Duże parki miejskie, w których będzie się mniej kosić i pozostawiać liście na zimę, domki dla pszczół czy więcej drzew owocowych w miastach – to niektóre działania, które wspierają bioróżnorodność w miastach. Naukowcy przekonują, że jest to dobre również dla mieszkańców miast.
Już niemal połowa ludzkości mieszka na terenach zurbanizowanych. Prognozy mówią, że w połowie naszego stulecia aż 70% ludzi będzie mieszkało w miastach. Jak podkreślają naukowcy, w tworzeniu zdrowych i atrakcyjnych przestrzeni miejskich ważna jest różnorodność biologiczna.
Żeby odpowiedzieć precyzyjnie, czym jest bioróżnorodność, to przede wszystkim powinniśmy nauczyć się ją badać.
mówi prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego
Dlatego naukowcy, w ramach międzynarodowego projektu BIOVEINS, zbadali 36 obszarów zielonych w Poznaniu, między innymi: Cytadelę, nadwarciańskie tereny przy osiedlu Piastowskim i użytek ekologiczny Traszki ratajskie.
Badania te pokazują, jak możemy planować przestrzeń miejską, aby wspierać liczbę zamieszkujących okolicę gatunków roślin i zwierząt. Oddając część miasta we władanie dzikiej przyrody, oddajemy przysługę również mieszkańcom Poznania.
zwraca uwagę przyrodnik
Zielona i niebieska infrastruktura w tkance miasta to nic innego jak woda – właśnie ta niebieskość i zieleń, czyli to, co nas otacza klomby, parki, skwery. Te elementy muszą ze sobą współgrać. Ta wzajemna interakcja pomiędzy zieloną i niebieską tkanką jest kluczowa dla nas, dla naszego zdrowia i dla naszego komfortu życia w mieście.
zauważa prof. Tryjanowski
Prof. Piotr Tryjanowski, dr inż. Mikołaj Kaczmarski, dr Anna M. Kubicka, dr hab. Łukasz Myczko, lek. wet. Patrycja Woszczyło przyjrzeli się bliżej m.in. roślinom, owadom, ptakom i płazom na terenie Poznania. Z badań wynika, że kluczowe dla bioróżnorodności są duże parki miejskie.
Żeby tam zwiększać bioróżnorodność, to już nie da się tylko wymieniać drzew. Drzewa rosną bardzo długo, trzeba inaczej zarządzać tą przestrzenią że chodzi chociażby o to, aby mniej kosić, pozostawiać liście na zimę, zakładać klomby z taką półdziką roślinnością.
dodaje prof. Tryjanowski
Aby zwiększyć siedliska dzikich pszczół w miastach, kluczowe jest zwiększenie różnorodności roślin, zwłaszcza takich, które będą kwitły w różnym czasie. Prof. Tryjanowski zaleca stosowanie domków dla dzikich pszczół, które stają się coraz bardziej popularne w miastach.
Badacze zwracają też uwagę, że w zastraszającym tempie w miastach kurczy się populacja płazów. Z badań poznańskich naukowców wynika, że dla przetrwania np. ropuchy zielonej ważne są drzewa owocowe. Przykładowo śliwki przyciągają owady, którymi żywią się płazy. Okazało się, że ropuszki, które żywiły się owocami lepiej rosną i mają większą przeżywalność.
Badania naukowców w ramach projektu BIOVEINS odbywały się poza Poznaniem w sześciu innych europejskich miast: Tartu (Estonia), Antwerpia (Belgia), Paryż (Francja), Zurych (Szwajcaria), Lizbona i Almada (Portugalia).
Naukowcy bioróżnorodności poszukiwali również wśród roślin. Zbadano łącznie 255 obszarów różnej wielkości w siedmiu miastach Europy. W sumie zidentyfikowano 418 gatunków drzewiastych, zarówno rodzimych, jak i obcych. Średnio zasięg zadrzewień wynosił 56% powierzchni badanego obszaru.
W projekcie wyzwaniem było opracowanie metody mierzenia, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na ekosystemy. Badano zależność między mierzonym fizykochemicznie poziomem pyłów zawieszonych a stanem porostów. Teoretycznie najgorzej wypadły Paryż i Antwerpia.
