Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych

Wzór i zasady etykietowania odkurzaczy określa unijne rozporządzenie delegowane 665/2013. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Etykieta obejmuje:

 • od 1 stycznia 2014 maksymalnie 7 klas energetycznych od A do D
 • od 1 stycznia 2017 od A+++ do D

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów.

Dzięki etykiecie energetycznej przyszli użytkownicy odkurzaczy mogą porównywać i zestawiać ze sobą różne modele w oparciu o obiektywne cechy i na tej podstawie podejmować decyzję o zakupie. Klient może także określić, która z cech jest dla niego najważniejsza niezależnie czy będzie to poziom hałasu czy klasa reemisji kurzu. Nowe, wydajne energetycznie odkurzacze pozwolą przeciętnemu gospodarstwu domowemu zaoszczędzić na opłatach za prąd w odniesieniu do starych odkurzaczy o mocy 2000W.

Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych - wlaczoszczedzanie.pl
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych

Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych

1. nazwa dostawcy lub znak towarowy
2. identyfikator modelu odkurzacza uniwersalnego
3. skala klas efektywności energetycznej od A+++ do G
4. klasa efektywności energetycznej – klasa efektywności jest obliczana na podstawie rocznego zużycia energii przez odkurzacz i skuteczności odkurzania. Znaczenie ma zatem moc odkurzacza oraz skuteczność odkurzania dywanów i podłóg twardych. Dla klasy efektywności energetycznej kluczowa jest niska moc odkurzacza – im niższa, tym lepsza klasa efektywności – skuteczność odkurzania ma marginalne znaczenie dla tego parametru.

5. średnie roczne zużycie energii elektrycznej w kWh/rok – roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz odnosi się do ustalonej liczby odkurzań – w tym wypadku do 50-krotnego odkurzania powierzchni 87 m² (norma UE). Nawet w najniższej klasie G wartość ta musi być mniejsza od 62 kWh/rok. Rzeczywiste zużycie energii zależy od stopnia zanieczyszczenia odkurzacza, rodzaju odkurzanej powierzchni oraz częstotliwości odkurzania.

6. klasa reemisji kurzu w skali od A do G – określa czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Jest to istotny parametrem, szczególnie dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi. Zależy od jakości zastosowanych w odkurzaczu filtrów. Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę. W przypadku najwyższej klasy, odkurzacze przepuszczają zaledwie 0,02% kurzu. Co ważne, stopień emisji kurzu mierzony jest nie tylko w okolicach filtra, ale wokół całego odkurzacza. Tutaj ma znaczenie to, aby odkurzacz był szczelny. Wartość jest uzyskiwana na podstawie wyniku testu spełniającego normy UE.

7. klasa skuteczności odkurzania dywanów w skali od A do G – opisuje skuteczność odkurzania dywanów. Minimalne wymagania to dpuc ≥ 75% (dust pick up on carpet – wskaźnik zbierania kurzu z dywanu).

8. klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych w skali od A do G – opisuje skuteczność odkurzania drewnianej podłogi ze szczelinami. Minimalne wymagania to dpuhf ≥ 95% (dust pick up on floor – wskaźnik zbierania kurzu z twardych powierzchni). Przy ocenie tego parametru duże znaczenie ma ssawka, która może znacząco zwiększyć skuteczność odkurzania. Niektóre z odkurzaczy mogą pochwalić się ponad 100% skutecznością zasysania zabrudzeń z twardych powierzchni. Wynika to między innymi z konstrukcji ssawki, która zasysa nie tylko brud, znajdujący się bezpośrednio pod nią, ale wciąga także zanieczyszczenia wokół.

Uwaga!  Im wyższa klasa skuteczności odkurzania, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów.

Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów.

A oznacza najwyższą skuteczności, ale warto zwrócić uwagę, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie, np.: klasa A w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać co najmniej 91% kurzu, klasa B – od 87 do 91%.

9. poziom głośności odkurzacza mierzony w decybelach dB(A) – wzrost głośności o 3 dB(A) odpowiada dwukrotnemu wzrostowi hałasu emitowanego przez urządzenie. Stąd odkurzacz o głośności 78 dB(A) jest dwukrotnie cichszy od odkurzacza emitującego 81 dB(A). Przyjmuje się, że typowy odkurzacz powinien emitować hałas w zakresie od 70 do 80 dB. Modele w zakresie od 61-70 dB uznawane są za ciche. Dla zobrazowania wartości warto wiedzieć, że 60 db to cicha rozmowa, a 80 db odpowiada hałasowi ulicznemu.

Uwaga! Dla porównania przykładowe poziomy głośności

 • szum liści 10-20dB
 • szept 20dB
 • mieszkanie nocą 30dB
 • biblioteka 35-40dB
 • cicho grające radio 40dB
 • normalna rozmowa 50-60dB
 • głośna rozmowa 70dB
 • ruchliwa ulica 80-90dB
 • muzyka beatowa 120dB
 • odrzutowiec 140dB

 

Jak wybrać?

Ocenianie odkurzacza tylko na podstawie kryterium mocy nie sprawdza się w praktyce. Zużycie energii elektrycznej należy zawsze rozpatrywać w odniesieniu do wartości podanych w dolnej części etykiety energetycznej. Pod uwagę oprócz efektywności energetycznej i skuteczności odkurzania należy brać również poziom głośności i reemisję kurzu. Decyzja podjęta na podstawie analizy ww. czynników pozwoli wybrać odkurzacz najlepiej dopasowany do potrzeb użytkownika.