Samochody z silnikiem diesla

Samochody z silnikiem wysokoprężnym - diesel

Silniki wysokoprężne są niezwykle popularne, co jest zasługą szybkiego rozwoju technologicznego, jaki obserwujemy od kilkunastu lat. Do standardu napędów diesel należy turbodoładowanie, wtrysk bezpośredni, koła dwumasowe.

Cały czas rośnie ciśnienie wtrysku, a obniża się za to stopień sprężania. Niestety technika pozwalająca jeździć oszczędnie przy wysokiej kulturze pracy i wysokim momencie obrotowym wymaga nadspodziewanie wysokich wydatków. Czynności eksploatacyjne związane z wymianą filtra cząsteczek stałych, sprzęgła z kołem zamachowym, czy regeneracja wtryskiwaczy sporo kosztują i mogą obniżyć zysk z niższego spalania jednostek wysokoprężnych. Filtry DPF ani nie obniżają kosztów, ani też nie funkcjonują zadowalająco we wszystkich warunkach.

Przyszłość samochodów z silnikiem wysokoprężnym – dislem

Przez lata rządy i władze państw Europy Zachodniej, oraz Wielkiej Brytanii, zachęcały do kupowania diesli poprzez dopłaty, niższy podatek drogowy czy ulgi dotyczące opłat za parkowanie. Ekologiczności diesli dowodził wówczas niski stopień emisji CO2.

Tymczasem najnowszy raport Międzynarodowej Rady ds. Czystego Transportu (ICCT) wykazał, że silniki zasilane olejem napędowym emitują w rzeczywistości o 50% więcej szkodliwych tlenków azotu, niż można się tego spodziewać w oparciu o badania laboratoryjne. Eksperci dodają, że problemem są manipulacje, oraz złe procedury pomiarowe. Tlenki azotu (NOx) są główną przyczyną zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza na całym świecie.

Wyniki analiz przeprowadzonych przez ICCT i University of York pokazały, że nadmiar NOx emitowanych przez pojazdy z silnikami Diesla miały w 2015 roku związek z blisko 38 tys. przedwczesnych zgonów na całym świecie, głównie na terenie Unii Europejskiej, Chin i Indii. Gdyby samochody z silnikami diesla w rzeczywistości spełniały narzucone normy, śmiertelność w Europie spowodowana smogiem spadłaby aż o 10%. Według naukowców jeżeli nic się nie zmieni, to wpływ rzeczywistej emisji tlenków azotu spowoduje w ciągu najbliższych 20 lat wzrost liczby zgonów o 381%.

Alarmujące dane powodują, że stale są zaostrzane normy emisji spalin, a już niedługo w Europie zostanie wprowadzony nowy standard pomiaru emisji w rzeczywistych warunkach drogowych.

Jednym z najważniejszych działań, które mają na celu zmniejszenie skutków zdrowotnych spowodowanych nadmierną emisją NOx, jest wdrożenie i prawidłowe egzekwowanie normy Euro 6 nie tylko dla samochodów osobowych, ale również dla transportu ciężkiego. Dzięki temu istnieje szansa na niemal całkowite wyeliminowanie szkodliwych substancji pochodzących z silników wysokoprężnych.

Obecnie rządy wielu państw europejskich chcą pozbyć się diesli i znów są gotowe za to zapłacić. Władze stolicy Wielkiej Brytanii chcą wymiernie ograniczyć liczbę samochodów z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi do końca 2018 roku. Możliwe, że od roku 2025 poruszanie się takimi autami w Londynie będzie zakazane.

Do 2025 roku diesli chce się pozbyć również Paryż, Madryt i Ateny. Plan wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów spalinowych po 2025 roku rozważano w Norwegii i Holandii.

Dla kogo napęd diesel

 • dla osoby jeżdżącej dużo i głównie na długich dystansach, a nie po mieście – diesel użytkowany na trasie to niższe ryzyko problemów
 • potrzebującej dobrych osiągów samochodu
 • liczącej się z niskim spalaniem paliwa

Podstawowe zalety jednostek diesel

 • niższe spalanie paliwa w stosunku do jednostek benzynowych – diesle palą mniej od samochodów benzynowych o podobnych parametrach
 • spore oszczędności na stacjach benzynowych  – litr oleju napędowego jest zwykle o kilkadziesiąt groszy tańszy od lita benzyny

Podstawowe wady jednostek diesel

 • w salonie za model z silnikiem wysokoprężnym trzeba dopłacić dodatkowo kilkanaście tysięcy złotych
 • filtry cząsteczek stałych to zmora właścicieli kilkuletnich samochodów
 • przeglądy diesli są droższe
 • droższe części zamienne
 • konieczność dolewania AdBlue lub płynu Eolys w autach z mokrym DPF
 • oszczędności na paliwie mogą zostać zniwelowane poprzez konieczne naprawy – wysokie koszt wymiany turbosprężarki, wtryskiwaczy, koła dwumasowego, pomimo tego że często elementy te można zregenerować za niższą cenę

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda ecodriving

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carpooling

Carpooling
Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Przewiń do góry