Filmy przyrodnicze i ekologiczne, animacje o tematyce związanej z zanieczyszczeniem środowiska i zagrożeniami dla naszej błękitnej planety.
Liczba:
Ostatnia aktualizacja:
Filmy dokumentalne o katastrofach i klęskach ekologicznych, zmianach klimatu, lokalnych i globalnych zagrożeniach ekologicznych.
Uwaga! Brak tu Twojego ulubionego filmu? Jesteś autorem/autorką filmu na wymienione tematy? Chcesz ocenić wymienioną produkcję filmową? Pisz na adres wlaczoszczedzanie@gmail.com. Dodam twoją recenzję do opisu.
L
Lód płonie – Ice on fire
Reżyseria: Leili Conners
Czas trwania:
Filmowcy podróżują po świecie i próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy można jeszcze odwrócić zmiany klimatu. Dokument pokazuje wiele sposobów, które pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Przedstawia też, jak można wyeliminować szkodliwy związek z powietrza. Jest to niezbędne, by obniżyć globalną temperaturę. Produkcja udowadnia, że ludzkość ma wciąż możliwość, by dzięki kreatywności, pomysłowości, wizji oraz technologii przywrócić równowagę w naszym ekosystemie
P
Punkt krytyczny. Energia odNowa
Reżyseria: Łukaszcz Bluszcz
Czas trwania: 1 godzina 22 minuty
Punkt krytyczny. Energia odNowa to pierwszy polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i rewolucji energetycznej. Dowiadujemy się z niego co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Czy realna jest przyszłość oparta na węglu i ropie, czy można poradzić sobie ze smogiem i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów. Film nie tylko ostrzega, ale proponuje rozwiązania mogące pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę.
R
Radioaktywne St. Louis – Atomic Homefront
Reżyseria:
Czas trwania:
Saint Louis w stanie Missouri stało się w tajemnicy składowiskiem nuklearnych odpadów po Projekcie Manhattan. Radioaktywne śmieci zostały porzucone obok zbiornika wodnego, do którego szybko się przedostały. Przez dekady stanowiły ogromny zagrożenie dla dziesiątek osób mieszkających w okolicy. Władze milczały długo na ten temat. Twórcy filmu pokazują przedstawicieli lokalnej społeczności i aktywistów, którzy walczą o swoje prawa i prawdę.
Kapitalnie zrealizowany przez dwukrotnie wyróżnioną nominacją do Oscara Rebeccę Cammisę (God Is the Bigger Elvis) dokument porusza kwestię odpowiedzialności organów państwa przed społeczeństwem.
Niewygodna prawda
Wykład Al Gore’a dotyczący naszego środowiska. Zagrożeń naszego środowiska. Efekt cieplarniany – większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jaki wpływ będzie on miał – i już ma – na życie nasze oraz naszych dzieci i wnuków. Al Gore stara się w dostępny dla każdego sposób przekazać wyniki badań naukowców dotyczące przyszłości Ziemi. Przekonuje, że każdy z nas może pomóc uratować naszą planetę. Tylko najpierw musi usłyszeć i przyjąć tę niewygodną prawdę.
Niewygodna prawda 2
Dziesięć lat po premierze filmu „Niewygodna prawda” Al Gore w dalszym ciągu wytrwale walczy o zmianę polityki klimatycznej, by dać lepszą przyszłość naszej planecie.
Klątwa obfitości
W 2007 r. Ekwador, bogaty w ropę kraj w Ameryce Południowej, wyszedł ze śmiałą inicjatywą, aby pozostawić w ziemi część zasobów ropy naftowej, jakie znajdują się w Amazonii, w zamian za finansową rekompensatę ze strony międzynarodowej społeczności. To był rewolucyjny pomysł na uratowanie jednego z najważniejszych ekosystemów na Ziemi i ochronę życia dwóch rdzennych plemion żyjących tam w dobrowolnej izolacji. Propozycja dotyczyła Narodowego Parku Yasuni.
Film dokumentalny „Klątwa obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami.
Ocalić 895 pelikana – Saving pelican 895
W kwietniu 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej doszło, z winy koncernu BP, do gigantycznego wycieku ropy z uszkodzonej platformy wiertniczej. Spowodował on ogromne zagrożenie dla morskiej fauny i flory. Tylko w pierwszych dniach zginęło blisko siedem tysięcy pelikanów. Obraz opowiada o podjętej przez społeczność Luizjany akcji ratowania tych ptaków. Przedstawiciele władz, zwyczajni ludzie i członkowie organizacji pozarządowych zjednoczyli siły i przez trzy miesiące walczyli o ocalenie jak największej liczby pelikanów (które od lat są symbolem Luizjany). Dzięki ich staraniom i determinacji udało się uratować 895 ptaków – dokument skupia się na historii ostatniego ocalonego pelikana. Niezwykła, pełna emocji opowieść o ludzkiej ofiarności i determinacji, a także olbrzymim wysiłku, jaki został włożony w akcję ratowania pelikanów.
