Czy rekuperacja się opłaca?

Czy rekuperacja się opłaca?
Pixabay / @ MonikaP

Czy wentylacja zawsze musi oznaczać utratę ciepła, reakcję alergiczną i zwiększenie wilgoci w pomieszczeniu? Teraz nie musimy już wybierać między oszczędzaniem, ciepłem i świeżym powietrzem. Rozwiązaniem łączącym wszystkie te cechy jest urządzenie z systemem rekuperacji.

Zalety nowoczesnego systemu

Rekuperacja polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz budynku przy jednoczesnym wypuszczeniu go z wewnątrz. Takie rozwiązanie przewyższa tradycyjny, grawitacyjny model wentylacji w wielu aspektach. Pozwala na pobieranie powietrza wolnego od zanieczyszczeń, kurzu oraz insektów. Umożliwia to użytkownikom na oddychanie czystym powietrzem bez obawy o zdrowie.

Dzięki pozbywaniu się dwutlenku węgla oraz nadmiaru wilgoci z budynków możliwe jest zachowanie odpowiedniej jakości powietrza, co uniemożliwia rozwój pleśni, bakterii oraz grzybów w domu lub wewnątrz systemu wentylacji. Filtracja powietrza zapobiega reakcjom alergicznym wywoływanym przez pyły, co również wpływa na komfort domowników oraz ułatwia funkcjonowanie.

Jedną z najważniejszych zalet systemu jest możliwość odzyskiwania ciepła w czasie procesu wentylacji pomieszczeń. Zimniejsze powietrze z zewnątrz budynku jest ogrzewane przez powietrze wypuszczane z wewnątrz. Pozwala to zaoszczędzić nawet do połowy kosztów ogrzewania budynku przy zachowaniu czystego i świeżego powietrza. Jest to istotna kwestia dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wentylacji.

Nowość od De Dietrich Recovens V400

De Dietrich wykorzystało powyższy system w najnowszym rekuperatorze Recovens V400. Posiada on klasę “A” efektywności elektrycznej oraz redukuje koszty ogrzewania budynku o nawet 50%, co pozwala na zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy. Izolacja jednostki o odpowiedniej klasy tłumi hałas oraz zapewnia dodatkowe zachowanie ciepła. Automatyka umożliwia użytkownikowi kontrolę pracy systemu poprzez konfigurację trybów użytkownika, harmonogram czasowy czy regulację przepustnicy wymiennika ciepła. Sterowanie odbywa się w prosty i intuicyjny sposób za pomocą dotykowego wyświetlacza LCD. Rekuperator działa w trybie ciągłym, filtrując oraz dostarczając czyste powietrze przez cały czas trwania pracy urządzenia.

W celu uzyskania sprecyzowanych efektów rekuperator Recovens V400 można nabyć również w pakietach z powietrzną pompą ciepła Alezio Evolution oraz pompą woda/powietrze Alezio S V200. Skuteczność pomp w ogrzewaniu powietrza potwierdza klasa A++. Są one zasilane elektrycznie oraz posiadają 5 lat gwarancji.

Takie pakiety to inwestycja, która zapewnia czyste i świeże powietrze, oszczędność pieniędzy oraz energii. To rozwiązanie przyjazne dla zdrowia oraz kieszeni użytkownika, a także środowiska naturalnego.

źródło: materiały prasowe De Dietrich

Dom energooszczędny

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny zwany również niskoenergetyczny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Średnie roczne zużycie energii dla domu standardowego to 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego 40 kWh/m2/rok, a domu pasywnego 15 kwh/m2/rok.

Korzyści budowy domu energooszczędnego

Korzyści budowy domy energooszczędnego
Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania. Korzyści z budowy domu energooszczędnego to nie tylko tania eksploatacja, zwiększona trwałość czy wyższa wartość domu, ale przede wszystkim budowla przyjazna środowisku.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty inwestycyjne związane np. z zastosowania materiałów gwarantujących wysoką szczelność budynku, wysoką jakością okien i drzwi, zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych

Budowa domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego
Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku
Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top