Samochody z instalacją CNG na gaz typu metan

Samochody z instalacją CNG na gaz typu metan

Na razie trudno określić rozwój tego rodzaju zasilania. Instalacja CNG mocno ingeruje w konstrukcję samochodu, czyniąc go też znacznie cięższym, dlatego w grę wchodzą tylko auta fabrycznie przystosowane do zasilania metanem.

Lista stacji CNG w Polsce ciągle rośnie, ale niespełna 30 punktów, nie zachęca do nabycia tego rodzaju samochodu. Należy pamiętać że oprócz instalacji CNG w samochodzie mamy jeszcze normalny zbiornik benzyny.

Dla kogo napęd z instalacją CNG

  • dla osoby jeżdżącej dużo po mieście
  • często stojącej w korkach
  • liczącej się z niskim spalaniem paliwa

Podstawowe zalety samochodów z instalacją CNG

  • niskie koszty paliwa – orientacyjny zasięg na CNG wynosi 400 km. Jeżeli pomnożymy aktualną cenę m3 gazu czyli 3,3 zł z fabrycznym spalaniem np. Skody Octavi (5,4 m3 /100 km) to cena pokonania 100 km wynosi 17,82 zł.
  • aktualna cena CNG w Polsce

Podstawowe wady samochodów z instalacją CNG

  • instalacja CNG mocno ingeruje w konstrukcję samochodu
  • samochody są znacznie cięższe
  • instalacja przeznaczona jest głównie do aut fabrycznie przystosowanych do zasilania metanem
  • mała liczba stacji CNG w Polsce

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekojazda ecodriving
Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carsharing


Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Scroll to Top