Przegląd programów dofinasowania do instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku

Przegląd programów dofinasowania do instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku
Pixabay / @ RoyBuri

Programy dofinansowań do fotowoltaiki nie tylko wspierają inwestorów, ale stały się poniekąd lokomotywą napędową całej branży. Klienci chętniej inwestują wiedząc, że mogą uzyskać wsparcie na swoją instalację czy pompę ciepła. Sytuacja dostępnych dofinansowań fotowoltaiki rozwija się z roku na rok. Istniejące programy są poddawane zmianom, jak również powstają nowe nie tylko dla Klientów indywidualnych, ale także przedsiębiorców i rolników. Pomoc mająca zachęcić do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne na rok 2021, która według ekspertów FOTON Technik zapowiada się obiecująco.

Powrót programu „Mój Prąd”

Najpopularniejszym programem jest „Mój Prąd”, dzięki któremu w ubiegłym roku można było uzyskać 5 tys. zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Program doczekał się drugiej edycji, podczas której złożono ponad 220 tys. wniosków do grudnia 2020 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak podaje na swojej stronie, planuje wznowienie naboru w połowie 2021 roku. Trwają prace przygotowawcze i koncepcyjne nad nową edycją programu, rozszerzoną o objęcie dofinansowaniem dodatkowych urządzeń. Rozważane jest włączenie do programu stacji ładowania, inteligentnych systemów zarządzania energią w domu czy magazynów ciepła/chłodu.

Ulga termomodernizacyjna

Kolejnym programem pomocy jest ulga termomodernizacyjna dotycząca podatników rozliczających się za pomocą PIT 37, PIT 36 i PIT 28. W ramach programu do ulgi można zgłosić oddany do użytku budynek jednorodzinny, w tym instalację fotowoltaiczną czy pompę ciepła. Maksymalna kwota ulgi wynosi 53 tys. zł w ramach poniesionych kosztów. Może je rozliczyć właściciel lub małżonek właściciela nieruchomości.

Czyste Powietrze

Największym systemem dopłat do wymiany starych pieców w domach jednorodzinnych jest program „Czyste Powietrze”. Aby wziąć udział w programie, wnioskodawca nie może przekraczać kwoty 100 tys. zł rocznego dochodu. W przypadku wymiany źródła ciepła, konieczne jest zlikwidowanie pieca na paliwa stałe. W zależności od poziomu dofinansowania, można otrzymać do 10 tys. zł na samą termomodernizację, do 25 tys. zł na wymianę pieca i termomodernizację oraz do 30 tys. zł na wymianę pieca, montaż instalacji fotowoltaicznej i termomodernizację budynku. Funkcjonowanie programu jest zaplanowane na lata 2018-2027, a na jego realizację przewidziano kwotę 103 mld zł.

Regionalne programy wsparcia

Poszczególne regiony posiadają własne programy, które pozwalają na pozyskanie dotacji bądź preferencyjnych kredytów na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednym z takich programów jest dotacja warszawska. W 2021 roku można uzyskać dofinansowanie na kwotę 1500 zł na kW mocy. Przy czym maksymalna kwota, którą można otrzymać to 15 tys. zł. Nabór wniosków do tej dotacji trwa do końca marca 2021 roku.

Pomoc dla firm i gospodarstw rolnych

W 2021 roku przedsiębiorcy i rolnicy będą mogli skorzystać z dedykowanych dla swoich branż dofinansowań. Rolnicy w okolicy połowy roku będą mogli skorzystać z programu Agroenergia, dotacji do instalacji fotowoltaicznej, W ubiegłym roku zakładano dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych o mocy w przedziale 10-50 kW. Obecnie przygotowywany jest nowy zakres rzeczowy oraz regulamin. Firmy natomiast mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach programu Energia Plus. Zakładając instalację fotowoltaiczną, przedsiębiorcy mogą skorzystać z pożyczki pokrywającej 85% kosztów, z możliwym częściowym umorzeniem. Aby uzyskać dofinansowanie, właściciel firmy musi złożyć wniosek z wymaganymi załącznikami oraz zlecić przeprowadzenie audytu. Inwestycję zgłaszaną do programu można rozpocząć przed złożeniem wniosku, jednak jej realizacja nie może być do tego momentu zakończona.

Podstawą pracy naszej firmy jest kompleksowa obsługa każdego Klienta, zarówno w doborze i montażu instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła, jak i w zakresie zebrania dokumentacji i składania wniosków na dostępne dotacje. Klient ma zapewnione wparcie w uzyskaniu dotacji oraz dostęp do najnowszych informacji na ich temat. Pomagamy w skorzystaniu z dostępnych programów wsparcia zarówno osobom prywatnym, jak i firmom oraz rolnikom.

mówi Marcin Adamek – Dyrektor Biura Finansowania i Dotacji FOTON Technik, Grupa innogy

Łączenie poszczególnych programów i ulg – czy jest możliwe?

Warunki łączenia ulg są wskazane w regulaminach poszczególnych programów. Większość popularnych programów umożliwia ich łączenie, zarówno program „Mój Prąd” (w dotychczasowej wersji) oraz „Czyste Powietrze” pozwalają jednoczesne ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, a wsparcie w takim wypadku wylicza się od wartości inwestycji pomniejszonej o wsparcie z NFOŚiGW.

Rozwój dotacji dodatkowo przyspiesza tempo przyrostu liczby instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym stają się one dostępne cenowo, również dla ludzi mniej majętnych.

zaznacza Marcin Adamek – Dyrektor Biura Finansowania i Dotacji FOTON Technik, Grupa innogy

źródło: materiały prasowe

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top