Niestety, okazało się, że w Poznaniu mamy najuboższe biologicznie zbiorowisko porostów i jednocześnie największe stężenia pyłów zawieszonych w liściach i korze drzew.
tłumaczą naukowcy
Naukowcy w niemal 600 stacjach punktowych odnotowali łącznie 103 różne gatunki ptaków, a w samym Poznaniu 44, co jest dość dobrym wynikiem w porównaniu z innymi miastami. Więcej rzadkich gatunków ptaków występuje na obszarach dużych parków i terenów rzadziej odwiedzanych przez ludzi.
Ptaki w miastach pełnią bardzo ważną rolę, polują na owady i gryzonie, a chwytając głównie osłabione osobniki zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób.
podkreśla prof. Tryjanowski
Okazało się również, że dla ptaków ważna jest także infrastruktura torów tramwajowych. Podczas badań w pobliżu linii kolejowych w Poznaniu zaobserwowano aż 11 gatunków ptaków, głównie krukowatych, takich jak kawka czy gawron.
źródło: naukawpolsce.pl
🌍 Ekologia, przyroda, środowisko – dodatkowe informacje:
agrocenoza, agroleśnictwo, atmosfera, biocenoza, biodegradacja, biofilia, biofobia, biologia, biom, bioróżnorodność, biosfera, biotop, błękitna planeta Ziemia, czwarta przyroda, drzewa, ekologia, ekoaktywizm, ekologizm, ekopolityka, ekosystem, ekozofia, eukarionty, ewolucja, fauna, fitocenoza, flora, gatunek, geosfera, habitat, hydrosfera, kalendarz ekologiczny, kalendarium wydarzeń ekologicznych, klimaks, koszenie trawników, krajobraz, las pierwotny, litosfera, łąka, mała retencja, martwe drewno, miedza, mikroorganizm, mokradło, natura, obszary siedliskowe, ochrona bierna, ochrona czynna, ochrona przyrody, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, organizm, pastwisko, park ciemnego nieba, pedosfera, populacja, powłoka ziemska, prawa zwierząt, przyroda, reintrodukcja, renaturalizacja, rekultywacja, renaturyzacja, restytucja, retencja, rewilding (zdziczanie, zadziczanie), rewitalizacja, rolnictwo ekologiczne, rolnictwo ekstensywne, rolnictwo regeneratywne, sieć troficzna, siedlisko, sozoligia, stanowisko, starodrzew, struktura ekosystemu, sukcesja, środowisko: przyrodnicze (naturalne), antropogeniczne, sztuczne, zdegradowane, torfowisko, trzeci krajobraz, turystyka ekologiczna, woda, wszechświat, zadrzewienia śródpolne, zasoby naturalne, Ziemia, zoocenoza, życie
🌱 formy ochrony przyrody w Polsce:
Obszar Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin zwierząt i grzybów, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, rezerwat przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe
ekologiczne idee:
filozofia Leave No Trace, kodeks (dekalog) podróżnika, głęboka ekologia, Hipoteza Gai, Wildlife Selfie Code
konwencje, traktaty, konferencje, święta:
Agenda 21
Dyrektywy ws. jakości powietrza (AAQD)
Rozporządzenie UE przeciwko wylesianiu European Union Deforestation Regulation (EUDR)
Konwencją Helsińską HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku)
Konwencja Jamajska (Konwencja Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza)
Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk – Konwencja Berneńska
Konwencja Londyńska (Konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu mórz przez zatapianie odpadów i innych substancji)
Konwencja MARPOL (Międzynarodowa Konwencja o Zapobieganiu Zanieczyszczaniu Morza Przez Statki)
Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (United Nations Convention on the Law of the Sea, UNCLOS)
Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt – Konwencja Bońska CMS
Konwencja o różnorodności biologicznej CBD
Konwencja Ramsarska
Konferencja i deklaracja Sztokholmska ONZ
Konwencja Waszyngtońska CITIES
Konwencja Wiedeńska w Sprawie Ochrony Warstwy Ozonowej
Konwencja w Sprawie Ochrony i Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN
Nature Restoration Law
Porozumienie o ochronie populacji europejskich nietoperzy EUROBATS
Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku Północno-Wschodniego Atlantyku Morza Irlandzkiego i Morza Północnego ASCOBANS
Porozumienie Paryskie
Protokół z Kioto
Protokół z Montrealu (Protokół Montrealski)
Ramowa dyrektywa wodna
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu UNFCCC
Strategia Różnorodności Biologicznej w UE do 2030
Szczyt Ziemi 1992 (Earth Summit 1992)
Szczyt Ziemi 2002 (The World Summit on Sustainable Development)
Światowy Dzień Środowiska
Traktat o przestrzeni kosmicznej (Outer Space Treaty)
🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕
🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie