Naukowcy apelują do zbieraczy poroża o szacunek dla dzikiej przyrody

Naukowcy apelują do zbieraczy poroża o szacunek dla dzikiej przyrody
Pixabay / @ adamtepl

Przełom zimy i wiosny to czas, gdy samce jeleni i łosi zrzucają swoje poroża. O etycznych zasadach zbierania poroża przypomina Instytut Biologii Ssaków PAN z Białowieży. Łosie gubią poroże jako pierwsze – od grudnia do stycznia, natomiast jelenie zaczynają je zrzucać pod koniec lutego, a kończą w kwietniu.

W zależności od kondycji, środowiska życia i wieku zwierzęcia, poroża mogą się między sobą różnić kształtem, wielkością i barwą. Wspaniale jest znaleźć dużą tykę i wiele osób poszukuje zrzutów w tym okresie, jednak warto pamiętać o kilku zasadach etycznego zbieracza.

zwraca uwagę IBS PAN

Po pierwsze zbierać zrzuty można jedynie na terenie lasów gospodarczych, natomiast zabronione jest to w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Po drugie należy zapewnić zwierzętom spokój – szczególnie ważny po trudnym dla ssaków kopytnych zimowym okresie. Dlatego poszukiwanie nigdy nie powinno polegać na uporczywym tropieniu, a tym bardziej celowym płoszeniu jeleni i czekaniu, aż któreś ze zwierząt zgubi swoje poroże. Pasja zbieracza nie powinna generować kosztów środowiskowych w odniesieniu do zwierząt i ich siedlisk.

Instytut ubolewa, że niemal co roku pojawiają się informacje o karygodnych zachowaniach zbieraczy, ze strasznymi konsekwencjami dla zwierząt.

Za przykład niech posłuży sytuacja z województwa zachodniopomorskiego, w którym w 2021 roku szajka zbieraczy celowo spłoszyła chmarę jeleni na zamarznięte jezioro. Lód pękł i 15 zwierząt się utopiło.

przypomina IBS PAN

źródło: naukawpolsce.pap.pl

🗺️ Turystyka ekologiczna – dodatkowe informacje:
carbon offset, certyfikaty ekoturystyki, ekoturysta i ekotyrystyka, filozofia Leave No Trace, gatunki zagrożone wyginięciem, kodeks czyli dekalog podróżnika, Konwencja Waszyngtońska CITIES, Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, masowa turystyka, Natura 2000 – obszary ptasie, obszary siedliskowe, obszary chronionego krajobrazu, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, przełowienie, przyłów, rezerwat, ślad węglowy (carboon footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad wodny (water footprint), transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, turystyka zrównoważona, użytki ekologiczne, Wildlife Selfie Code, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe,

🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕

🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top