Do 2040 wszystkie przejazdy zamawiane przez aplikację Uber będą bezemisyjne

Do 2040 wszystkie przejazdy zamawiane przez aplikację Uber będą bezemisyjne.
Pixabay / @ freestocks-photos

W ramach transformacji firma planuje rozwój produktu Uber Green oraz wdrożenie strategii bezemisyjnej we wszystkich 10,000 miastach na 6 kontynentach, w których działa aplikacja. Kolejnym krokiem do realizacji właśnie ogłoszonego zobowiązania, będzie realizowanie aż połowy kursów w siedmiu najważniejszych miastach Europy przez pojazdy elektryczne do 2025 roku.

Uber zobowiązuje się do transformacji w bezemisyjną platformę transportową do roku 2040. Przejazdy realizowane we wszystkich 10,000 miastach na 6 kontynentach, będą obsługiwane przez pojazdy bezemisyjne, komunikację miejską oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Rynek europejski jest w globalnej czołówce na drodze do elektryfikacji transportu współdzielonego. Do roku 2025 50% wszystkich przejazdów realizowanych za pośrednictwem platformy Uber w kluczowych miastach (Amsterdam, Berlin, Bruksela, Lizbona, Londyn, Madryt i Paryż), będzie odbywać się za pośrednictwem aut bezemisyjnych. Będzie to możliwe dzięki inwestycji rzędu 800 milionów USD, które zostaną przeznaczone na wsparcie w zmianie pojazdów na samochody elektryczne, dla setek tysięcy kierowców w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Uber będzie również w dalszym ciągu rozszerzał usługę Uber Green, w ramach której pasażerowie mogą zamówić przejazd pojazdem niskoemisyjnym. Do końca 2021 roku firma zobowiązała się do zwiększenia liczby miast, w których dostępna jest usługa – z 37 aż do 60, w tym do startu w Londynie i Barcelonie. Dzięki temu pasażerowie zamawiający przejazdy w kluczowych miastach, w których realizowane jest 80% wszystkich europejskich zamówień, będą mogli wybrać transport samochodami elektrycznymi.

Zielony Uber w Polsce

W Polsce usługa Uber Green jest dostępna w Krakowie od maja 2019. Za pośrednictwem aplikacji można również skorzystać z hulajnóg Lime. Usługa dostępna w Warszawie, Poznaniu oraz Wrocławiu, wpisuje się w multimodalną koncepcję platformy oraz stanowi uzupełnienie nowej wizji zielonego transportu miejskiego.

Jako największa platforma mobilności miejskiej w Europie, chcemy wspierać walkę ze zmianami klimatycznymi i rozwój rozwiązań ekologicznych. Mając na uwadze nasze zobowiązania wobec pasażerów, kierowców i miast, podjęliśmy dziś szereg ambitnych decyzji, aby pomóc w elektryfikacji naszej platformy. Wyznaczając nasze cele bezemisyjne na rok 2040, zakładamy znaczne zmiany już w ciągu najbliższych 5 lat..

mówi Michał Konowrocki, Dyrektor Zarządzający Uber Polska

Mieszkańcy miast w całej Europie cierpią z powodu zanieczyszczeń i korków. Współdzielone przejazdy autami elektrycznymi są kluczem do rozwiązania tych problemów. W pierwszej kolejności zamierzamy wesprzeć najbardziej aktywnych kierowców, którzy będą mogli zmodernizować swoje floty i wyposażyć je w auta elektryczne. Zaangażowanie Ubera w szybką elektryfikację pojazdów w czołowych europejskich miastach jest dobrą wiadomością zarówno dla mieszkańców, jak i lokalnych władz. Nadszedł czas, aby główne europejskie miasta zajęły pozycję lidera zielonej transformacji. Będą do tego potrzebne zmiany i współpraca z metropoliami w zakresie wprowadzenia stref zerowej emisji, nowych ścieżek rowerowych i korytarzy przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów, jak również łatwego dostępu do infrastruktury ładowania pojazdów zarówno w domu, w pracy jak i wszędzie tam, gdzie przemieszczają się mieszkańcy.

