Znacząco niższe koszty ogrzewania, proste i wygodne użytkowanie, a także bezemisyjność i ekologiczność – to główne czynniki, które wpływają na wzrost popularności pomp ciepła w polskich domach. Szacuje się, że do 2030 roku średni udział tych urządzeń we wszystkich budynkach wyniesie od 10 do ponad 20%.
Pompy ciepła od wielu lat są rozwiązaniem niezwykle popularnym w krajach skandynawskich, Szwajcarii, Niemczech. W Polsce także odnotowujemy dynamiczny rozwój rynku tych urządzeń. Według szacunków PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła), w 2019 roku udział pomp ciepła stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych wynosił ok. 23% i od 2011 roku wzrósł 10-krotnie. Co przemawia za rosnącą popularnością tych urządzeń?
Oszczędność i komfort użytkowania
Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Ogrzewa pomieszczenia i wodę, a latem może pełnić także funkcję chłodzenia. Do działania potrzebuje energii odnawialnej z powietrza, wody lub ziemi oraz podłączenia do prądu. Z 1 kWh pobranej energii elektrycznej wytwarza do nawet 5 kWh energii cieplnej. To rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie węglem, gazem czy innymi paliwami, a dodatkowo nie wymaga organizacji dostawy tych paliw.
Jeszcze większe oszczędności można uzyskać łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Przy dobrze dobranej instalacji PV, wyprodukowana zostanie dokładnie taka ilość prądu, jaka wystarczy na ogrzanie całego budynku, a dom osiągnie zerowy bilans energii elektrycznej.
tłumaczy Michał Kopyść, ekspert w zakresie energetyki odnawialnej z firmy Columbus Energy
Pompa ciepła nie wymaga także specjalnej obsługi. Wystarczy jedynie ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Powietrzna pompa ciepła jest niewymagająca od strony serwisowej – dzięki prostej budowie rzadko ulega awarii. Jest sterowana w pełni automatycznie, także zdalnie. Do jej działania nie jest potrzebna żadna specjalna infrastruktura, dodatkowe pomieszczenie czy komin, jak w przypadku kotłów paliwowych.
W starszych domach pompę można podłączyć do istniejących instalacji grzejnikowych, jednak takie rozwiązanie jest mniej wydajne niż w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie w przypadku budowy nowego domu, planując zastosowanie pompy.
dodaje ekspert Columbus
Benefity dla środowiska
Istotnym argumentem dla coraz bardziej świadomych ekologicznie właścicieli domów, przemawiającym za wyborem pompy ciepła, jest brak bezpośredniej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Praca urządzenia nie generuje żadnych odpadów typu popiół, sadza czy spaliny, a użytkowanie pomaga zredukować emisję tlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów i pyłów o ok. 80%. A zatem tego rodzaju ogrzewanie przyczynia się bezpośrednio do redukcji smogu oraz wszystkich negatywnych środowiskowych i zdrowotnych efektów tego zjawiska.
Jeśli pompa ciepła zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną, jej praca może odbywać się całkowicie bez wykorzystania paliw kopalnych. Prąd potrzebny do uruchomienia urządzenia będzie powstawał z energii słonecznej, zaś ogrzewanie lub chłodzenie będzie generowane z energii pobieranej z powietrza.
tłumaczy ekspert Columbus
Rosnącemu zainteresowaniu pompami ciepła sprzyjają także unijne dyrektywy, ukierunkowane na niskoemisyjne rozwiązania energetyczne, oraz idące za nimi krajowe dotacje, jak program „Czyste Powietrze”. Dzięki takim dotacjom można znacząco obniżyć koszty zakupu tych urządzeń. W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet 14 100 zł
Oprócz tego, wydatki poniesione na zakup i montaż pompy ciepła można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej do kwoty 53 000 zł.
źródło: materiały prasowe
Dom ekologiczny – podstawowe informacje:
Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.
Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.
Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.
Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.
Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.
Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.
Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.
Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.
Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.
Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?