Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie powstał cyfrowy zielnik

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie powstał cyfrowy zielnik
Pixabay / @ Ri_Ya

Herbarium liczące 10 tys. roślin zdigitalizowano w ramach projektu związanego z różnorodnością biotyczną, a realizowanego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Kolekcja dostarcza danych o rozmieszczeniu roślin i historycznych miejscach występowania rzadkich gatunków.

Tworzenie Herbarium Instituti Botanicae Silvestris rozpoczęto w latach 20. i 30. XX w. Najstarsze okazy zostały zebrane i opracowane przez prof. Stanisława Sokołowskiego, pierwszego kierownika Katedry Leśnictwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowcy UR inwentaryzowali zgromadzone rośliny wspólnie ze studentami z Sekcji Bioróżnorodności Leśnej Koła Naukowego Leśników. Zbiory będą udostępnione w zasobach Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB).

Herbarium Wydziału Leśnego UR stanowi bezcenną wartość naukową i historyczną. Naukowcy i przyrodnicy przez lata zbierali interesujące rośliny naczyniowe na obszarze Polski i innych krajów. Wiele okazów pochodzi z ekosystemów leśnych. Kolekcja obejmuje przedstawicieli wszystkich większych rodzin polskiej flory. Dostęp do materiałów w formie elektronicznej może znacznie ułatwić prace badawcze i umożliwić zainteresowanym zapoznanie się z kolekcją udostępnioną online.

Projekt „Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowych” realizuje konsorcjum 18 instytucji naukowych, współpracujących w Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (KSIB).

Celem prac jest otwarcie dostępu do danych naukowych w zasobach krajowych instytucji naukowych, dotyczących różnorodności biologicznej organizmów jądrowych (Eukaryota). Nastąpi to poprzez digitalizację i udostępnienie danych, które nie istniały dotąd w formie cyfrowej lub nie były udostępnione poprzez sieć internetową (mobilizacja) oraz ich integrację na poziomie merytorycznym i strukturalnym (integracja).

Źródła obejmą kolekcje przyrodnicze, dane publikowane i materiały archiwalne członków konsorcjum. Dostęp do danych będzie możliwy poprzez lokalną platformę, a także poprzez sieć Global Biodiversity Information Facility (GBIF), której Polska jest członkiem.

Więcej na temat Herbarium UR – w artykule „Zasoby Herbarium Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – historia, stan obecny i przyszłość” opublikowany w kwartalniku Kosmos. Autorami pracy są mgr inż. Wojciech Krawczyk, mgr inż. Daria Jadwisieńczak, mgr inż. Przemysław Pyrek, mgr inż. Oliwia Rainer oraz dr hab. inż. Anna Gazda.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top