tłumaczy William Todts, CEO, Transport and Environment

Partnerstwo na rzecz ekologii

Uber nawiązuje również pierwszą tego rodzaju współpracę z przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego i energetycznego, która ma na celu ułatwić modernizację floty partnerów. Firma podpisała umowę z koncernem Renault-Nissan, w ramach której kierowcy realizujący przejazdy za pośrednictwem platformy Uber będą mieli dostęp do niedrogich pojazdów elektrycznych. W Wielkiej Brytanii Uber podpisał umowę z BP, dzięki czemu w Londynie powstaną strefy do ładowania pojazdów elektrycznych. We Francji z kolei, dzięki współpracy z EDF, powstanie nowa infrastruktura do szybkiego ładowania oraz niedrogie domowe zestawy ładujące.

Uber opublikował również nowy raport dotyczący rozwoju elektryfikacji transportu współdzielonego w Europie. “SPARK! Partnering to electrify Europe”, identyfikuje bariery, które stoją na drodze elektryfikacji kierowców komercyjnych – w szczególności dotyczących ładowania i opłacalności – oraz sposobów na to jak Uber, producenci samochodów, firmy energetyczne, miasta oraz
administracje rządowe mogą połączyć siły, aby je pokonać.

Wierzymy, że przy współpracy sektora prywatnego oraz publicznego, transport współdzielony w największych miastach europejskich może być bardziej ekologiczny nawet w ciągu najbliższych 5 lat. Osiągnięcie tego celu jest ważnym początkiem dla zielonej transformacji w Polsce.

dodaje Michał Konowrocki

źródło: materiały prasowe

Przydatne informacje

Transport ekologiczny

Podstawowe informacje na temat transportu
Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie.

Ekojazda (ecodriving) czyli podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego. Kierowca ma możliwość znacznie obniżyć zużycie paliwa, zmniejszyć zużycie podzespołów samochodu, dba o środowisko poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.

Ekojazda ecodriving
Ekonomiczna eksploatacja samochodu

Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Odpowiednia technika jazdy to podstawowa zasada jazdy ekonomicznej czyli ecodrivingu. Jednak świadomy kierowca dba także o prawidłową eksploatację samochodu, co przekłada się na korzyści dla bezpieczeństwa, kieszeni, oraz środowiska.

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa
Jak zmniejszyć zużycie paliwa czyli kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa m.in. zasada zwolnij i jedź, dostosowanie prędkość poruszania się samochodem do tzw. zielonej fali, optymalne, ekonomiczne tempo jazdy samochodem.

Samochody zero i niskoemisyjne

Samochody zero i niskoemisyjne
Przed zakupem samochodu każdy kierowca powinien zastanowić się nad rodzajem napędu. Powinien być on dopasowany do warunków w jakich najczęściej użytkujemy auto. Ma to realny wpływ na nasze wydatki i w dalszej perspektywie pomaga chronić środowisko naturalne.

Carsharing
Carsharing to zorganizowane, współdzielone użytkowanie samochodów osobowych. Użytkownicy systemu carsharing mają dostęp do samochodu, bez konieczności jego posiadania, opłat za naprawę, ubezpieczenie, czy sprzątanie samochodu. Carsharing stanowi uzupełnienie dostępnej komunikacji zbiorowej.

Carsharing


Carpooling to system wspólnych, zorganizowanych przejazdów jednym samochodem. Polega na zwiększaniu liczby pasażerów w czasie przejazdu samochodem, poprzez kojarzenie osób dojeżdżających do danego miejsca na tych samych trasach.

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych

Etykieta energetyczna dla opon samochodowych
Wzór i zasady etykietowania opon określone unijnym rozporządzeniem. Zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony, określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo, oraz poziom generowanego hałasu.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top