Reżyserką i współproducentką tego poruszającego dokumentu jest nominowana do Oscara Irene Taylor Brodsky (Słyszeć tu i teraz, The Final Inch), która otrzymała za niego Nagrodę Publiczności na festiwalu kina niezależnego w Ashland.
Antropocen – epoka człowieka – Anthropocene -The Human Epoch
Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem”człowiek” w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną – uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?
Sfabrykowany krajobraz – Manufactured Landscapes
Dokumentalna opowieść o pracy i postaci Edwarda Burtynsky’ego – wybitnego kanadyjskiego artysty fotografika, którego obszarem zainteresowań jest ludzka ingerencja w krajobraz na skalę przemysłową. Kamera towarzyszy Burtynsky’emu podczas jego wyprawy do Chin, gdzie przedmiotem jego (i naszego) zainteresowania stają się kopalnie odkrywkowe, kamieniołomy, budowa Tamy Trzech Przełomów, wyburzanie miasta przed jego zalaniem, wielkie składowiska odpadów, hałdy przemysłowe.
Sfabrykowany krajobraz to filmowy esej – rozważania na temat wpływu człowieka na kształt naszej planety, unikający jednak prostych sądów i jednoznacznych odpowiedzi.
Wodne znaki – Watermark
Znak wodny to wielokrotnie nagradzany pełnometrażowy film dokumentalny, pokazujący różnorodne historie z całego świata o naszym związku z wodą, o tym w jaki sposób ją wykorzystujemy i jakie są konsekwencję jej nadmiernego zużycia. Widzimy ogromne pływające farmy u wybrzeży Chin w Fujian i plac budowy największej zapory na świecie Xiluodu, sześciokrotnie większej od Hoovera. Odwiedzamy jałową pustynną deltę rzeki Kolorado, która nie dociera już do oceanu, oraz zanieczyszczające środowisko garbarnie z Dhaki.
Film w reżyserii Jennifer Baichwal i Nick de Pencier, a także znanego fotografa Edwarda Burtyńskiego, został nakręcony w oszałamiającej rozdzielczości 5K Ultra.
Ziemia pełna gazu / Kraj gazem płynący – Gasland
W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło “gaz naturalny” może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu naturalnego na świecie i jednocześnie śniąc o energetycznej potędze nie widzi tego, co dzieje się na jawie.
Josh Fox – autor filmu – pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji – 100 tys. dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego. Podobne oferty dostają mieszkańcy ze wszystkich części Ameryki. Josh Fox postanawia zbadać sprawę, zanim skusi się na podpisanie papierów. Fox odwiedza rodziny, mieszkające na terenach, gdzie wydobywa się gaz łupkowy metodą szczelinowania hydraulicznego. Daje głos ludziom, których lobby przemysłu energetycznego próbuje zagłuszyć lub zapłacić za ich milczenie. Staje się świadkiem niepokojących zjawisk. W wielu mieszkaniach wodę z kranu można podpalić, ludzie cierpią na przewlekłe choroby, zwierzętom wypada sierść, kałuże bulgoczą, a woda pitna nie nadaje się do picia.
Ziemia pełna gazu część II / Kraj gazem płynący część II – Gasland Part II
Szczelinowanie hydrauliczne jest procesem technologicznym mającym na cel zwiększenie wydajności odwiertu. Jest on powszechnie wykorzystywany do pozyskiwania gazu ziemnego z łupków czy ropy naftowej. Szczelinowanie budzi jednak wiele kontrowersji. Josh Fox po raz kolejny stara się zwrócić uwagę na olbrzymie ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych przy wykorzystywaniu tego procesu. Nie mówiąc już o konieczność zużycia ogromnych ilości słodkiej wody przy wykorzystywaniu tej metody i uwalnianiu gazów cieplarnianych. Twórcy podnoszą również argument, że lobby wydobywcze kontroluje badania nad potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem szczelinowania i nie ujawnia prawdziwych danych dotyczących jego szkodliwości.
Celem produkcji jest wywołanie dyskusji społecznej i zwrócenie uwagi na ważny problem. Tym bardziej, że szczelinowanie jest ciągle powszechnie stosowane. Francja jest jedynym krajem na świecie, który wprowadził ustawowy zakaz stosowania go w celu wydobycia gazu i ropy naftowej.
Planeta plastiku – Plastic Planet
Osobiste spojrzenie na budzący kontrowersje produkt, który z biegiem czasu wkroczył w każdą dziedzinę naszego życia – plastik. Werner Boote zabiera nas w podróż dookoła świata, śledząc 100-letnią historię i „triumfalny pochód” plastiku. Ukazuje, jak niebywały wpływ miał ów syntetyk na świat, w którym żyjemy.
