Jak zbudować dom energooszczędny?

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek, który spełnia bardzo wysokie standardy związane z zapotrzebowaniem na energię. Co to oznacza w praktyce? Jakie materiały wybrać do jego budowy i po jakie nowoczesne technologie warto sięgnąć?

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny charakteryzuje się obniżonym w porównaniu do tradycyjnego budynku zapotrzebowaniem na energię. Zużycie energii w tego rodzaju obiekcie wynosi około 70 kWh/m² w skali roku, natomiast w standardowym domu jednorodzinnym jest to około 120 kWh/m² rocznie. Domy energooszczędne budowane są zazwyczaj jako zwarte bryły, w których do minimum ograniczone jest powstawanie mostków cieplnych. Ucieczkę ciepła w takim budynku zmniejsza również odpowiednio dobrana i prawidłowo wykonana warstwa ociepleniowa.

Materiały do budowy domu energooszczędnego

Na energooszczędność domu duży wpływ ma wybór materiałów budowlanych, które powinny odznaczać się wysokim stopniem termoizolacyjności. Do budowy ciepłych ścian domów energooszczędnych najlepiej wybierać produkty, które pozwolą na postawienie przegród o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Jego wartość oznacza ilość ciepła, które pozostanie wewnątrz domu. Wybierając materiały budowlane, należy zatem zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła ‒ im jest on niższy, tym lepszą izolacyjność gwarantuje dany produkt. Przykładem materiału, który spełnia wysokie standardy termoizolacyjności przegród, są pustaki ceramiczne Porotherm. Poddawane procesowi poryzacji pustaki osiągają właściwości izolacyjne pozwalające na budowę przegród o współczynniku przenikania ciepła U=0,20 W/m2K.

Oprócz materiałów budowlanych przeznaczonych do stawiania ścian istotną kwestią wpływającą na zapotrzebowanie energii przez dom jest jego izolacja. Właściwie zaizolowane przegrody budynku pozwalają na znaczące zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła. Należy zwrócić uwagę na grubość warstw izolacji dachu, ścian i podłóg. Na ściany i fundament stosuje się zazwyczaj co najmniej 20 cm warstwy ocieplenia, na dach 30 cm, a na podłogę na gruncie ‒ 15 cm. Do wyboru mamy wełnę mineralną lub styropian.

Nowoczesne technologie a dom energooszczędny

Najczęstszym miejscem stosowania nowoczesnych technologii w domach energooszczędnych, których założeniem jest pobieranie niewielkiej ilości energii na ogrzanie wnętrza, są instalacje grzewcze. W budynkach niskoemisyjnych do ogrzewania można stosować tradycyjne rozwiązania w postaci np. kotła gazowego lub elektrycznego bądź elektrycznego ogrzewania podłogowego. Warte uwagi są również nowoczesne systemy, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, a także dla naszego portfela. Dobrym przykładem są pompy ciepła, które ogrzewają dom przy pomocy energii odnawialnej pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody. Pompy ciepła w domach energooszczędnych bardzo często towarzyszą kolektorom słonecznym, które pozyskują energię z promieniowania słonecznego. Budynek wyposażony w pompę ciepła i kolektory generuje niemal zerowe koszty ogrzewania wnętrz.

źródło: artykuł partnera

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top