Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów

Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów

Od 1 września 2017 pojawiła się nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów. Wzór i zasady etykietowania dla odkurzaczy do dywanów określa unijna dyrektywa 665/2013 – II. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów.

Dzięki etykiecie energetycznej przyszli użytkownicy odkurzaczy mogą porównywać i zestawiać ze sobą różne modele w oparciu o obiektywne cechy i na tej podstawie podejmować decyzję o zakupie.

  1. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
  2. Identyfikator modelu odkurzacza do dywanów
  3. Skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
  4. Klasa efektywności energetycznej
  5. Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w kWh/rok
  6. Klasa reemisji kurzu w skali od A do G
  7. Klasa skuteczności odkurzania dywanów w skali od A do G
  8. Poziom głośności odkurzacza mierzony w decybelach dB(A) – wzrost głośności o 3 dB(A) odpowiada dwukrotnemu wzrostowi hałasu emitowanego przez urządzenie. Stąd odkurzacz o głośności 78 dB(A) jest dwukrotnie cichszy od odkurzacza emitującego 81 dB(A). Przyjmuje się, że typowy odkurzacz powinien emitować hałas w zakresie od 70 do 80 dB. Modele w zakresie od 61-70 dB uznawane są za ciche.
  9. Oznaczenie/piktogram informujące, że odkurzacz nie jest przeznaczony do odkurzania podłóg twardych

Klasa efektywności energetycznej dla odkurzaczy do dywanów

Klasa efektywności jest obliczana na podstawie rocznego zużycia energii przez odkurzacz i skuteczności odkurzania. Znaczenie ma zatem moc odkurzacza oraz skuteczność odkurzania dywanów i podłóg twardych.

Dla klasy efektywności energetycznej kluczowa jest niska moc odkurzacza – im niższa, tym lepsza klasa efektywności.

Skuteczność odkurzania ma marginalne znaczenie dla tego parametru.

Klasa reemisji kurzu dla odkurzaczy do dywanów

Określa czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Jest to istotny parametrem, szczególnie dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi. Zależy od jakości zastosowanych w odkurzaczu filtrów. Pojęcie „reemisja kurzu” to stosunek procentowy z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, liczby wszystkich cząstek kurzu o wielkości od 0,3 do 10 μm (mikrometrów – milionowych części metra).

Uwaga! Stopień emisji kurzu mierzony jest nie tylko w okolicach filtra, ale wokół całego odkurzacza. Tutaj ma znaczenie to, aby odkurzacz był szczelny. Wartość jest uzyskiwana na podstawie wyniku testu spełniającego normy UE.

Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę. W przypadku najwyższej klasy, odkurzacze przepuszczają zaledwie 0,02% kurzu. Kolejne przedziały to 0,02% – 0,08% (klasa B), 0,08% – 0,20% (klasa C), 0,20% – 0,35% (klasa D), 0,35% – 0,60% (klasa E), 0,60% – 1% (klasa F) i powyżej 1% (klasa G).

Uwaga! Przepisy zakazują sprzedaży odkurzaczy emitujących powyżej 1% zasysanych nieczystości. Tym samym klasa G reemisji kurzu, choć dalej widoczna na etykiecie energetycznej jest de facto klasą „martwą”.

Klasa skuteczności odkurzania dywanów

Klasa w skali od A do G opisuje skuteczność odkurzania dywanów.
Minimalne wymagania to dpuc ≥ 75%.
Dust pick up on carpet – wskaźnik zbierania kurzu z dywanu.

Uwaga!  Im wyższa klasa skuteczności odkurzania, tym szybciej usuniesz brud i kurz z dywanów.

Wskaźnik zbierania kurzu wynosi co najmniej 75% dla dywanów.

Stara i nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów

Stara etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów
Stara etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów

Od 1 stycznia 2014 roku wzór i zasady etykietowania odkurzaczy do dywanów określało unijne rozporządzenie delegowane 665/2013 zawierające 7 klas energetycznych od A do D.

Od 1 września 2017 roku obowiązuje nowe unijne prawo, zakazujące produkcji i importu odkurzaczy o mocy powyżej 900W. Ma to pomóc zmniejszyć pobór energii elektrycznej w gospodarstwie domowym . Wprowadzone zmiany dotyczą nie tylko zmniejszenia mocy nowych odkurzaczy. Pojawiła się również nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów zawierająca klasy energetyczne pd A+++ do D.

Nowe odkurzacze do dywanów zgodne z bardziej restrykcyjnymi wymaganiami są też solidniejsze i wytrzymalsze, bardziej efektywne, tańsze w eksploatacji oraz przyjazne środowisku i alergikom. Normy dotyczące reemisji kurzu są dla nich bardziej restrykcyjne w porównaniu do starych odkurzaczy.


Jak wybrać energooszczędny odkurzacz


Energooszczędne urządzenia

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach
Zakup nowych urządzeń RTV czy AGD to spory wydatek, który nadwyręża domowy budżet. Analiza ofert promocyjnych, reklam, rozmowy z sprzedawcami czy znajomymi powoduje mętlik w głowie i nie pomaga w wybraniu odpowiedniego dla nas modelu. Przy wyborze sprzętu który będzie służyć lata, w rozsądnej cenie i przyjaznego dla środowiska naturalnego, pomaga ekooznakowanie produktów czyli tzw. etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach.


Jak kupić energooszczędną zmywarkę

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup. Dzięki zmywarce oszczędza się czas przeznaczany na ręczne mycie naczyń, wodę, oraz energię wykorzystywaną do jej ogrzania. Jednorazowy wydatek może zatem dobrze wpłynąć na wydatki i domowy budżet.


Jak wybrać energooszczędny okap kuchenny

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.


Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.


Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.


Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Pranie to czynność codzienna. Dwuosobowa rodzina pierze w pralce o pojemności bębna 6 kg przeciętnie 3 razy w tygodniu (156 razy w roku), czteroosobowa rodzina pierze 6 razy w tygodniu (312 razy w roku), 5 osobowa rodzina pierze 8 razy w tygodniu (416 razy w roku).


Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne o sprawność do 90%, płyty ceramiczne (sprawność do 60%) i płyty żeliwne (sprawność do 55%).


Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.


Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model.
Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.


Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie – oznacza to np. że jeden z domowników może brać prysznic, a drugi jednocześnie zmywać naczynia. Podgrzewacze możemy podzielić ze względu na typ mocowania na wiszące i stojące. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.


Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Kupując telewizor warto skorzystać z informacji na etykiecie energetycznej. Każdy telewizor oferowany w punkcie sprzedaży powinien być w nią zaopatrzony. Nalepkę z wymaganymi informacjami znajdziesz z przodu urządzenia.


Energooszczędny ekspres do kawy
Energooszczędny ekspres do kawy

Energooszczędny ekspres do kawy
Jak kupić energooszczędny ekspresu do kawy i zasady energooszczędnego korzystania z ekspresu do kawy


Energooszczędny komputer
Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Jak kupić energooszczędny komputer i zasady energooszczędnego korzystania z komputera


energooszczędny monitor - wlaczoszczedzanie.pl

Energooszczędny monitor