przestrzeni biurowej.

ESG na stałe zawitało do przestrzeni biurowych. W projektach biurowych wynika to nie tylko z obowiązku raportowania, ale również z dbałości o środowisko. Wykorzystujemy więc beton niskoemisyjny czy materiały z recyklingu do budowy. Dbałość o środowisko przejawia się również w zarządzaniu światłem, wodą czy wykorzystywaniu wody deszczowej do podlewania przestrzeni zielonych. Są to wszystko działania, które pozwalają nam ograniczać emisję CO2 do środowiska.

mówi Marta Zawadzka, dyrektorka najmu w Yareal Polska

Jeszcze na początku XXI wieku nikt się nie zastanawiał nad tym, w jakim stopniu ślad węglowy zależy od biur. Dziś jest to przedmiot poważnej analizy, rozpoczynającej się już na etapie projektowania nowego budynku.

O tym, jak duży jest ślad węglowy, decyduje już sam etap budowy, czyli wykorzystywanie odpowiednich materiałów do budowy, np. betonu niskoemisyjnego. Istotne w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko jest również m.in. wykorzystanie prądu pochodzącego z farm wiatrowych. Można też wykorzystywać materiały z recyklingu.

zauważa ekspertka

Biorąc pod uwagę wyłącznie powyższe elementy, już na samym początku procesu inwestycyjnego można ograniczyć emisję CO2. Na kolejnych etapach dochodzą aspekty związane z zarządzaniem projektem oraz nieruchomością. Można wymienić chociażby sposoby na ograniczenie zużycia prądu czy wody.

Im szybciej przedsiębiorstwa zdadzą sobie sprawę z wagi ESG w ich funkcjonowaniu w najbliższych latach, tym lepiej. Według raportu „Przyjazne biura. Przewodnik po budynkach, w których chce się pracować” opublikowanego przez ThinkCo aż 83% ekspertów jest zdania, że inicjatywy ESG zwiększą wartość dla akcjonariuszy w ciągu najbliższych pięciu lat. Prawie trzy czwarte inwestorów indywidualnych (74%) rozważa rezygnację z inwestowania w podmioty, które wykazują słabą wydajność w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wiele wskazuje na to, że po 2028 roku każdy nowo powstający budynek na terenie UE będzie musiał spełniać standardy zeroemisyjności. ThinkCo zwraca uwagę, że obecnie międzynarodowe fundusze nie inwestują w budynki, które nie mają zielonych certyfikatów. Sami najemcy coraz bardziej biorą pod uwagę zgodność biur z ESG. To pokazuje, że termin „zielone biuro” nie jest jedynie odległą wizją.

Gdy myślę o zielonym biurze, to pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to duża ilość zieleni, ale też myślę o fotowoltaice, o pompach ciepła, o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, o świadomym zarządzaniu, oszczędności. Tak widzę biura za kilka lat.

mówi Marta Zawadzka

ThinkCo wskazuje na wyniki badań, według których zielone biura przekładają się na wzrost wydolności pracowników o 26%. Według badań 93% osób, które pracują w takich obiektach, deklaruje lepsze samopoczucie oraz zadowolenie z wykonywanej pracy. Co więcej, wpływ naturalnego światła oraz nowoczesnej wentylacji przekłada się na zmniejszenie liczby dni chorobowych pracowników. Opisywane tendencje nie oznaczają jednak, że starsze obiekty skazane są na rozbiórkę.

Na polskim rynku widzimy coraz więcej nowo budowanych biurowców, które wykorzystują wszystkie aspekty z modelu ograniczenia emisji i punktów ESG. Jest też dosyć spora tkanka starszych biurowców, które obecnie coraz częściej przechodzą tak zwany redevelopment, czyli są wykupywane i przebudowywane. Są w nich montowane nowe instalacje, powierzchnia staje się bardziej efektywna, ergonomiczna. Taki budynek zyskuje nowe życie.

wyjaśnia ekspertka Yareal Polska

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2023 roku oddano do użytku 497 nowych budynków o charakterze biurowym. W porównaniu do 2022 roku nastąpił więc spadek o 4,1%. Łączna powierzchnia użytkowa nowych biur oddanych w ub.r. to 779,1 tys. mkw., co przekłada się na spadek o 3,3%.

źródło: newseria.pl

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top