fbpx

Etykieta energetyczna dla zmywarek

Etykieta energetyczna dla zmywarek

Etykieta energetyczna dla zmywarek

Etykieta energetyczna dla zmywarek

Wzór i zasady etykietowania zmywarek określa unijne rozporządzenie delegowane 1061/2010. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy wyróżniają wybrane parametry wydajności.

Roczne zużycie energii obliczane jest przy uwzględnieniu: rocznego zużycia energii w standardowym cyklu zmywania z załadunkiem równym deklarowanej przez producenta ilości kompletów do naczyń. W karcie produktu producent zmywarki powinien wskazać program standardowy, czyli taki który jest najbardziej efektywny pod względem łącznego zużycia energii i wody.

 1. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
 2. Identyfikator modelu zmywarki
 3. Skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
 4. Klasa efektywności energetycznej
 5. Roczne zużycie energii w kilowatogodzinach kWH/annum (rok) na podstawie 280 standardowych cykli zmywania. Roczne zużycie energii obliczane jest przy uwzględnieniu:
  * rocznego zużycia energii w standardowym cyklu zmywania z załadunkiem równym deklarowanej przez producenta ilości kompletów do naczyń
  * parametrów trybu czuwania i trybu wyłączonego
 6. Roczne zużycie wody w litrach L/ annum (rok) – na podstawie 280 standardowych cykli zmywania
 7. Klasa efektywności suszenia
 8. Pojemność znamionowa – wyrażona standardową liczbą kompletów naczyń – dla standardowego cyklu zmywania
 9. Poziom emitowanego hałasu wyrażony w dB

Uwaga! Etykieta dla zmywarek nie zawiera klasy efektywności zmywania, ponieważ wydajność zmywania w klasie A jest obecnie unijnym wymogiem obowiązkowym dla wszystkich zmywarek.

Jedną z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zmywarki, jest pojemność znamionowa. Wyraża się ona maksymalną liczbą standardowych kompletów naczyń, którą pomieści dany model zmywarki.

Uwaga! Standardowy komplet naczyń obejmuje zestaw naczyń stołowych, naczyń szklanych oraz sztućców dla jednej osoby.

Klasy efektywności energetycznej dla zmywarek

Najbardziej oszczędne są urządzenia w klasie A+++, najmniej oszczędne takie, które są oznaczone literą G. Niższa klasa efektywności energetycznej oznacza wyższe rachunki za prąd i wodę.

A+++A++A+ABCD
<50<56<63<71<80<90>90

Klasy efektywności suszenia dla zmywarek

Klasa efektywności suszenia dotyczy oszczędności w zużyciu energii elektrycznej niezbędnej do dosuszenia już umytych naczyń. Klasa A to najwyższa jakość, a klasa G najniższa.

ABCDEFG
>1.08>0.86>0.69>0.55>0.44>0.33<0,33

Przewiń do góry
X