Ropa naftowa musi ustąpić pierwszeństwa ekologicznym rozwiązaniom

Ropa naftowa musi ustąpić pierwszeństwa ekologicznym rozwiązaniom
Pixabay / @ andreas160578

Rewolucja w motoryzacji się rozpędza. Wkrótce zmieni się codzienne życie każdego polskiego kierowcy. Co może zostać nowym olejem napędowym i benzyną? Eksperci zgadzają się co do najbardziej prawdopodobnego scenariusza.

EFL opublikował raport dotyczący przyszłości paliw samochodowych w naszym kraju. Zgromadzone fakty i dane nie pozostawiają wątpliwości – ropa naftowa musi ustąpić pierwszeństwa ekologicznym rozwiązaniom. Najlepiej, aby wydarzyło się to w przeciągu najbliższych 30 lat. Zaledwie tyle czasu daje nam bowiem UE na obniżenie emisji CO2 z transportu aż o 90%.

Czy to ma prawo się udać? Tak, jeśli jednocześnie popracujemy nad zmianą przepisów i naszej mentalności. Potrzebne będą jeszcze miliony złotówek i wiara, że warto. Na jakie alternatywy dla tradycyjnych paliw powinien przygotować się przeciętny Kowalski?

Alkohol i jazda nie muszą się wykluczać

Opcji zastąpienia benzyny i oleju napędowego jest naprawdę wiele. Do napędzania naszych aut moglibyśmy wykorzystywać na przykład biodiesel, wspierając przy okazji polskich rolników. Ciekawym rozwiązaniem jest również alkohol – zarówno metanol i etanol, jak i pozyskiwany podczas fermentacji bioodpadów butanol. Gdyby takie paliwo się spopularyzowało, tankowanie alkoholu przed prowadzeniem samochodu nie musiałoby już oznaczać utraty „prawka”.

Alternatywy dla klasycznych paliw sprzyjają nie tylko klimatowi, ale również portfelom. Dla przykładu, utrzymanie auta na sprężone powietrze jest wielokrotnie tańsze niż „benzyniaka”. Korzyści płyną także z przerzucenia się z LPG na gaz ziemny. Choć oba te źródła energii uważa się za ekologiczne, instalacje na metan są znacznie bezpieczniejsze. Dzięki temu kierowcy tankujący CNG i LNG mogą parkować w podziemnych garażach.

Aktualnie panujący papież przyjął niedawno prezent w postaci białej toyoty na wodór. Nietypowe papamobile przywiozła do Watykanu delegacja z Japonii. Okazuje się, że to właśnie taki napęd ma największą szansę na dominację w Polsce w niedalekiej przyszłości. Choć jesteśmy jednym z największych producentów wodoru na świecie, to paradoksalnie w Polsce zarejestrowany jest tylko jeden napędzany nim samochód. Czołowe koncerny paliwowe intensywnie pracują jednak nad budową wodorowej infrastruktury. PKN Orlen ma ukończyć pierwsze huby w przyszłym roku. Właściciel wspomnianego auta nie będzie więc już musiał jeździć do Niemiec, żeby zatankować.

Pełny raport „Przyszłość paliw i paliwa przyszłości” jest dostępny na stronie EFL:
https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/wszystkie/przyszlosc-paliw/

źródło: materiały prasowe

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekojazda ecodriving
Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carsharing


Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top