Trzy poziomy zaawansowania w oszczędzaniu prądu

Trzy poziomy zaawansowania w oszczędzaniu prądu
Pixabay / @ TBIT

Wrzesień to w kalendarzach Polaków miesiąc finansowej walki i prób oszczędzania. Dla tych, którzy muszą wyprawić swoje dzieci do szkoły, oznacza co roku wydatki na poziomie kilkuset złotych. Dla większości z nas to także pierwszy miesiąc po wakacjach, które – czy z ograniczeniami wynikającymi z epidemii, czy bez – zawsze uszczuplają domowy budżet. W tym roku, na wrześniowym horyzoncie pojawiło się jeszcze jedno wyzwanie – wyższe rachunki za prąd.

Jesienią wielu z nas wciąż pracuje zdalnie, a sytuacja jest na tyle dynamiczna, że dzieci mogą zaraz dołączyć do zdalnie pracujących rodziców i uczyć się online. I tak jak nie cofniemy wydatków na wakacje, a przygotować dzieci do szkoły trzeba było obojętnie, czy będzie dalej normalna czy zdalna, to w kwestii rachunków za prąd mamy jeszcze coś do powiedzenia. Trzeba zacząć oszczędzać.

Trzy poziomy zaawansowania w oszczędzaniu

Do oszczędzania prądu w domu można podejść na trzy sposoby.

Po pierwsze, mamy do dyspozycji kilka zasad, które są na tyle proste, by wdrożyć je „od zaraz”, a przy tym zupełnie bez kosztów – wystarczy:

  • wyłączać światło po wyjściu z pomieszczenia
  • pilnować, aby urządzenia takie jak np. laptop nie zostawały w trybie stand-by
  • ustawić biurko czy stół, przy którym pracujemy bliżej okna – tak, by jak najwięcej korzystać ze światła dziennego
  • gotować zawsze pod przykryciem i pilnując, żeby dno naczynia, w którym gotujemy zawsze odpowiadało wielkości palnika – zużyjemy wtedy mniej mocy
  • uruchamiać zmywarkę i pralkę dopiero wtedy, kiedy będą pełne

Po drugie, możemy wejść jeden poziom wyżej i zastosować rozwiązania, które wymagają trochę więcej wysiłku, tj. wyprawy do sklepu – warto:

  • zainwestować w listwy zasilające, które pozwalają wyłączyć kilka urządzeń jednym kliknięciem
  • wymienić żarówki na energooszczędne oświetlenie LED-y i oszczędzać aż 80% energii

Po trzecie, możemy zdecydować się na projekt, który choć wymaga najwięcej zaangażowania, to daje gwarancję sporych oszczędności, jeśli chodzi o zużycie prądu – można spróbować spędzić weekend na zasadzie „offline”. Dla najodważniejszych jest jeszcze wersja z zaproszeniem do takiego projektu najmłodszych członków rodziny.

Jeszcze więcej oszczędzania

Okazuje się, że na zmniejszenie zużycia prądu wpływa także fakt, czy jesteśmy w stanie zobaczyć, ile go zużywamy.

Z oszczędzeniem prądu jest tak samo, jak z oszczędzaniem w ogóle – każdy pomysł na lepsze zarządzanie finansami w domu zaczyna się od momentu, w którym uświadamiamy sobie, że za dużo wydajemy. Tylko z prądem jest trudniej, bo tak naprawdę nie wiemy, ile go zużywamy – klasyczne rachunki za prąd dostajemy po kilku miesiącach z informacją o zużytej energii. Większość z nas nie jest w stanie ocenić, co to tak naprawdę oznacza. Sposób rozliczeń za prąd musi się zmienić – tak, żeby każdy z nas mógł na bieżąco obserwować, ile zużywa prądu. I to najlepiej w wartościach zrozumiałych dla wszystkich, czyli w złotówkach.

mówi Maciej Kościński, dyrektor odpowiedzialny za sprzedaż prądu i gazu klientom indywidualnym w Fortum

Takie możliwości daje system sprzedaży prądu w telefonie, w którym możemy na bieżąco obserwować poziom zużycia prądu w domu.

W naszej usłudze prądu na kartę, z poziomu aplikacji na smartfonie możemy zobaczyć bieżące zużycie prądu, wyrażone zarówno w kilowatogodzinach, jak i w złotówkach. Nie mniej istotny jest tu także model rozliczeń na zasadzie prepaid – zamiast rachunku, który otrzymujemy po okresie zużycia, możemy na bieżąco obserwować, ile jeszcze „limitu na karcie” zostało. Tym samym dużo łatwiej ocenić, czy nasze zużycie względem ostatniego miesiąca nie jest większe – wystarczy zorientować się, czy środki na karcie na prąd kończą się tak jak wcześniej 30-tego dnia miesiąca, czy podejrzanie szybciej.

dodaje Maciej Kościński

Wrocław włącza oszczędzanie

Okazję, żeby sprawdzić, czy prepaid rzeczywiście pomaga lepiej zarządzać zużyciem prądu w domu, od 5 sierpnia, jako pierwsi w Polsce, mają już wrocławianie. Fortum wybrało Wrocław nie bez przyczyny – na razie tylko tutaj powszechnie dostępne są inteligentne liczniki, niezbędne do funkcjonowania tej usługi.

Chociaż za chwilę mijają dopiero dwa miesiące od uruchomienia usługi prądu w telefonie we Wrocławiu, możemy powiedzieć, że to rozwiązanie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Wierzę, że tych, którzy jeszcze nie mogą się przekonać do tego nowego sposobu rozliczeń za prąd, przekonają nowe warunki, specjalnej oferty promocyjnej w formule try&buy, która pozwala na korzystanie z usługi na preferencyjnych warunkach przez okres 3 miesięcy z możliwością rezygnacji przed końcem tego okresu bez konsekwencji. I bez względu na powód – wystarczy, że użytkownik będzie po prostu niezadowolony. Zdecydowaliśmy się na tak elastyczne podejście, bo wierzymy, że każdy kto spróbuje tego rozwiązania nie będzie chciał wracać do tradycyjnych rozliczeń.

podsumowuje Maciej Kościński

źródło: materiały prasowe Fortum

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top