Włącz się w zmianę z Castoramą. Rusza jesienna edycja „Kwiaty za elektrograty”

Włącz się w zmianę z Castoramą. Rusza jesienna edycja „Kwiaty za elektrograty”
@ materiały prasowe

Dołącz do ekologicznej zmiany z Castoramą! W tegorocznej edycji „Kwiaty za elektrograty” zrób coś dobrego dla planety – w dniach 19–21 września oddaj zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie Castorama, a w zamian otrzymasz piękne wrzosy. Wspólnie możemy zmieniać codzienne nawyki na bardziej zrównoważone – zaczynając od ekologicznych, i przede wszystkim bezpiecznych, porządków w sprzętach domowych.

Odpowiedzialność ekologiczna staje się coraz ważniejsza, a Castorama – rozumiejąc, że zmiany zaczynają się od małych, codziennych wyborów – od lat stawia na praktyczne działania, które edukują i uświadamiają, jak każdy z nas może włączyć się w ochronę środowiska. Jesienna edycja „Kwiaty za elektrograty” to nie tylko okazja, aby pozbyć się zalegającego w domach sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii czy telefonów komórkowych, ale przede wszystkim możliwość mądrego i przyjaznego dla planety zutylizowania niebezpiecznych odpadów. Oddając zużyty sprzęt, klienci mogą cieszyć się darmowymi wrzosami, które ozdobią ich balkony i tarasy.

Liczba wrzosów do odebrania zależy od rodzaju przyniesionych elektroodpadów, a każdy uczestnik może odebrać do 10 sztuk roślin. Akcja odbywa się we wszystkich sklepach Castorama w całej Polsce i trwa od czwartku 19 września do soboty 21 września 2024 roku lub do wyczerpania zapasów roślin.

Podczas tegorocznej edycji akcji Castorama stawia na jeszcze szerszą edukację ekologiczną. Według szacunków ONZ, na całym świecie każdego roku powstaje około 50 milionów ton elektrośmieci. To ogromna ilość, która nieustanne rośnie w związku z szybkim rozwojem technologii i coraz krótszymi cyklami życia urządzeń elektronicznych. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba ta może zwiększyć się do 74 milionów ton. Przykładowo, komputery i laptopy, zbudowane z tworzyw sztucznych i metali, mogą zalegać w środowisku przez 1 do 1,5 miliona lat, pozostawiając trwały ślad. Plastik, szkło, aluminium i dodatkowo substancje, takie jak ołów i rtęć, mogą przedostawać się do gleby i wód gruntowych, prowadząc do długotrwałego zanieczyszczenia środowiska. Stąd nieprawidłowe składowanie elektrośmieci może mieć też poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i ekosystemów.

Akcja „Kwiaty za elektrograty” odbywa się dwa razy w roku, jednak poszerzać swoją wiedzę o bezpiecznym recyklingu sprzętów elektrycznych i elektronicznych można w każdej chwili. Śledząc kanały Castorama w mediach społecznościowych i korzystając z porad dostępnych na stronie castorama.pl w zakładce „Inspiracje i porady” można wprowadzać pro-ekologiczne nawyki do swojego domu. Castorama przygotowała materiały edukacyjne, które wyjaśniają, jakie korzyści dla planety płyną z właściwego postępowania z elektroodpadami. Żeby ułatwić zrozumienie, jak wyglądają dalsze losy elektroodpadów zbieranych podczas akcji „Kwiaty za elektrograty”, Castorama zrealizowała również krótki film dostępny w serwisie YouTube.

Akcja „Kwiaty za Elektrograty” to dla nas nie tylko możliwość zbierania elektroodpadów na ogromną skalę, ale przede wszystkim ważna okazja do budowania świadomości ekologicznej wśród naszych klientów. Rekordowe liczby są istotne, jednak jeszcze większe znaczenie ma edukacja nt. długofalowych skutków naszych codziennych wyborów. Nasza inicjatywa pozwala każdemu włączyć się w ochronę środowiska poprzez małe, codzienne działania. Co ważne, akcja ta wspiera również realizację krajowych i europejskich celów w zakresie odzysku surowców i redukcji odpadów. W tej chwili w Polsce zbiera się 11,24 kg e-odpadów na mieszkańca, co nieznacznie przekracza unijną średnią – 11 kg na mieszkańca. „Kwiaty za elektrograty” na pewno pozytywnie wpływa na ten wynik. Dodatkowo, współpraca z lokalnymi firmami zajmującymi się recyklingiem wzmacnia lokalne gospodarki, tworząc miejsca pracy i promując zrównoważone technologie.

mówi Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu

Od momentu zainicjowania w 2011 roku akcja „Kwiaty za elektrograty” nieustannie podnosi świadomość ekologiczną wśród klientów Castoramy: dotychczas udało się zebrać 4863 tony elektrośmieci. W Castoramie można również oddać sprzęt elektryczny i elektroniczny na co dzień bez otrzymania kwiatów w podziękowaniu – wystarczy zostawić elektroodpady w dowolnym sklepie w przeznaczonych do tego pojemnikach. W ramach tej zbiórki udało się zebrać kolejne 4 000 ton odpadów!

źródło: materiał prasowy

Śmieci i odpady – dodatkowe informacje:
air-commerce, aluminium, baterie, cykl życia produktu, dzikie wysypiska, Dyrektywa Single Use Plastic (SUP), Dyrektywa opakowaniowa, ekoprojektowanie, elektroodpady (elektrośmieci), gospodarka odpadami, greenwashing, Hierarchia postępowania z odpadami (Waste hierarchy), End Plastic Pollution, kompost, kompostowanie, Less Waste, mikroplastik, opakowania ekologiczne, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, overpacking (nadmier opakowania), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), papier, Plastisfera (Plastisphere), Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), recykler, recykling odpadów, recyklomaty, Rot (Kompostuj), Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP), segregacja odpadów, selektywna zbiórka odpadów, spalarnie odpadów, Sprzątanie Świata (Clean up the World), system kaucyjny (depozytowy), szkło, tworzywa (polimery) biodegradowalne (zielone polimery), tworzywa sztuczne (plastik), świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja, upcykling odpadów, utylizacja odpadów, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wysypiska śmieci (składowiska odpadów), zakład termicznego przetwarzania odpadów, zanieczyszczenie środowiska, Zasada 3R, Zasada 5R, Zasada 8R, Zero Waste, znaki ekologiczne, znaki ekologiczne dla opakowań, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top