System Hyflow do syntezy eko-paliwa z szansą na wdrożenie

System Hyflow do syntezy eko-paliwa z szansą na wdrożenie
Prezentacja projektu Hyflow / @Politechnika Warszawska

Układ do wytwarzania ekologicznych paliw opracowali doktoranci z Politechniki Warszawskiej. Znaną metodę produkcji paliw płynnych połączyli z ko-elektrolizą wysokotemperaturową, wykorzystującą wodę i dwutlenek węgla.

System Hyflow zajął trzecie miejsce w Tech-Athonie – programie prac nad rozwiązaniami technologicznymi o potencjale wdrożeniowym, skierowanym do doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Twórcy pomysłu otrzymali 60 tys. złotych na dalszy rozwój projektu – poinformowała uczelnia.

Opracowaliśmy innowacyjny system, który przechwytuje i wykorzystuje emisję, minimalizując ilość odpadów i maksymalizując ogólną wydajność procesu.

opisuje twórca rozwiązania Aliaksandr Martsinchyk

Młodzi naukowcy posłużyli się metodą produkcji paliw płynnych w reaktorze Fishera-Tropscha. Postanowili ją termodynamicznie zintegrować z ko-elektrolizą wysokotemperaturową (ang. Molten Carbonate Electrolysis), wykorzystującą wodę i dwutlenek węgla. Cały proces przebiega w obiegu zamkniętym.

Problemem jest wysoka emisja paliw kopalnych w samochodach. Nasz pomysł może rozwiązać problem utrzymania samochodów z silnikami spalinowymi na drogach w Unii Europejskiej po 2035 roku. Po tym czasie silniki te muszą być zasilane albo paliwami syntetycznymi, albo zeroemisyjnymi.

tłumaczy Martsinchyk

Z liderem zespołu współpracują: Katsiaryna Martsinchyk, Pavel Shuhayeu, Monika Łazor i mgr inż. Arkadiusz Baran. Pomysł jest rozwijany na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w Instytucie Techniki Cieplnej oraz przy udziale Centrum Technologii Wodorowych. Zespół przygotowuje dwa zgłoszenia patentowe i artykuł naukowy.

Do 2024 roku chcemy zbudować prototyp proof-of-concept. Koncepcja będzie następnie rozwijana przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki i innych organizacji przyznających granty na prace badawczo-rozwojowe. Wspólnie z partnerami komercyjnymi będziemy w stanie wdrożyć pomysł i zbudować instalacje pilotażowe.

ocenia doktorant

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Transport ekologiczny – dodatkowe informacje:
bioetanol, biopaliwo, buspass, carbon offset, carpooling, carsharing, dekarbonizacja transportu, elektromobilność, mikromobilność, etykieta energetyczna dla opon samochodowych, ekojazda – ecodriving (podstawowe zasady jazdy ekonomicznej), ekonomiczna eksploatacja samochodu, inicjatywa ReFuelEU Aviation, inteligentne miasto, inteligentny parkingi, kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa, paliwa alternatywne, paliwa syntetyczne, paliwo HVO, parking P&R, Regulation for the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure (AFIR), samochody autonomiczne, samochody elektryczne (BEV), samochody zero i niskoemisyjne, samochody z silnikiem diesla, smart mobility, smog, strefa Tempo 30, Strategia Wodorowa, strefa czystego transportu, strefa ograniczonego ruchu, strefa zakazu ruchu, ścieżka rowerowa, ślad węglowy (carbon footprint), transport lotniczy (powietrzny), transport publiczny, transport zbiorowy, turystyka ekologiczna, urządzenie transportu osobistego (UTO), wykluczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zielona kerozyna, zielony amoniak, zielony metanol, zielony wodór, zmiany klimatu, zrównoważone paliwa lotnicze (SAF)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top