Jesteś tym co jesz. Znamy to stwierdzenie wszyscy i trudno się z nim nie zgodzić. Jednak idąc dalej można także śmiało powiedzieć, jesteśmy także tym, czym oddychamy.
Obecnie, gdy zmagamy się jako społeczeństwo z licznymi problemami związanymi ze smogiem, zapyleniem, wtórną emisją pyłów itd. kwestia ta staje się coraz bardziej istotna. Warto pamiętać, że większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, na przykład w domu czy biurze. Rozwiązaniem na czyhające tam zagrożenia jest oczyszczacz powietrza.
Czym właściwie jest smog?
W powietrzu unoszą się cząsteczki pochodzące ze spalania: w piecu, elektrowni, czy nawet w samochodowym silniku. Pochodzą również z zakładów przemysłowych i, o czym niewielu wie, ze zużycia opon, hamulców i asfaltu – to tzw. smog wtórny cz też wtórna emisja. Jeśli uświadomimy sobie, że brudny przydrożny śnieg zimą zawdzięcza swój koloryt właśnie tym cząsteczkom, to strach pomyśleć, czym oddychamy.
Wiele drobin pyłów jest na tyle lekkich, że nie opadają, a dryfują w atmosferze. Jeśli nie ma wiatru lub ukształtowanie terenu sprzyja zastojowi powietrza, to smog gęstnieje, tworząc mieszaninę bardzo szkodliwą dla zdrowia.
W naszej strefie klimatycznej występuje głównie smog typu londyńskiego, zawierający m.in. tlenki azotu, tlenki węgla, dwutlenek siarki, ozon, benzen i pyły zawieszone: PM10 i PM2,5, wśród nich są też beznopireny i metale ciężkie, takie jak: nikiel, ołów, kadm czy arsen.
Istny chemiczny koktajl, niestety, szkodliwy dla zdrowia. Smog szkodzi ludzkiemu organizmowi i to na bardzo wielu płaszczyznach. Jest szkodliwy dla skóry, o czym nie każdy wie może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym no i oczywiście śmiertelnie niebezpieczny dla płuc.
Śmiertelnie groźny smog
Zanieczyszczenia powietrza to palący problem współczesnych społeczeństw. Szacuje się, że 1 na 9 zgonów na świecie związanych jest z zanieczyszczonym powietrzem. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że 3,8 mln przedwczesnych śmierci spowodowanych jest zanieczyszczonym wewnętrznym powietrzem. Jest to liczba o milion większa niż liczba zgonów spowodowanych powietrzem na zewnątrz.
Widać więc, że problem czystości powietrza, którym oddychamy w domu, jest niebagatelny. Nasz kraj nadal nie najlepiej radzi sobie z tym wyzwaniem. Raporty krajowe i międzynarodowe nie pozostawiają złudzeń – jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. A niektóre z Polskich miast okupują wciąż, niechlubne pierwsze miejsca w rankingach miast z najgorszym powietrzem. Można, a nawet trzeba, jednak sobie z tym zagrożeniem poradzić. Inwestując w dobry, solidny i skuteczny oczyszczacz powietrza.
Co jeszcze nam szkodzi?
Warto wspomnieć też jednak, że smog to, choć najgroźniejszy, nie jedyny wróg jaki może czaić się na nas. Wśród masy dostępnych na rynku rozwiązań niewiele jest takich, które pomogą nie tylko w przypadku problemu jakim jest smog, lecz także innych zagrożeń. Warto szukać rozwiązania kompleksowego. Takiego, które potrafi, dzięki specjalistycznym filtrom zaradzić na wszystkie problemy związane z jakością powietrza którym oddychamy.
Należy zwrócić uwagę na możliwość doposażenie oczyszczacza w inne filtry, które radzą sobie także z innymi zagrożeniami. Przykładem jest filtr wychwytujący szkodliwe formaldehydy, który sprawdzi się doskonale podczas remontu.
Jeśli nasza pociecha ciągle wraca z przedszkola czy szkoły przeziębiona i nie wiemy już jak sobie z tym problemem poradzić to z pomocą przyjdzie filtr zdrowotny, który wychwyci wszelkie drobnoustroje mogące być przyczyną przeziębień i grypy. Gdy zmagamy się z alergią co najczęściej ma miejsce wiosna i latem to odpowiedni oczyszczacz także będzie odpowiedzią na to wyzwanie gdyż ma on także możliwość wychwytywania wszelkich alergenów dzięki specjalistycznemu filtrowi, w który można urządzenie doposażyć.
Dobrze dobrany, renomowany oczyszczacz z powodzeniem zastąpi wszelkie odświeżacze powietrza, gdyż niezależnie od zastosowanego filtra usuwa z powietrza wszelkie zapachy. Jednym z takich rozwiązań jest oczyszczacz AF 100 marki Karcher – niemieckiego koncernu lidera w branży utrzymania czystości.
Trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż ta w zdrowie i dobre samopoczucie nasze i naszych bliskich.
źródło: materiały prasowe
Przydatne informacje
Ekoprognoza
Aktualna prognoza pogody na całym świecie. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami terenów nadmorskich w związku ze zmianami klimatu. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla Polski, Europy i Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line pomiarów jakości powietrza dla polskich miast i województw.
Podstawowe informacje na temat smogu
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza, najczęściej spowodowanych działaniem ludzi, oraz innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. dużej wilgotności powietrza, wyżowej, bezwietrznej pogody.
Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka
Zanieczyszczone powietrza wpływa na zdrowie człowieka powodując wiele dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego. Szkodliwe substancje drażnią śluzówkę nosa, jamę ustną, krtań, oskrzela, płuca i w ten sposób może dojść do uszkodzenia tych narządów.
Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem
Zagrożone zanieczyszczonym powietrzem są szczególnie dzieci, osoby o obniżonej odporności, przewlekle chore, oraz w podeszłym wieku. Zobacz 14 sprawdzonych sposobów na to jak chronić siebie i dziecko przed smogiem.
Wpływ terenów zielonych w mieści na zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie jego mieszkańców
Rośliny w mieście pomagają walczyć ze smogiem, zanieczyszczonym powietrzem, hałasem i zjawiskiem zwanym miejską wyspą ciepła. Zatrzymują wodę, zwiększają retencję, zapobiegają przesuszaniu gleby. Wprowadzają poczucie spokoju, wytchnienia, redukują stres.
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu
Rośliny w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając życiodajny tlen. Neutralizują dwutlenek siarki i metale ciężkie. Wychwytują cząsteczki pyłów i sadzy oraz substancje gazowe z powietrza. Zobacz listę roślin doniczkowych które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu.
Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?
Z roku na rok rośnie liczba osób uczulonych na różne alergie, w tym pyłki roślin wiatropylnych. Zmiany klimatu oraz coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że silne pylenie wydłuża się rozpoczynając już w lutym i jest znacznie cięższe dla alergików.