Korzyści budowy domu energooszczędnego

Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania

Korzyści z budowy domu energooszczędnego

Depositphotos / @ dtjs

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. nakłada na nas od roku 2020 obowiązek budowania wyłącznie domów o niemal zerowym zużyciu energii.

Tania eksploatacja

Koszt budowy domu energooszczędnego jest o ok. 30% wyższy niż tradycyjnego. Dom zużywa dużo mniej energii niż dom tradycyjny, dlatego już w pierwszym roku użytkowania zauważymy różnicę w stanie portfela. A po 10-15 latach odnotujemy wymierne oszczędności finansowe.

Zwiększona trwałość

Żeby spełnić odpowiednie standardy domu energooszczędnego, należy budować z możliwie najlepszych, nowoczesnych materiałów. Ponieważ przy budowie ogromną ilość pracy pochłaniają przygotowania i planowanie, nie ma tu miejsca na wady konstrukcyjne i nic nie jest zamontowane przypadkowo. W przyszłości czeka nas mniej remontów i napraw.

Charakterystyczny wygląd 

Charakterystycznymi cechami domu energooszczędnego są: minimalistyczna forma, neutralna kolorystyka, solidne ściany i małe okna od strony północnej, zrekompensowane dużymi przeszkleniami od południa.  Jednak coraz więcej projektów i realizacji domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii. Wystarczy wiedza, dobry projekt, staranne wykonanie, oraz mądry dobór materiałów i produktów, z których dom zostanie zbudowany.

Wyższa wartość domu

Posiadając dom energooszczędny, oraz świadectwo charakterystyki energetycznej dokumentujące jego energooszczędność, możemy przy sprzedaży ustalić odpowiednio wysoką cenę za taki dom.

Świeże powietrze w domu całą dobę

Bardzo ważną cechą domu energooszczędnego jest kontrolowany system wentylacji, który w sposób ciągły wymienia „zastałe” powietrze w domu. System ten wyciąga zbyt wilgotne powietrze z łazienek oraz zapachy i zanieczyszczenia z kuchni oraz pokoi i zastępuje świeżym powietrzem z zewnątrz. Dzięki temu możemy utrzymać w domu powietrze o 30-60 procentowej wilgotności oraz zmniejszyć w nim ilość kurzu i alergenów.

Wygoda w użytkowaniu

W domach pasywnych mamy możliwość utrzymania stałej, odpowiadającej nam temperatury przez cały rok. Co więcej, dzięki zastosowaniu grubych ścian i szczelnych izolacji, domy te są też doskonale wyciszone.

Budowa przyjazna środowisku