Reżyser Werner Boote wiedzę o przedmiotowym plastiku wyssał z mlekiem matki, gdyż jego dziadek był pionierem produkcji plastiku w Niemczech. Dzieciństwo reżysera, przypadające na lata sześćdziesiąte, było zdominowane przez ów materiał, który zrewolucjonizował życie nas wszystkich.
Plastikowy ocean – A Plastic Ocean
A Plastik Oceana to film dokument z 2016 roku opowiadający o zaśmieceniu oceanów plastikowymi odpadami i jego wpływie na środowisko.
Dziennikarz Craig Leeson natrafia na zbiorowisko śmieci pośrodku oceanu, podczas poszukiwań płetwali błękitnych. Wraz z zawodowym nurkiem – Tanyą Streeter oraz grupą naukowców, podróżują po świecie, pokazując problemy wynikające z nadmiernej produkcji plastiku. Przedstawiają niestabilność oceanów, ujawniają alarmujące dane dotyczące ich zanieczyszczenia i proponują technologie, mogące zminimalizować zagrożenie.
Zielone kłamstwo – The green lie
Czy możemy zaufać koncernom, które twierdzą, że kupując odpowiednie towary, możemy uratować świat? Czy zielone produkty to nic innego jak popularne i niebezpieczne zielone kłamstwo lub czysta reklamowa strategia sprzedaży? W filmie „Zielone kłamstwo” podążamy szlakiem zaangażowanych w zieloną kampanię korporacji, obserwując miejsca katastrofalnych klęsk ekologicznych. Wpływ zanieczyszczenia olejem BP na Grand Isle spowodowanego przez Deepwater Horizon, skalę pożarów lasów w Indonezji wywołanych przez produkcję oleju palmowego, a także wpływ hodowli bydła na rdzenną ludność Brazylii.
W swoim dokumencie Werner Boote łączy siły z Kathariną Hartmann, ekspertem w dziedzinie green marketingu, aby zbadać, w jaki sposób możemy powstrzymać greenwashing i walczyć z ekłamstwami.
Kłamcy kliamtyczni – The Campaing Against the Climate
reż. Mads Ellesøe / 2020 czas trwania: 53 min.
Duński reżyser Mads Ellesøe specjalizuje się w śledztwie dziennikarskim na globalną skalę. Tym razem odkrywa kulisy 30-letniego tuszowania faktów o globalnym ociepleniu, zagłębiając się w ożywione dyskusje tych, którzy podawali się za naukowców. Otwierający oczy film pokazuje, jak rzekomi „eksperci” grający rolę klimatycznych sceptyków przez lata wpływali na opinię publiczną, zaprzeczając zmianom klimatycznym. Ich działania finansowane były pośrednio przez naftowy biznes.
Nasze miejsce na Ziemi – The biggest little farm
Obsypany nagrodami na kilkunastu festiwalach filmowych niezwykły film dokumentalny, który ogląda się jak najlepszą fabułę. 8 lat pogoni za marzeniem o harmonijnym i szczęśliwym życiu w zgodzie z prawami natury. Hołd złożony niezwykłemu bogactwu otaczającej nas przyrody, którą musimy nauczyć się rozumieć zanim będzie naprawdę za późno. Nieocenione źródło wiedzy o otaczającym nas świecie, który okazuje się znacznie bardziej niezwykły niż nam się wydaje.
Znakomity reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko za sprawą ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem.
Dieselgate. Jak Volkswagen chciał oszukać Amerykę – Backfired: When VW Lied To America
Opowieść o największej aferze, jaka miała miejsce w historii motoryzacji. Grupa studentów z Uniwersytetu Wirginii Zachodniej przeprowadziła testy samochodów Volkswagen. Odkryli oni, że producent w swoich pojazdach instalował podejrzany mechanizm, który pozwalał na manipulację wyników pomiaru emisji z układu wydechowego.
Koncern został obciążony karą 15 miliardów dolarów. Cała sprawa wzbudziła powszechną panikę w całych Stanach Zjednoczonych.
Wall E
Ziemia przypomina gigantyczne śmietnisko. Nie ma już na niej żadnego człowieka, wszyscy uciekli. Został tylko mały robot WALL-E, który dzień po dniu, od siedmiuset lat, oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Robotowi doskwiera samotność, bowiem za całe towarzystwo musi mu wystarczyć wideokaseta z musicalem „Hello Dolly!”. Wszystko się zmienia, kiedy z kosmosu przybywa piękna, myśląca maszyna nowej generacji o imieniu EVA. WALL-E zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. To jednak dopiero początek niezwykłej przygody, jaka go czeka. Film został uhonorowany Oscarem (otrzymał w sumie 6 nominacji) i Złotym Globem dla najlepszej animacji.
źródło: materiały prasowe, youtube, wlaczoszczedzanie.pl
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)
Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie
Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne